Cykloturistika: 2/2014

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 12.03.2014 Úvodník: Jedno jediné, univerzáln Ukázky z časopisu:

Popis

rozhovor
Neplánovat to je čistá svoboda

Před Vánoci projížděl Prahou dost nekonformní německej cyklista Fritz Walther, který se vracel z více než dvouroční cesty kolem světa. Rodičům slíbil, že bude na Vánoce doma, v Drážďanech. Když cestoval Evropou, měl sice oficiálně směr domů, ale pokud byste se podívali na jeho trasu, nalezli byste desítky kliček a odboček. Kam a kudy pojede, se totiž Fritz rozhodoval naprosto spontánně. Jeho mottem je zbytečně neplánovat. A jak nám u čaje na Smíchově řekl: „Život je krásný a nezáleží na tom, kde jsi, stačí se jen usmívat, a svět je tvůj…" Ale k tomu, aby Fritz přestál všechna svá dobrodružství bez úhony, potřeboval velký kus štěstí. A to mu muselo sedět na nosiči a držet se ho jako klíště… Fritz jezdil na kole na Sibiři, v Amazonii, v Demokratické republice Kongo, vylezl na Aconcaguu i na Pik Lenina.

 

z jiného pohledu
Světem s violoncellem

Říká si nekonvenční cellistka a neobvyklá není jen její hudba, ale i způsob, jakým ji šíří. Mezi svými koncerty se přepravuje na nákladním kole a pomocí síly vlastních nohou a síly Slunce už absolvovala tři dlouhé koncertní šňůry. Zastihli jsme ji ve fázi života, kdy prodávala svůj dům, aby se s přítelem mohli vydat na cestu bez plánovaného konce. Aby se mohli toulat, skládat a hrát. A to všechno na kolech.

 

Giro d’Italia 2014
Výlety za růžovým trikotem
aneb krásné hory a nelidská dřina zaručeny!

Také letos se trať slavného Gira jeví mimořádně pestrá a zajímavá. Vydat se na výlet na vlastní oči spatřit v akci cyklistické profesionály, zkusit si některé úseky horských etap nebo se pohodově projet v blízkosti trasy můžete na mnoha místech, která se nenacházejí od našich hranic zas tak moc daleko. Převážná část závodu totiž probíhá v severní Itálii, a to včetně rozhodujících etap! Přinášíme tipy na výlety v okolí těch nejzajímavějších etap.

 

svět techniky
Netradiční řazení

Dnešní svět řazení se žene za více a více převody, resp. za stále vyšším počtem koleček na kazetách. Bohužel tak z nabídky velkých výrobců mizí nabídka, kterou by cykloturisté viděli asi nejraději. Tedy 3×8 rychlostí, což je kombinace poměrně běžná ve většině světa a se svým širokým řetězem nabízí dostatečnou životnost všech komponentů. Odhlédneme-li ale od tradičních řazení, jaká známe, tedy od kombinace klik s více převodníky a kazety, nabízí cyklistický průmysl ještě trochu skrytý, o to však pestřejší svět nábojových převodovek, plynulého řazení, řazení v klikách, či dokonce automatického nebo hydraulického řazení. Některé z těchto systémů jsou vhodné spíše pro městská kola, ale jiné se pomalu zabydlují na šlapacích strojích nejrůznějších typů. Přinášíme 11 druhů netradičního řazení.

 

Příběh jízdního kola (160)
Historie velocipedu na poštovních známkách

Tradice sbírání poštovních známek sahá až k samým počátkům jejich vydávání, které začalo někdy kolem roku 1840. Známky se nejprve sbíraly podle zemí, které je vydávaly. Často zobrazovaly krále či prezidenty, heraldiku a různé alegorie. Teprve později se objevovaly takzvané obrazové známky s tématy krajiny, fauny, flóry, dopravními prostředky a mnoha jinými. Ty se velmi rozšířily v letech mezi dvěma světovými válkami, kdy rychle přibývaly nové a nové sběratelské náměty – vedle exotických ptáků a zvířat, automobilů, lodí, letadel a vlaků to byly desítky a desítky dalších, třeba sport, výtvarné umění, skauting nebo později dobývání vesmíru. Tak vzniklo tematické sběratelství, což je uskupování známek podle jejich motivů.

 

velká cesta
Zemí hor, zápasníků, invalidů a teroristů

Jiří Sázava prošmejdil v bývalých postsovětských republikách a zvláště na jižním Kavkaze už nejeden kout, bylo na čase prozkoumat ty severní. Protože se však mezi lidem šušká, že jsou to kouty po čertech divoké, vzal s sebou raději ochranku, tedy Pepina, Čápu a Jardu. Ve čtyřech si troufli i na ten nejdivočejší, nejvzdálenější a nejpestřejší kout – na Dagestán.

 

Kde vás dobře nakrmí?
Poděbradská restaurace Sotto Ponte

První jarní vyjížďka by neměla bolet. Obzvláště jsou-li v týmu osoby, kterým chceme cyklistiku ukázat v tom nejlepším světle a v průběhu roku s nimi plánujeme ještě něco ujet. Výlet do rovinatého okolí lázeňského města Poděbrady, spojený s návštěvou restaurace Sotto Ponte, je z tohoto pohledu bezpečnou volbou.

 

Počasí na cestách – 1. Díl (navazující seriál na Rozmary počasí)
"Záruky" předpovědí

Počasí je fenomén, se kterým je třeba při cestování nevyhnutelně počítat. Je zcela zásadním faktorem, který určuje kvalitu zážitků a dojmů každého turisty. Počasí nelze ovlivnit, a proto je nezbytné umět správně odhadnout jeho další vývoj. Informací o předpovědi počasí je dnes všude kolem nepřeberné množství. Jak mezi nimi ale poznat ty nejspolehlivější? A kde je vůbec hledat?
Seriál Rozmary počasí s meteoroložkou Alenou Zárybnickou začal pro náš časopis vznikat na začátku roku 2009. V jeho úvodu autorka v rozhovoru odpovídala na otázky, které si mnoho lidí ohledně počasí klade. Také nyní jsme se zeptali na zajímavá témata, která se vážou k nové sérii, ale i k tomu, co se v meteorologii od té doby změnilo. A řeč nakonec přišla i na kola.

 

 

Celý měsíc v městském provozu
Mrštná kobyla do každého počasí AGang Léon 6.27

Léon od AGangu, sesterské značky Authoru, je univerzální plnokrevný mountain bike vhodný do každého terénu. Svižná geometrie a návarky na blatníky či nosič umožňují bezpečnou jízdu s nákladem věcí do práce či do školy i po těch nejodlehlejších pěšinách.

 

 

 

výletní cíle
Kameny s historií

Kulturní historie člověka odjakživa souvisela s kamenem. Kámen drtil zrno, zahnal nepřítele, poskytl přístřeší. Do kamene se tesala poselství i se jím vytyčovaly hranice. Kámen prostě byl a je praktickým i symbolickým prvkem v životě lidí. Ať už je prubířský, kolomazný, nebo grilovací, vždy se najde ten, pro koho je důležitý. Pár takových jsme objevili i při výletech na kole: Brzdový kámen, Humpolecko; Kamenický skanzen, Jevansko; Zemský hraničník, Žďársko; Hranice panství, Královédvorsko; Jubilejní kameny, Hanušovicko; Křížové kameny a smírčí kříže, Kynšpersko; Kněžnin odpočinek, Jetřichovicko

 

 

Menu