Cykloturistika: 7/2014

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 08.10.2014 Úvodník: Babí léto, babí sezona Ukázky z časopisu:

Popis

zahraniční cyklotrasa
Civilizovanou Anglií nadivoko

Tereza a Jirka Boškovi nějakou dobu zkoušeli, jak chutná život v Anglii, a před návratem domů se rozhodli Velkou Británii procestovat na skládacích kolech, která předtím mnoho měsíců už využívali na cajdání po městě, každodenní cesty do práce a příležitostné víkendové výpady do vzdálených národních parků. Rok a půl pilně nasávali kulturu a atmosféru ostrovní země. Pročetli dějiny a z doslechu znali kdejaký hrad nebo tajemné místo. Jako milovníci přírody měli také spadeno na národní parky a hornaté oblasti. Cestu uskutečnili od severního skotského města Dundee (kousek od Aberdeenu) směrem na jih, přes Edinburgh, Newcastle, Durham, York, Sheffield, Bath, Truro, Plymouth a Exeter, a zase se vrátili do Londýna.

 

Race Across America
Cykloturista v závodě napříč Amerikou

Závod napříč Amerikou, Race Across America, neboli RAAM, jak se závodu běžně říká, je něco neskutečného. Ve světě závodní cyklistiky nemá tato akce obdoby, jde o nejtěžší silniční závod světa – a nejen proto, že je o třicet procent delší než slavná Tour de France, závodníci mají o polovinu méně času, a navíc nejsou jednotlivé etapy oddělené pauzami. RAAM se jezdí od roku 1982 (tehdy Los Angeles-New York), má podobu jen jedné jediné etapy, časovky, dlouhé 4850 km s převýšením přes 50 000 m, limit je pouhých devět dnů pro vícečlenné týmy a 12 dnů pro kategorii mimozemšťanů, resp. sólistů. Letos se závodu zúčastnil první tým z České republiky. Pod názvem „Team Czech Republic 1" ve složení Jiří Kříž, David Bureš, paralympionik Jiří Kalousek a Michal Jon to vše zvládl a do cíle RAAM 2014 dorazil v neuvěřitelném čase 6 dnů 22 hodin a 41 minut.

 

 

rozhovor
Ten, co ochraňuje za slony

Slovo expedice má dnes u mnoha cestovatelů už pramalý zvuk. Ne však u několika cest do Afriky, které podniknul Arthur F. Sniegon. Ta nejdelší trvala rok a čtvrt, při které projel 5100 km po cestách necestách, místy, kudy předtím pravděpodobně nikdo na kole neprojížděl. Pádloval 700 km řekami, lagunami, močály i oceánem. Během svého putování navštívil sedm států – Kamerun, Gabon, Kongo, Středoafrickou republiku, Čad, Demokratickou republiku Kongo a Nigérii – a v nich mnoho národních parků. Viděl zde poslední velká útočiště divokých afrických slonů. Jako dobrovolník se v národních parcích připojil k lidem, kteří bojují proti pytlákům. „Pomohl" za mříže několika překupníkům slonoviny. Během cesty na kole poskytoval léky, zdravotní materiál či moskytiéry těm nejpotřebnějším. Je v kontaktu s mnoha světovými i českými organizacemi, mluví několika, i domorodými jazyky.

 

příslušenství ke kolu

Letem světem nosičů

Není snad čtenáře Cykloturistiky, který by na svém kole neměl nosič. Na českém trhu najdete spoustu nejrůznějších druhů nosičů, jejichž kvalita a použitelnost zpravidla postačují pro běžné použití. Někteří z vás však možná máte problém, který při převozu nákladu často řešíte – potřebujete nosič, jenž by přesně pokryl vaše potřeby. Podívejme se tedy v našem dnešním přehledu na několik nosičů, které jsou svým způsobem specifické. Většinou jsou to nosiče na přední kolo, protože právě ty jsou často řešeným problémem.

 

Veletrh Eurobike Friedrichshafen 2014
Pomalu ale barevně vpřed

Největší cyklistická výstava na této planetě by měla vždy ukázat nějaký směr. Nejen představit novinky na příští rok. Z tohoto pohledu je třeba říci, že to letos byla slabota. Pokud se vývoj jízdního kola a celého cyklistického byznysu někam ubírá, pak výrazně zpomalil krok.

 

 

příběh jízdního kola (165)
Opojná rychlost: v ledovém korytě bobové dráhy

Ten nápad se zrodil v hlavě neúnavného cyklistického inovátora a experimentátora Boba Stichy, původem Čecha trvale usazeného ve Švýcarsku. Ten měl ve St. Gallenu prodejnu kol s dílnou, v níž realizoval svá progresivní konstrukční řešení. Zabýval se ledasčím (odpruženými elastomerovými vidlicemi, kotoučovými brzdami, diskovými a loukoťovými koly, aerodynamickými triatlonovými řídítky) a v první polovině 90. let také pneumatikami s ocelovými hroty, zvyšujícími přilnavost k zledovatělému povrchu. Aby si Sticha své nové pneumatiky důkladně vyzkoušel, sjel v roce 1992 na horském kole opatřeném pneumatikami s ocelovými hroty v pláštích ledové koryto bobové dráhy ve Svatém Mořici a uzrála v něm myšlenka na uspořádání závodů ve sjezdu horských kol na tak exotické trati, jakou je bobová dráha.

