Cykloturistika: 3/2014

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 14.05.2014 Úvodník: Audax s vámi, milé děti Ukázka z časopisu: Ostrov Gozo

Popis

dětská kola pod drobnohledem
Musí být tak těžká?

Podobná otázka pravděpodobně zazněla snad v každé prodejně kol. Není divu. Zjištění, že kolo určené nejmenším cyklistům může vážit víc než kolo pro dospělé, bývá pro nepřipraveného rodiče šokující. Nevhodně dlouhých klik a dalších, běžných nedostatků v ergonomii kola si všimne málokdo, a těžko ovladatelné brzdy odhalí až vaše dítě v praxi, zatímco těžké kolo pozná každý. Špatná ergonomie kola přitom může, stejně jako příliš vysoká hmotnost, začínajícím cyklistům jízdu ztěžovat a činit ji méně bezpečnou. Všechna kola na trhu musí samozřejmě splňovat určité bezpečnostní normy. Ty ale nezaručí ani nízkou hmotnost kola ani jeho dobrou ergonomii. Výběr dětského kola proto není radno podceňovat. Abychom se vyhnuli chybám při nákupu, je dobré vědět, o jaké kolo bychom vlastně měli usilovat a proč. Dětské kolo z pohledu dítěte, rodiče, konstruktéra, obchodníka, fyzioterapeuta podrobil analýze náš externí spolupracovník Honza Zídek. Přidal také informace o alternativních dětských kolech a v deseti otázkách jsme také oslovili zástupce značek produkujících dětská kola.

 

zahraniční region
Gozo ‒ ostrov megalitů, opuštěných pláží a dramatických útesů

Ostrov Gozo leží ve Středomoří, je to menší bratr sestry Malty, kam se dostanete za dvě a půl hodiny z Prahy přímým letem. Na rozdíl od Malty sem nesměřují davy levných organizovaných zájezdů, krajina je tu zelenější, životní tempo klidnější a řidiči k cyklistům přátelštější. Hledat tu můžete spojení cyklistiky, výuky angličtiny a dovolené u moře. A když tam vezmete skládací kola tak jako autorka, tak to bude velmi dobrý nápad.

 

cestovatelé vaří Tereza Bošková
Turecký stůl

Tereza Bošková měla možnost studovat dva semestry v Turecku. Nejedna věc ji v zemi na hranici Evropy a Asie uchvátila. Zamilovala se do jejich družné mentality, do pestré kultury, dramatické historie a náboženské politiky. Jednou z věcí, která je v Turecku naprosto úchvatná, je tamní kuchyně. Během toho roku studia a cestování měla možnost postupně nahlédnout do nejedné domácnosti a účastnit se mnohokrát stolování, a tak se můžete těšit nejen na způsob přípravy jogurtového bulguru, pečených paprik a rajčat, vařeného pórku s olivovým olejem, Karniyariku – což jsou dušené lilky plněné hovězím masem, ale také na zajímavosti této kuchyně celkově.

 

domácí výšlap
Devět skal a tři prameny

Žďárské vrchy jsou milovaným rejdištěm turistů z české i moravské strany Vysočiny, pěšky, na kole i běžkách se nemohou nabažit půvabů krajiny, jež očarovala nejednoho z našich malířů či poetů. Ač výškou na celé Vysočině až na druhém místě, proslulostí a oblibou překonává Devět skal Javořici mnohonásobně. Na nejvyšší horu Žďárských vrchů vedou cesty ze všech světových stran, pro cykloturistu je jakžtakž sjízdná jen ta od jihu, po které se do skalního labyrintu na vrcholu doputovala i skupina včele s Vláďou Pustinou.

 

příběh jízdního kola (161)
Slavné filmové scény v reklamách

Kolo se vyskytuje ve stovkách filmů, většinou však bez hlubšího vztahu k ději filmu nebo k jeho ústřední zápletce. Pouze k dokreslení určitého prostředí nebo nějaké konkrétní situace, jako věc patřící k běžnému životu. Existuje však několik desítek filmů různých žánrů, které nesporně upoutají a potěší diváky s hlubším vztahem ke kolu a k jízdě na něm. Bicykly na plátnech kin potom ještě umocňují jejich zážitek ze zhlédnutého filmu. Popularity filmu jako masového média využívají i tvůrci časopiseckých reklam, mezi nimi také reklam pro výrobce kol nebo cyklistických potřeb.

 

malý výlet s dětmi
Ze salonu republiky k baroknímu klenotu

V České republice nenajdete moc cyklistům vstřícnějších měst, než je Hradec Králové. Téměř dokonalá rovina kolem Labe a Orlice, cyklostezkami protkané město i přilehlé lesy, originální parkovací dům jen pro kola, sídlo cyklistické profesionální stáje i mnoha rekreačních a hobby týmů – to vše dělá z prvorepublikového architektonického salonu i salon cyklistický.

 

malý výlet s dětmi
Pohraničím kolem Lužické Nisy

Žádný z našich výletů s dětmi nikdy nemířil tak daleko na sever. Z Liberce se podél malebné Nisy vydáme až k samotným hranicím s Německem. Hlavním cílem bude nejen hrad a zámek Grabštejn nedaleko Chotyně, ale i četné zajímavosti města Liberec. Trasa je tentokrát naplánována jedním směrem, pro návrat z Hrádku nad Nisou můžete využít dopravu vlakem.

