Cykloturistika: 4/2014

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Brýle a čočky na kolo
Viděl jsem, přijel jsem, zvítězil jsem

Oční vady a jejich řešení při aktivním způsobu života, v našem případě se to týká především cyklistiky, je nekonečné téma. Řešení pohodlného vidění při sportu existuje nepřeberné množství a článků se zaručenými radami se již také napsalo dost. Tento článek by měl však popsat zkušenosti z praxe Michaely Pajkrtové, která je optičkou a cyklistkou zároveň.
S problémy kolegů cyklistů „brýlovců", se setkává na cyklistických závodech. Pokusím se vám tedy poradit a ulehčit rozhodování při výběru čoček, brýlových obrub a doplňků.

 

 

Ideální kolo na cesty
Dobrodružná salsa

Snad každé kolo, které slouží k dálkové cyklistice, a vlastně snad úplně každé kolo, je alespoň něčím zajímavé. Každý cyklista má svůj způsob, jak řeší umístění pumpičky, košíku na láhev či nářadí. Každý má jiný pohled na komponenty, které potřebuje, na komfort či na rychlost. Kola, na kterých se opravdu jezdí a která jen nestojí po většinu roku v garáži, jsou svými majiteli vylepšována k jejich obrazu. Ale přece jen jsou kusy, o kterých má smysl psát více než o jiných. Mezi ně s jistotou patří ocelový oř Pavla Kadlíčka, se kterým jsme vám přinesli rozhovor o cestě Jižní Amerikou v Cykloturistice č. 5/2013, a v tomto čísle Cykloturistiky se podíváme na jeho kolo pod drobnohledem.

 

 

Držáky na kola
Skvostné bytové doplňky

Pro mnohé z nás je kolo jedním z největších kamarádů. Rádi bychom s ním třeba spali, měli jej vystavené v ložnici, nebo přinejmenším v předsíni, a při každé cestě na záchod o něj alespoň pohledem zavadili. Někteří z nás mají doma takové kousky, že by snad i místo televize mohly viset na zdi. Nicméně v garáži, nebo právě v předsíni, je kolo často na očích a tvoří jakýsi doplněk našeho bytu či domu. To pak ale krásné kolo potřebuje také krásný držák. Takový, aby se ke kolu hodil, aby i on upoutal pozornost, a také aby bez zavěšeného kola vypadal dobře. Navíc by případně mohl splňovat další funkce, z nichž nejčastěji je vyžadována polička na odkládání třeba helmy. Kolega Honza Galla vybral z velkého množství světového trhu ty držáky na stěnu, které jsou opravdovými designérskými kousky, u nichž se snoubí funkce se vzhledem, praktičnost s oku lahodícími křivkami, ale také lidská vynalézavost s dokonalým provedením.

 

 

z jiného pohledu
Designéři, co mají rádi kola, i cyklisté, co mají rádi design

V článku s názvem „Držák jako bytový doplněk" vám představíme několik přímo luxusních cyklistických výrobků, z nichž mnohé mají až banálně jednoduchý tvar, ale snad vždy vynikající funkci a vysokou kvalitu. Proto jsou zpravidla i cenově někde „mimo". Za jejich výrobou však nestojí neznámé tváře, ale lidé, kteří při jejich vývoji strávili ohromné množství času, mají nadání a někdy i štěstí. Někteří z nich ale sami cyklisty nejsou. My vám však přinášíme rozhovor se dvěma designéry ‒ Jürgenem Benekem a Jeffem Mayerem. Oba pocházejí shodou okolností z New Yorku, oba jsou bývalí cyklističtí profizávodníci a u obou je cítit, že jsou zapáleni pro věc.

