Cykloturistika: 5/2014

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 23.07.2014 Úvodník: Jméno si děláme sami Ukázky z časopisu:

Popis

Dámský speciál:

 

  • Vybavení už není luxusem

Rady pro výběr kola, treter, přileb

  • Sladěné jak ze žurnálu

10 značek, 80 výrobků oblečení a doplňků

  • Praktické rady žen na cestách

Pět cestovatelek o svých zkušenostech ze světa

  • Test dámských kol

Electra Townie a Specialized Jett Expert 29

  • Podprsenky pro holky krev a mlíko

Pohodlné, příjemné, sportovní

  • Kateřina Laštovková – rozhovor

15 měsíců Jižní a Střední Amerikou

 

 

 

 

Vybavení pro dámy
Dámská cyklistika zažívá boom. Proč se dámské vybavení liší od pánského? Důvod je prostý. Anatomie ženského těla je naprosto odlišná. Výrazný a nezanedbatelný rozdíl však vychází z hlediska cyklistiky především z těchto odlišností ‒ ženy mají delší nohy než muži ve srovnání se zbytkem těla, menší dlaně, kratší a užší prsty. Chodidlo mají také menší a užší, dále kratší trup, širší pánev. Májí také jinde těžiště než muži. Na základě těchto odlišností z nejrůznějších studií vyšlo, že ženy mají v cyklistice opravdu jiné potřeby. Na to zareagovali výrobci cyklistického vybavení a začali se této sekci věnovat. Jaká je tedy správná geometrie kola pro ženy, jak si mají ženy vybírat rukavice, helmy, tretry, oblečení. Co mohou udělat pro zlepšení své techniky jízdy?

 

 

 

 

 

 

 

 

dámské fashion
Krásné za všech okolností…

Vypadat dobře, znamená cítit se dobře. A to platí i pro ježdění či cestování na kole. I kdyby ženy měly svaly jako Rambo, rozhodně by ve vytahaných teplácích a nepadnoucím triku nepodávaly takové výkony a neužívaly si krásy putování jako v slušivých, barevně sladěných, anatomicky střižených, speciálně pro ženy vyvinutých svršcích. V těchto dresech, kalhotách, tretrách a doplňcích od deseti značek dodávaných na český trh se budete nejen cítit dobře, ale budete vypadat stylově a líbezně, ať už na kole pojedete, budete ho spravovat, mýt nebo budete odpočívat, svačit či studovat mapu. Připravili jsme pro vás přes osmdesát výrobků deseti značek nafocených v exteriéru. U všech výrobků jsou specifikace materiálu, popis, cena i dodavatel, a to od hlavy až k patě.

 

Pro tento speciál jsme vybrali test dvou kol: horské kolo Specialized Jett Expert 29 a městské Electra Townie.

test dámského 29" kola Specialized Jett Expert 29
Všestranná víla

V tomto čísle věnovaném ženám jsme přistoupili mimořádně také k testu dámského hardtailu. Z nabídky různých značek jsme vybrali model od Specializedu, který nabízí celou řadu kol určených jak pro cross-country, trail-bike, tak i k rekreačním vyjížďkám. A to všechno na 29". Vzhledem k zaměření časopisu jsme z široké škály zvolili všestrannější Jett. Ten je nabízen ve třech různých modelech Jett 29, Jett Comp 29 a nakonec nejvyšší z této řady Jett Expert 29, který jsme dostali k testu. Na Jettě vám to bude skvěle svištět v těžším terénu, na šotolinové stezce, ale ani při nutnosti zařadit do výletu silniční pasáže se nebudete cítit jako šnek. Takže můžete na něm vyrazit na maraton, orientační závod, singltrail, ale i na cyklostezku.

 

každý měsíc v městském provozu
Novátorsky, nízko a pohodlně Electra Townie

Některá kola se do města hodí, jiná jsou pro městský provoz přímo vyrobena. Právě mezi čistokrevná městská kola patří Townie Electra s balónovými plášti a pohodlným posedem.
Americké a západoevropské cyklistické a lifestylové časopisy před časem zaplavily inzeráty na kola Electra s Flat Foot Technology. Dlouho to vypadalo na módní záležitost diktovanou designem a tradičními obavami z limitů klasického jízdního kola jako relativně nestabilního jednostopého vozidla. Electra si pomalu po vzoru holandských městských kol získávala své příznivce hlavně v metropolích západní Evropy a Ameriky. Kolo svou atypickou geometrií připomínající dávné cruisery z předmountainbikové doby přitahuje jedny a odrazuje druhé. Rozhodli jsme se tohle kolo z inzerátů na křídovém papíře pro vás otestovat.

