Ukrutně sexy nákladní kolo

28.2.2017

foto archiv Larry vs. Harry
připravil Honza Galla

 

Kdy jsi poprvé ve svém životě zkusil nákladní kolo?
Vyrůstali jsme ve školce s tříkolkami. Ty byly vlastně takovými malými nákladními koly. Mohli jsme na nich s kamarády vyrážet do písečných dun a řádit tam.

A které bylo první, jež jsi vlastnil?
Když pominu ony tříkolky, byl to jednostopý long john někdy v roce 1986.

Máš na něj nějaké pěkné vzpomínky?
Bylo to krásné kolo a taky velmi rychlé. Bohužel mi jej nakonec někdo ukradl.

Jak vypadala tvá cesta, která vedla k výrobě jednoho z nejznámějších nákladních kol na světě?
Vždy jsem kola používal a vždy mě kola zajímala. Jednoho dne jsem dospěl k závěru, že mé znalosti jsou dostatečné k tomu, abych postavil kolo vlastní. Samozřejmě s pomocí Larryho.

Co bylo tvým hlavním cílem, který jsi měl na mysli, když jsi vyvíjel bullitt?
Náš cíl byl poměrně jasný. Chtěli jsme zkonstruovat a vyrábět nákladní kolo, které bude rychlé, kvalitně vyrobené a ukrutně sexy.

A kde vidíš přednosti vašeho kola dnes?
V městském prostředí je to nejlepší možný dopravní prostředek. Je rychlejší než auto. Je jednoduché na zaparkování. A může být použito na drtivé většině cest, které moderní rodina absolvuje během pracovního týdne.

Připravujete nějaký nový model?
Ano, nové kolo máme připraveno už několik let, ale stále se nám nedaří stlačit jeho výrobní cenu na takovou úroveň, abychom jej mohli prodávat za férové peníze. Ještě to asi nějakou dobu potrvá.

Jak vypadá váš typický zákazník?
Tím je muž žijící ve městě, který má rodinu a kterému je mezi 25 a 45 lety. Typickou firmou je pak některá z kurýrních dopravních společností.

Předpokládám, že zákazníci používají vaše kola i dost netradičně. Kde všude je možné se s nimi setkat?
Bullitty máme v Africe, na Tahiti, v Grónsku či v Hongkongu. Prodali jsme je a jezdí v zoologických zahradách, dětských školkách, používají je děti nebo osmdesátiletí občané. Není už téměř nic, co by nám přišlo zvláštní. Jsme jen ohromně šťastni, že naši zákazníci mohou používat naše kola téměř kdekoliv a k jakýmkoliv obvyklým či neobvyklým činnostem.

Jaké je nejvzdálenější místo, kde vaše kolo jezdí?
Od Kodaně to musí být asi Nový Zéland.

A co nejdelší ujetá trasa?
Jeden chlapík jel na bullittu okolo Baltského moře, což bylo asi 8000 kilometrů. Jiný pak z Paříže na Ukrajinu. Některé kurýrní firmy mají ve svých stájích kola, která mají za sebou i 100 000 kilometrů!

 

Další část rozhovoru najdete v tištěné verzi časopisu nebo elektronicky na www.alza.cz.

foto archiv Larry vs. Harry
připravil Honza Galla

 

Menu