 

počasí na cestách – 2. díl
Někdy potěší, jindy potrápí…

Počasí ovlivňuje bezpochyby každého z nás. Někdy potěší, jindy potrápí. Jistotu máme jedinou – provázet nás bude pořád na každém kroku a my se budeme donekonečna snažit najít jeho co nejpřesnější předpověď. V tomto seriálu vám nabídneme nejen základní klimatologické charakteristiky vybraných oblastí v Evropě, ale také tipy, kde najít validní zdroje aktuálních meteorologických dat, i to, jak je interpretovat. Nebude chybět ani slovníček základních meteorologických pojmů v různých jazycích.
A na co konkrétně se můžete těšit? Příště se zaměříme na dlouhodobé charakteristiky počasí a jejich význam tak trochu obecně. Pak už začneme ono putování po Evropě. Projedeme ji křížem krážem – od severu k jihu, od západu na východ. Snad vám to jednou při plánování cyklovýletů pomůže. Než se pustíme do cestování, podívejte se, jak to vlastně všechno začalo…

 

rozhovor
Mladý muž na starém kole

Když v létě o víkendu zavítáte do historických kulis města Telče, můžete si být téměř jisti, že na náměstí zhlédnete nějaký kulturní program. A když se v Telči něco děje, nechybí u toho většinou ani telčští velocipedisté dokreslující atmosféru starých časů. Mezi zakládající členy zdejšího spolku patří i milovník historické techniky Martin Kadlec, se kterým si náš kolega připravil rozhovor.

 

Elegance červené krasavice
Specialized Globe Daily 2 Deluxe 2 Step Through
To musím mít! To je nádhera. – Řekla mi kamarádka, když uviděla toto městské kolo. A opravdu ladné křivky této krasavice totiž nemůže přehlédnout nikdo. Je radost se na ní projet po městě, na cyklostezce nebo i po sjízdné lesní cestě. Ztotožněte se s ní duševně, a její elegance se zákonitě přenese i na vás…Globe Daily 2 Deluxe 2 Step je kolo, které využijete ve městě na cestě do práce, ale především na nákupy.

 

světové dědictví UNESCO
Svět UNESCO v Třeboni
Kladete si otázku, co má společného světové dědictví s půvabnou jihočeskou Třeboní? Víc než jen výstavu fotografií světových unikátů, která zakotvila na celý měsíc květen v domě Štěpánka Netolického na třeboňském Masarykově náměstí a která již dvanáctým rokem putuje v obměnách po České republice. Přináší radost, poučení a inspiraci k hlubšímu poznávání našich i světových jedinečností. Nejen třeboňští lázeňští hosté a turisté, ale i místní obyvatelé si výstavou fotografií míst světového dědictví s pýchou uvědomí, do jaké elitní společnosti se v budoucnu zařadí právě jejich kraj plný rybníků, prostoupený rybářskými tradicemi.

výletní cíle
Ve stopě písemnictví

Bez písemně zaznamenaných jazykových projevů si život neumíme představit. Knihy, časopisy, e-maily, textovky, účet v hospodě… Díky čtení se inspirujeme, objevujeme, přemýšlíme, rozvíjíme fantazii, spřádáme plány – na zítra, na někdy, pro cestu. Čtení má kouzlo. Sledovat myšlenky jiného člověka je přece neskutečně zajímavé. Ale psát, to už je jiná… Stejně jako ježdění na kole – dokud není člověk profesionál, je to jednoduché. I pánové uvedení dále o tom vědí své.
Johann Wolfgang Goethe (1749-1832), Pamětní deska, Chebsko; Karel Jaromír Erben (1811-1870), Naučná stezka, Hořicko; Václav Beneš Třebízský (1849-1884),Rodný dům, Slánsko; Antonín Sova (1864-1928), Památník, Pacovsko; Jindřich Šimon Baar (1862-1925), Muzeum
Domažlicko, Jaroslav Hašek (1883-1923), Hospoda, Lipnicko, Jára Cimrman (1853 až 59-?)
Rozhledna, Českomoravsko

 

z jiného pohledu
Ve dvou Ománem a Dubají

Ani destinace ani stroj, o kterém bude tento rozhovor, nejsou standardní. Sultanát Omán na východním pobřeží Arabského poloostrova je rozhodně exotickou destinací, zvláště co se týče cykloturistiky. Stejně tak ležatý tandem doplněný o přívěsný vozík je zcela neobvyklým kolem. A přesto dává obojí krásně smysl a pěkně do sebe zapadá. Zvláště po přečtení rozhovoru s Martinem Weberem, pilotem béžového dvojkola.

 

zahraniční region
Kolem Mont Blancu za čtyři dny

Náš externí spolupracovník Martin Severa, měl sen objet si na kole Mont Blanc. Sen vyměnil za závazek, z něhož se už nemohl vykroutit. Na této trase se sešlo dalších deset aktérů a jednoduché to úplně nebylo… ale zážitek to rozhodně byl…

 

 

 

 

 

Menu