 

rozhovor
Taková klučičí nátura

I do rozhovoru jsme oslovili tentokrát ženu….
Na to, aby člověk vyrazil sám na delší cestu, musí mít náturu. Zvlášť když se jedná o ženu. Takových žen, které by se rozhodly cestovat samy pustinou, ve vysokých peruánských Andách nebo v nebezpečné Kolumbii, není v Čechách mnoho. Náhoda nám takovou ženu do cesty přihrála. A co taková nátura obnáší? Musí to být trochu odvážná, veselá a optimistická žena, musí mít selský rozum, nesmí hledat problémy tam, kde nejsou, a musí být ráda sama se sebou. A taky není na škodu mít za sebou atletický výcvik, to se hodí, hlavně když chytáte zloděje…

 

z jiného pohledu
Umění a kůže

O rozhovor s Karou usiloval redaktor Honza Galla několik let. Její fotky vyřezávaných kožených sedel značky Brooks již mnohokrát obletěly svět a s železnou pravidelností se opět a opět zjevily i na jeho monitoru. O to větší byla jeho radost, když se Kara konečně nechala přemluvit, aby do ženského speciálu vnesla trochu svého dámského vkusu a jemné zručnosti.

 

Velká cesta
Báječná severská dvojkombinace Norsko, Dánsko

Nejhornatější skandinávská země ležící na pobřeží Severního moře je místem otužilých Norů, jimž koluje v žilách vikinská krev. Divoká příroda, jezera, vodopády a hluboké fjordy lákají chladnomilné nátury i romantiky, protože Norsko umí být drsné i laskavé, mlhavé i plné slunce. Poznejme tuto vzdálenou severskou krajinu v kombinaci cyklistiky a pobřežní plavby.

 

 

výletní cíle
Voda jako ochránce

Voda jako obranný prvek byla běžně rozšířeným způsobem fortifikace lidských sídlišť už od pravěku, nejužívanější se ale stala ve středověku. Nemuselo jít zrovna jen o vodní příkop; pevnostními prvky byly i rybníky, řeky či bažiny. Ať už šlo o tvrz, hrad, nebo kostel – všude tam, kde obec neměla dovoleno postavit hradby nebo to nebylo možné, se jednalo prakticky o jedinou možnou ochranu civilních obyvatel. Vybrali jsme tyto zajímavosti: Nový hrádek Krčínov, Sedlčansko; tvrz Žumberk, Českobudějovicko; Malotická tvrz, Zásmucko; filiální kostel sv. Bartoloměje ve Spořicích, Chomutovsko; kostel Sv. Bartoloměje, Chrudimsko; vodní hrad Švihov, Přešticko; tvrz Jeseník, Jesenicko; zřícenina Kouty, Voticko.

 

Cestovatelé vaří Monika Vacková
Japonské dobroty

Kulinářské umění je jeden z největších zážitků z Japonska, který vás i několik let po opuštění ostrovů pohladí neskutečným způsobem po chuťových buňkách.
Protože manželé Vackovi na své cestě Japonskem trávili nejvíce dní na jednom místě v Ósace a Monika sama ráda vaří jednoduchá a rychlá jídla, pozvou vás na místní specialitu okonomiyaki neboli „japonskou pizzu". Toto jídlo dalo nazvat i „co dům dal, aneb mám doma hlávku zelí". Příprava je jednoduchá a jistě si jím obohatíte váš jídelníček. Dalším chutným zážitkem celého Japonska, je japonské curry, které toho po vzoru japonské pizzy s indickým kari tolik společného také nemá. Má ale tu vlastnost, že je chutné, návykové a může způsobit závislost.

