Cykloturistika: 1/2014

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Celý měsíc v městském provozu
Městem s italskou grácií Bottecchia 483 Graziella

Skládačka Graziella je pro Italy stejným pojmem jako skládačka Eska pro Čechoslováky. S jedním velkým rozdílem – v italské firmě Bottecchia ji nikdy nepřestali inovovat, a tak se na rozdíl od esky graziella dožila 21. století.

 

 

 

velká cesta Tanzanie
Safari je cesta

Safari znamená ve svahilštině cestu nebo také odjezd. Autor textu Petr Hejtmánek oslovil několik známých s nápadem projet se po Africe na kolech a ti se s nadšením přidali. Jejich cesta sestávala ze tří částí. První etapa vedla z Aruši k jezeru Natron, druhá pohořím Loliondo a napříč pláněmi Serengeti a závěrečná etapa směřovala k jezeru Eyasi a zpět.
Afrika je stále místem, kde můžete spatřit obrovská stáda divoké zvěře, setkat se s domorodým obyvatelstvem žijícím na úrovni doby kamenné, šlápnout na jedovatou mambu, může vás napadnout podrážděný slon nebo sežrat lev. V Africe i dnes můžete zažít dobrodružství s příchutí adrenalinu, esenci tolik žádanou v současném moderním, ale v podstatě nudném světě.

 

rozhovor
Za východem slunce

Cestování na kole propadá stále více lidí. Skrývá v sobě totiž výzvu i zvědavost. Od thajského boxu je ke kolu ale opravdu hodně daleko. Přesto si ho bývalý reprezentant ČR Honza Žďánský zvolil jako dopravní prostředek na cestě za východem slunce. Z Mladé Boleslavi do Tokia na 14 500 kilometrů dlouhou pouť vyrazil odvážně bez větších cykloturistických zkušeností. Jak se s cestou popral? A je těžší vyjet kopec v Kazachstánu, nebo vyhrát zápas v thaiboxu?

 

nový seriál
představujeme cykloturistický klub
Klubismus žije!

Možná, že po roce 1989 převládá v cykloturistice individualismus a zájem o organizované akce upadá. Když se ale podíváte na silnice a cyklostezky, skupinek cyklistů vidíte spousty. Nejspíš se tedy jen změnila struktura, zmizely velké oddíly a přibylo těch malých, mnohdy neformálně pojatých. Velkým i drobným sdružením cykloturistů chceme věnovat naši novou pravidelnou rubriku. V Brně má cykloturistika dlouhou tradici. Působí zde několik cyklistických a turistických sdružení, která se jí přímo i nepřímo věnují. Proto jsme pro první díl o cykloturistických klubech zvolili Brněnský spolek cykloturistiky (BSC).
Přinášíme i text o Organizované cykloturistice v zrcadle času, tedy stručný chronologický nástin spolkové činnosti, která měla ve svém programu jako hlavní nebo alespoň významnou náplň cyklistickou turistiku, za uplynulých více než sto roků. Pro přehlednost rozdělených do pěti časových období.

 

spinning jako zimní příprava
Šlapání pod střechou

Jak si přes zimu udržet kondici a ještě se připravit na jarní a letní toulání krajinou na kole? Kolo můžeme v zimních měsících vyměnit za běžky nebo třeba za brusle. Výborným tréninkem je také běh, ale spinning, nebo také indoor cycling, patří mezi stálice a favority. O tom, že to není žádné bezduché šlapání proti zdi, svědčí i to, že si tento sport za posledních deset let oblíbili jak cyklisté závodníci, tak i cykloturisté. Autor textu je aktivním instruktorem. Své pozitivní i negativní zkušenosti si shrnul v článku, který najdete v č.1.

 

malý výlet s dětmi
K nejkratší železnici na světě

Šumava ‒ je až neskutečné, kolik možností vyžití se najdete v tomto regionu na jednom místě. Můžete tu podnikat výlety na kolech, na bruslích, po vodě, ale i pěšky. Jedna z oblíbených tras vede podél Schwarzenberského plavebního kanálu až k nejkratší mezinárodní železnici na světě, překračující hranici právě v Novém Údolí. Sto pět metrů kolejí symbolicky propojilo Čechy s Bavorskem. A sem autor zajel i se svými dětmi, na které zde čekala spousta zábavy.

