Zimní cyklistika – dny „navíc”

28.2.2017

Ohánět se počasím nebo ročním obdobím v magazínu, jehož peridoicita je větší než týden, je vždy ošemetné. Navíc máme za sebo zimní pauzu mezi posledním číslem loňským a první vydáním roku tohoto větší, než jeden měsíc. Odteď ale už zase budeme sypat pořádné porce pohodového ježdění na kole v duchu turistickém měsíc co měsíc až do října. Nicméně se k období na přelomu roku vrátit musím. Jednak bylo o Vánocích dnů pracovního volna neobvykle hodně (a při pohledu do kalendáře nás čeká velmi podobné období i o rok později, tedy letos) a hlavně bylo počasí cyklistické zábavě přímo mimořádně nakloněné. Ano já vím, také jsme se letos těšili na běžky. Dokonce jsme do rodiny jedny úplně nové kupovali a já šel do sebe natolik, že jsem už v říjnu všechny lyže odnesl do odborného servisu pěkně ošetřit. Od té doby jsem je neměl v ruce, natož pak na nohou. Zato kolo, to si na své přišlo pořádně. Počasí vysoko nad nulou, krásné dny, žádný vítr a v přírodě pohoda a klid. V lednu pak trochu mlhy a lehce přimrzlo, ale i tak – ráj pro zimní cyklistiku. K ježdění v zimě stačí mít dobré funkční triko, kvalitní bundu a kalhoty kryté zpředu proti větru. Rukavice a kulicha, či ještě lépe kuklu, každý doma má. Ta investice za ten zimní cyklozážitek opravdu stojí. Ježděním v zimě se otevírá úplně jiná, nová dimenze cyklistiky, ale také nová dimenze pohybu a úplně jiný způsob vnímání přírody. Stejné rozšíření přináší i jízda v noci za svitu výkonných světel z řídítek, ale to je trochu jiné téma. V zimě jedete výrazně pomaleji, je dobré nespěchat a moc se nezpotit, abyste ve sjezdu neprochladli. Je tedy dobré vybírat rovinatější tratě a vlastně ani nemusíte mířit daleko od domu, kdyby vás přec jen náhodou dostihla zima v konečcích prstů, a vy jste to neměli domů do tepla daleko.
Viditelnost v zimě bývá obrovská. Příroda spí a díky tomu, že listí leží na zemi, jsou lesy krásně průhledné. O svém okolí se dozvíte mnohem víc, než když všechno zaroste zelení, můžete sledovat jindy utajený reliéf krajiny, pozorovat stopy zvěře a hlavně si užívat ticha a klidu. Já ty dny vnímám jako dny, které mám „navíc", které mi někdo dopřál jako bonus a o to víc si jich užívám. Také lidí je v přírodě méně, i když musím přiznat, že letos v zimě si toho melancholického kouzla užívalo lidí více než kdy v minulosti.
Těžko říci, jaký bude další vývoj zimy. Bude nadále spíš mírná, ale dlouhá a jarní ježdění nám trochu znepříjemní? Nebo bude naopak krutá a nemilosrdná s haldami sněhu kolem silnic na konci března nebo dokonce v dubnu? Těžko říci. Pro ten případ mám tři doporučení: Mallorka, Mallorka, Mallorka… Ráj cyklistů. Třeba vás naláká foto na titulní straně pořízené právě v tomto jarním období.
Hodně dnů „navíc" přeje

Menu