 

 

zahraniční region Francký Jura
Romantika Franckého Švýcarska

Jméno Francké Švýcarsko bylo vytvořeno v 19. století romantickými umělci a básníky, kteří přirovnávali zdejší krajinu ke Švýcarsku. Název Švýcarsko se v 19. století dával obecně krajinám, ve kterých se vyskytovaly hory, údolí a výrazné skalní útvary. Příkladem může být České Švýcarsko, Saské Švýcarsko a další oblasti. Romantika tohoto kraje je kromě skal dána také zaříznutými údolími, která vytvořily říčky Wiesent, Püttlach a Aufseß. Vápencové podloží dalo vzniknout také velkým i menším jeskynním systémům. Pro některé cyklistické našince může být romantické také zjištění, že je zde vysoká hustota tradičních malých pivovarů, kde je cena piva mnohem nižší než v centrálním Bavorsku… a oblast je od Prahy jen dvě a půl hodiny jízdy. Ve Franckém Švýcarsku jsou velmi dobře značené turistické trasy, po většině z nich se dá i skvěle jezdit na kole. Je to ale také výborná destinace pro rodiny s dětmi, centrum Pottenstein nabízí nejvyšší horskou dráhou v Evropě, koupaliště nádherně zasazené do skalního masivu, nebo jezero plné ryb, po kterém se dá projet na loďce či šlapadle. Po řece Wiesent se dá plout na lodi či si zalézt v jedné z nejvyhlášenější lezecké oblasti na světě.

 

 

Světové dědictví UNESCO
Lastovo perla – Jadranu

Dáváte-li při svých výjezdech za aktivním odpočinkem spojeným s poznáváním přednost spíše samotě v panenské přírodě, tradičním hodnotám a přátelskému domácímu prostředí, pak mám pro vás báječný tip. Vydejte se na jeden z nejhezčích chorvatských ostrovů, na vzdálené Lastovo se zastávkou na Korčule. Ideálně na jaře nebo na podzim, kdy je příroda barevná, počasí přeje cykloturistice a moře už nebo ještě láká ke koupání.

 

 

Příběh jízdního kola (162)
Komiks ve službách reklamy

Svérázným druhem reklamy jsou kreslené seriály ve stylu comics, přinášející informace o průmyslovém výrobku nebo šířící osvětu ve spojení s přitažlivým příběhem. Tím, že tento druh reklamy či osvěty je dosti ojedinělý, nabývá na zajímavosti a upoutává svou nevšedností. Uvedeno je několik ukázek komiksových reklam ze sféry jízdních kol a cyklistiky. Většinou pocházejí ze sousedního Německa, kde se tomuto druhu reklamy věnuje větší pozornost než kde jinde. Ne vždy se všemi atributy, které ke komiksu patří – kresbami v orámovaných panelech a texty v bublinách, zaznamenávajícími dialogy mezi postavami kreslených příběhů.

 

 

Jiné končiny české země nový seriál
Kraj, krajina, pohraničí, výběžek…

Určitě jste to již sami zažili. Stačí nepostřehnutelná hranice, a mnohé se změní. Přejedete potok, projedete les, zdoláte stoupání a okolí má náhle jinou atmosféru. Právě jste vjeli do jiného kraje, nikde žádná cedule, ani na mapě není vyznačen, ale má své jméno, odlišnosti hmatatelné, národopisné, architektonické, ale i jen tušené, vnímatelné někdy jen šestým smyslem. Pojďme se po těchto končinách porozhlédnout v novém seriálu.
Nakonec o dvou takovýchto odlišných končinách jsme už v Cykloturistice psali, nejprve šlo o Vitorazsko a vloni na jaře o Modré Hory. V obou případech jsme se sice projížděli všeobecně známými lokalitami, nejprve jižními Čechami a podruhé ve vinařské oblasti jižní Moravy, ale prostě ono to tam bylo jiné. Jinak tam voněl vzduch, ozývaly se jiné zvuky, krajina měla svoje barvy, a především tam byla odlišná nálada, atmosféra. V tomto čísle začínáme s naší nejsevernější končinou, Šluknovským výběžkem – krajem se vztyčeným prstem.

 

 

malý výlet s dětmi
Za včelami a masožravkou na Šumavu

Šumava je nekonečně inspirativní místo. Člověk zde pokaždé nalezne něco, co vůbec nečeká. Hluboké lesy, skryté cyklostezky, tajemné slatě s masožravou rostlinou, voňavé louky plné květin a hmyzu anebo lahodný med pocházející právě z těchto míst. Mezi Kvildou a Vimperkem se rozprostírá velmi malebný, ale drsný šumavský kraj lad a slatí – Borovoladsko. Není to místo, kam by mířila většina návštěvníků Šumavy, ale rozhodně vás velmi mile překvapí. Obec Borová Lada je ideálním východiskem pro výlet s dětmi.

 

 

malý výlet s dětmi
Městem, ale přesto lesem

Naše druhé největší město Brno bylo obdařeno velmi krásným okolím. Především na svém severozápadním okraji. V bezprostředním okolí paneláků a rodinných domků se rozprostírají příměstské lesy. Není zas až takovou nadsázkou, že zdejší obyvatelé jsou vzápětí po opuštění vstupních dveří svého příbytku v přírodě. Veliká výhoda z důvodu bezpečnosti je to především pro rodiče malých cykloturistů, a to i pro mimobrněnské návštěvníky.

 

 

Počasí na cestách – 3. díl
Klima – moderní téma debat, diskusí i sporů

„Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat." Geniální cimrmanovský výrok, který – ač často citovaný – neztrácí své kouzlo prakticky v žádné situaci. Ovšem na klimatickou změnu se hodí víc než přiléhavě. Globální změna klimatu existuje! Klimatické tabulky přepisuje opatrně, přesto s ní musíme počítat. Právě v tabulkách popisujících podnebí najdeme spoustu užitečných informací, jen je nesmíme přeceňovat. Jaká jsou klimatická pásma, klimatické typy, jaké klimatické změny a kde hledat zdroje klimatologických dat.

 

rozhovor
Aljaška milosrdná

Je to až neuvěřitelné, ale na start nejtěžšího zimního cyklistického závodu světa Iditarod Trail se postavili dva čeští závodníci – Honza Kopka a Pavel Richtr. Oba závodili na stejné delší variantě trati, její jednu část dokonce absolvovali společně. Oba 1000 mil dlouhé putování ve zdraví dokončili a skončili čtvrtý a pátý. A Aljaška jim letos připravila počasí více než příznivé…

 

 

Výletní cíle
Skála, šutr, kamínek

Skalní formace jsou dominantním, zvláště působivým prvkem krajiny. Jejich odlišnost a význam spíše cítíme, než abychom je dokázali definovat. Jisté však je, že skály a skalky ozvláštní i ten nejnudnější kout – pokud vůbec takový existuje -, umějí rozehrát dramata, zastavit čas i vyprávět historii lidských sídel. My jsme z obrovského množství skalních dominant vybrali tyto: Čertovy hrady, Podzvičinsko; Průsečná skála, Kokořínsko; Viklan, Přírodní park Hřebeny; Čertovy skály, Vizovické vrchy; Lechův kámen, Podlipansko; Svatošské skály, Slavkovský les; Dutý kámen, Lužické hory.

 

 

Celý měsíc v městském provozu
Takový obyčejný rychlík

Merida Speeder T3 pro (2014)
Merida Speeder Pro je nejen podle názvu rychlé kolo. Kombinuje přednosti silničky v podobě hladkých plášťů, lehkých kol a komponentů s pohodlnou geometrií trekingového kola. Jak dále vyšel test tohoto kola, čtěte na našich stránkách.

 

 

Tour de France 2014 101. ročník
Výlety za žlutým trikotem

Letošní Tour de France, jeden z nejsledovanějších sportovních podniků světa, se jede od 5. do 27. července. Tím se její začátek kryje se závěrem fotbalového mistrovství světa v Brazílii. Příznivci cyklistiky se pochopitelně těší víc na závod, kde navíc budeme moci sledovat české jezdce. Legendární průsmykář Michal Třetina pro vás opět vybral pár průsmyků, kde je možné současně sledovat některé z etap Tour a také si můžete udělat pěkný výlet do okolí.

 

 

 

 

 

Menu