 

malý výlet s dětmi
Za indiány do Labských pískovců
Česká republika je nádherná! Můžete to posoudit sami při výletě z nejnižšího bodu naší země, od mohutného toku Labe, mezi pískovcovými skalami, skrz úzké soutěsky říčky Kamenice, na dotek největší skalní brány Evropy, kolem malebných dřevěných chalup. Dostanete se do národním parku České Švýcarsko a do CHKO Labské pískovce.

 

Příběh jízdního kola (160)
Lehce erotické reklamy na bicykly

Hezké ženy prezentovaly jízdní kola v reklamách různého druhu již od konce 19. století. Nejprve na reklamních plakátech, ale ty dnes již patří minulosti, později především v časopiseckých reklamách. V průběhu celého 20. století ženy v reklamách na kola zůstávaly, jen se měnila jejich úloha, čím upoutávat a jak obracet pozornost k propagovanému předmětu, v našem případě k bicyklu a jeho komponentům. Za povšimnutí stojí, že na přelomu století, v poměrně krátkém období před a po roce 2000, se v zahraničních časopisech dosti často nacházely reklamy, kterým nechyběl v podtextu lehce erotický nádech. Pojetí, které by bylo ještě o pár desítek let dřív, v prudérnějších časech, nepřijatelné. Ale i dnes již víceméně opouštěné.

 

Výletní cíle
Zachráněné příběhy

Historické budovy mají jedinečné kouzlo. Přesto je obecně vztah člověka k nim poněkud rozporuplný, obzvláště jsou-li oprýskané, vlhké nebo studené. Právě obtížnost, s jakou je třeba přistupovat k jejich údržbě či rekonstrukci, je určujícím faktorem pro to, aby stále tolik památek zůstávalo v žalostném stavu. Když pak narazíte na zachovalý či citlivě opečovávaný objekt, srdce vám radostí poskočí. Nejen proto, že se zachránila architektonicky zajímavá část historie, ale že s ní se zachránily příběhy, které vám ty stavby mohou vyprávět. A budou to tyto: Fojtský statek, Jasenná; Královácký dvorec, Srní; Skalní obydlí, Lhotka; Těžní věž Simson, Zbýšov; Pošta c. a k. mocnářství, Ondřejov; Vodní hamr, Střela

 

z jiného pohledu
Ukrutně sexy nákladní kolo

Tak jako auta nebo nábytek mají své ikony, i nákladní kola, v zahraničí zvaná „cargo bikes", mají tu svou. Je jí téměř bez jakýchkoliv pochybností model Bullitt od kodaňské firmy Larry vs. Harry. A právě Harryho, resp. Hanse, jsme vyzpovídali, abychom se dozvěděli, jak došlo k tomu, že tak nádherné kolo spatřilo světlo světa, ale také abychom zjistili, jak se dívá na dnešní cyklistiku a její budoucnost.

 

nový seriál
cestovatelé vaří Doris a Dora Hechavarria

Mnoho autorů a cestovatelů časopisu Cykloturistika má ze svých cest hodně zkušeností a každý ochutnal místní kuchyni, a může s ní tedy seznámit i vás, čtenáře. Doufáme, že by se vám tímto způsobem mohl obohatit jídelníček, že byste se pak nemuseli bát občas koupit i nějaké exotické ovoce a suroviny, které se objevují v našich obchodech, a že se dozvíte něco i o kulinářských zvyklostech v jednotlivých zemích. A třeba si i zkusíte udělat celý večer v jednom stylu, pustíte si k tomu místní muziku, zhlédnete film o zemi, jejíž jídlo jste si uvařili, nebo si připravíte vědomostní soutěž. Jde o to, se dobře najíst, napít, a hlavně pobavit.
Jako první jsme pro vás připravili celé kubánské menu. A protože autorka textu měla možnost v tomto čase oslovit přímo dvě Kubánky, využila této jedinečné příležitosti a obě poprosila, aby se s námi podělily o svoje kulinářské umění. Rýži congrí s černými fazolemi najdete na Kubě na talíři vždycky, yuca a sladké brambory jsou levnou a sehnatelnou přílohou, vepřové se tu jí spíše o svátcích, ale pro Kubu je typičtější než kuřecí. Dezerty jsou na Kubě hodně sladké, tak ani ten náš s badyánem nebude výjimkou.

 

 

 

 

Menu