 

malý výlet s dětmi
Zámek Sychrov a údolí Mohelky

Jedno se naší krásné zemičce nemůže upřít. Velké množství hradů či zámků, z nich většina jsou opravdu skvosty. Mnoho z nich má i své pohádkové ztvárnění. Které z dětí by neznalo Zlatovlásku nebo Nesmrtelnou tetu?! Ano, malebný zámek Sychrov na sever od Turnova je jedním z těch, na jehož návštěvu se můžete vydat společně s autorem Romanem Šinkovským a jeho dětmi.

 

malý výlet s dětmi
Kolem Berounky aneb objevujeme karlštejnské šachy

Karlštejnsko je velice známý a vyhlášený turistický region, který je od Prahy vzdálen, co by kamenem dohodil. A při vznikání nových a asfaltovaných cyklostezek je čím dál lépe dostupný i na kolech rovnou z centra Prahy. Protože by cesta s dětmi přímo z centra Prahy mohla být dlouhá, za nástupní bod jsme zvolili nádraží v Radotíně, kam se pohodlně dostanete příměstským vlakem a odkud se projedete nenáročnou stezkou kolem Berounky na Karlštejn, kde jednou z možných dětských aktivit je hledání karlštejnských šachů.

 

 

kolem vlasti
Tři rozhledy nad soutokem čtyř řek

Pořádný kopec našemu třetímu největšímu městu jinak štědrá příroda nenadělila, tož si jich pár museli pilní lidští mravenečkové v Ostravě navršit sami. A povedlo se – nejméně tři zdejší vyhlídkové body jsou naprosto bezkonkurenční, každý v jiném stylu, ale výsledek vždy skvostný. Pro autora článku, bylo velkým překvapením, kolik se v posledních letech někdejší ocelové srdce republiky změnilo. Po útlumu těžby uhlí a výroby železa se jedna část zdejšího průmyslového komplexu dostala až na seznam Evropského kulturního dědictví a celé město nabízí spoustu zajímavých architektonických i unikátních industriálních památek, ale i podstatně víc zeleně a méně kouře než dřív.

 

Počasí na cestách – 4. díl
Střední Evropa

Ačkoli míváme pocit, že to, co máme doma a těsně za hranicemi, důvěrně známe, můžeme se někdy mýlit. Ve smyslu starého známého „pod svícnem je největší tma" nás někdy proměnlivost „našeho" počasí dokáže zaskočit. Snad vám tedy přijdou vhod informace o tom, jaké bývá a bude počasí u nás, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku i v nižších polohách Rakouska.

 

 

Světové dědictví UNESCO
Východní Slovensko – hit letošního léta
Košický kraj prošel v posledních letech velkými proměnami. Návštěvníci, turisté, cyklisté i pohodlní lázeňští hosté v něm najdou vše, po čem v létě touží: odpočinek i aktivní sportovní vyžití, cesty za poznáváním i za zábavou. Mohou objevovat historická královská města, starobylé hrady a zámky, skvosty lidové architektury, ochutnat skvělou domácí kuchyni nebo vynikající vína z vyhlášené oblasti Tokaje. Projet na kole či prochodit pěšky některý ze čtyř národních parků, včetně mezi Čechy tolik oblíbených Vysokých Tater. Šest nejatraktivnějších míst se dokonce stalo součástí světového dědictví UNESCO.

 

 

příběh jízdního kola (163)
Opojná rychlost v aerodynamickém stínu

Na velodromech při závodech cyklistů za vodiči v závěru 19. století vytlačovaly lidské vodiče na vícemístných velocipedech vodicí motocykly. Jinak tomu nemohlo být ani při pokusech o absolutní rychlostní rekordy, při nichž úlohu vodičů zastávaly motocykly nebo automobily opatřené větrným štítem. Málokdo by však očekával, že vodicím strojem při prvních pokusech byla parní rychlíková lokomotiva se zadní nástavbou poskytující dokonalé závětří cyklistovi, který jel po dřevěné dráze položené mezi kolejnicemi.
Americké cyklisty lákalo překonání jedné anglické míle v čase kratším než jedna minuta. Nejprve se o to pokusil E. E. Anderson v srpnu 1896, ale dokázal to až v červnu 1899 Charles Murphy, když projel jednu míli za 57,8 sekundy, což odpovídá rychlosti 101,78 km/h. Padaly ale další a další rekordy….

 

 

Menu