 

 

 

kolem vlasti
Dvě věže a zlatá horečka ve Slezsku

Ztracená mezi bludnými balvany daleko za horami, na konci kolejí tak úzkých, že je v naší mapě zapomněli i nakreslit, vzpomíná Osoblaha na zašlé časy, kdy bývala ještě městem.
Bylo nebylo, začíná mnohá pohádka, za devatero horami a sedmero řekami: takovému ztracenému království u nás přesně odpovídá Osoblažský výběžek. Daleko na severu, ve stínu Hrubého Jeseníku, od Města Albrechtic zamířil tým Vládi Pustiny přes Bezejmenný potok, zlákán pohledem na dvě ocelové věže prazvláštní rozhledny na Hraničním vrchu.

 

 

malý výlet s dětmi
Toulovcovy maštale – kolmo i pěšky s dětmi

Toulovcovy maštale?! Kde se vzal tento divný novotvar?! Pověst o loupeživém rytíři Toulovcovi, který skrýval svou kořist v tajemných skalních útvarech na Budislavsku, nechala vzniknout pojmenování velmi malebné lokality v horním toku říčky Novohradky na pomezí České tabule a Českomoravské vrchoviny. Jedná se o region s neobvykle vysokou koncentrací zajímavých turistických cílů, přírodních památek a současně i zajímavostí pro děti.

 

 

malý výlet s dětmi
Zapomenutým krajem Českého lesa

Oblast bývalých Sudet má v celém českém pohraničí mnoho společného. Komplikovaný poválečný osud spolu se zakázaným prostorem po mnoha desetiletích přispěl k nevšední kombinaci průmyslem nedotčené přírody, zchátralých osad či šlechtických sídel a dobré sítě komunikací. To vše vytváří specifický pocit, že tu jste sami. Že sem ještě turismus se všemi plusy i minusy nepřišel. Přesně tak se budete cítit v Českém lese nedaleko Přimdy.

 

 

Počasí na cestách – 6. díl
Alpy

Jinak nádherné české krajině chybějí dva zásadní prvky: moře a velehory. Nám nejbližšími velehorami jsou Alpy. Stejně jako proudy aut každoročně v létě míří k Jadranu, našemu nejbližšímu moři, není divu, že právě do Alp se vydávají tisíce cyklistů za nádhernými přírodními scenériemi, jaké se u nás nenajdou, i za příležitostí uskutečnit mimořádné sportovní výkony. Alpy jsou zkrátka mezi cyklisty fenoménem a pro mnohé z nich i neodolatelnou výzvou a vášní. Potěšení a sportovní výkon jim však může zhatit, stejně jako kdekoliv jinde, počasí. Jenže s počasím v horách je to vždy komplikovanější a může to být docela nebezpečné. Počasí v Alpách je tedy příslovečnou alfou a omegou úspěchu. Kdo byl v Alpách letos, určitě ví, že tamější počasí se dokáže ze dne na den měnit „o 180 stupňů" jako na houpačce. Velmi rozdílné počasí vás také může potkat ve Francii, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Itálii či malém Lichtenštejnsku.

 

 

Celý měsíc v městském provozu
Městská silnička od jara do podzimu Kellys Physio 50

Kellys začal svou úspěšnou značku jako výrobce biků s výrazně sportovním střihem. Ač od té doby podstatně rozšířil nabídku, sportovní pojetí mnoha typů kol mu zůstalo. Patří sem i Physio 50.

 

 

 

 

Světové dědictví UNESCO
Vrátí se Drážďany pod ochranu UNESCO?

Saská metropole Drážďany, významný kulturní stánek Evropy, jedno z nejkrásnějších německých měst, to jsou skvostné historické stavby v jeho centru, Zwinger se vzácnými uměleckými sbírkami, zrekonstruovaný chrám Frauenkirche, Rezidenční zámek, slavná Semperova opera, vyhlášená Brühlova terasa, přezdívaná balkon Evropy, a mnohé další. A samozřejmě cíl vaší trasy na Labské cyklostezce.

 

 

Výletní cíle
Řemeslo pro chlapy… s duší

Schopnost zpracovat železnou rudu určovala od pradávna vyspělost civilizace. Osoba kováře byla důležitou, možná i trochu nadřazenou ostatním řemeslníkům, mezi nimi v dávnověku snad i jedinou zbožštěnou, jako třeba řecký Héfaistos či jeho římský ekvivalent Vulcanus. Kovář býval původně panským služebníkem, resp. kovárna patřila k majetku panstva; jemu sloužil kovář za naturálie, poddaným a projíždějícím formanům pak za úplatu. V 18. století se ze služebníka stal nájemce a mohl objekt postoupit svým potomkům nebo se svolením vrchnosti prodat. Dnes stojí proti pragmatické „černotě" kovářského řemesla určitý půvab věcí a dějů, které z historické výhně vycházejí. Proto kujte železo, dokud je žhavé… a vyjeďte si za ním hned… nebo se začtěte aspoň do příběhu Sv. Čecha – Lešetínský kovář.
Klasicistní, Kalské údolí, Novopacko; Zámecká, Valeč, Lounsko, Hospodská a lesní, Mrákotín, Telčsko; Stará a mladá, Holešov, Kroměřížsko; Frekventovaná, Těšany, Brněnsko; Selskobarokní, Záluží, Soběslavsko; Pohádková, Selibov, Písecko

 

 

z jiného pohledu
Zpátky doma

Alee Denham a Kat Webster se vydali na cestu z Nizozemska do své rodné Austrálie na dvou kolech, aby je v Turecku vyměnili za tandem, v Kyrgyzstánu nedostali víza do Číny, a proto nakonec navštívili Jižní Koreu a Japonsko, do kterých se totálně zamilovali. Po dvou letech a 31 000 km se vrátili před měsícem domů a dnes se sžívají s novou realitou. Jaké otázky dostávají nejčastěji? A jak na ně odpovídají? A proč vůbec přesedlali na dvojkolo? O tom je tento díl rubriky „Z jiného pohledu".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu