Babí léto, babí sezona

28.2.2017

Úplně zbožňuji babí léto. To opravdové léto mi připadá takové oplzlé, upocené, moc horké, moc hektické, plné lidí urputně si užívajících prázdniny. Trasy jsou plné turistů a cyklostezky plné cykloturistů, občerstvovny jsou obsypány lidmi natolik, že se zhusta nedočkáte své objednávky. Zatímco babí léto má romantiku, nadhled, pomalejší tempo, klid. Statistiky říkají, že za babí léto je považováno období od 21. září do 3. října, ale teplé dny bez větru nás na cestách letos provázely už předtím a letošní extrémně dlouhou cyklistickou sezonu, která byla vlastně plynulým pokračováním té loňské, ještě o pár dalších dnů a týdnů prodloužilo. Dozvěděl jsem se také, že název „babí" vznikl díky drobným stříbrným pavučinám poletujícím v ovzduší, které připomínají stříbrné vlasy starých žen. Bab!
Nevím, proč mi to označení pro ženu vždycky připadalo trochu urážlivé, ale když se k němu přenesu přes krásu podzimních dnů, je to hned o něco lepší. Stará žena prostě je baba, bába nebo babička a „baba" je i svým způsobem kompliment pro ženu jakéhokoliv věku. Plurál „baby" pak označuje jakoukoliv skupinu dívek či žen, vzpomeňme jen na titulek z cest po Madagaskaru Slávky Chrpové Dvě baby mezi baobaby. Myslím, že je zcela nepejorativní. Letošní léto, a vlastně celá cykloturistická sezona byla ve znamení bab. Připravili jsme speciální vydání o ženách a pro ženy na kole, včetně módní obsahové vložky a některé významné cyklistické firmy se vrhly do masivní propagace babské cyklistiky. Vznikají speciální kempy pro baby i babská výuka jízdy na kole, na veletrzích jsou speciální babské expozice. Baby zkrátka „jedou" (i jedou). Není tedy divu, že babí sezona končí tak překrásným babím létem.
Hodně indicií z přírody naznačuje, že letošní zima přijde relativně brzo a bude krutá. I když – krutá – v tom slově vidím negaci a úmysl, spíš bych řekl, že zima prostě bude! A upřímně, já už se na ni docela těším. Těším se na dlouhé večery, teplo za kamny, nedočtené knihy, i na to, že na chvíli odložím kolo a začnu ho radostně očekávat. Také náš časopis si dá zimní pauzu a vy se na něj budete moci těšit zase v únoru. Abyste jeho vydání nepropásli, doporučuji celoroční předplatné, letos podpořené extrémně výhodnou nabídkou funkčního trika nebo mapové aplikace. Po babské sezoně a babím létě přeji podobně „babí" zimu! I vám – chlapům!

Menu