Cykloturistika: 3/2013

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

chytré telefony upevnění na kole a nabíjení – 1. díl
Elektronický partner na cestách

Chytrými telefony se můžeme nechat navigovat, měřit svou rychlost, ale i tep, psát příspěvky na web či Facebook a spoustu dalších jiných věcí. V tomto článku si představíme způsoby, jak telefon na kolo připevnit a jak jej po cestě nabíjet, a naznačíme, jaké další aspekty se kolem celé problematiky smartphonů točí. V příštích číslech Cykloturistiky bychom se ve volném pokračování věnovali doplňkům a aplikacím, které se v kombinaci s telefonem dají použít, a také praktickým zkušenostem rovnou z akce.

 

z jiného pohledu
S dvourychlostním automatem kolem světa

V předcházejících číslech jsme vám přinesli rozhovory s manžely Hervéovými, kteří započali svou cestu v osmdesátých letech. Stejně tak i Tilmann Waldthaler začal cestovat na kole v druhé polovině minulého století. Příběh Colina Martina nás vrátí opět o několik desetiletí zpět. Na svou cestu kolem světa se vydal s miniaturním kolem Moulton Marathon v roce 1969, když mu bylo jen dvacet let. K dispozici měl pouhé dva převody. Když si člověk pročítá jeho odpovědi, musí si stále dokola a dokola připomínat, v jaké době že to vlastně jel, a nutí ho to představovat si, jaké to asi bylo. Opravdové dobrodružné časy bez internetu a 27 rychlostí.

 

výlety za žlutým trikotem
Směle postavená stá Tour

Letošní Tour de France bude v mnohém zvláštní a v něčem naopak stejná. Zvláštní v tom, že je to první ročník po velkém přiznání Lance Armstronga a následně i dalších cyklistů k nepovolenému dopingu, a stejná v tom, že zase budou u trati tisíce, desetitisíce, statisíce, ne-li miliony diváků. Popularita silniční cyklistiky, jak ukázaly jarní závody, nijak neklesla. A „Stará dáma", jak se závodu přezdívá, jich vždy přitahovala nejvíce. Letos navíc Tour slaví stý ročník – poprvé se jela v roce 1903. Na oficiálním představení trasy vloni v říjnu francouzští pořadatelé pronesli výstižné věty: „Tour de France je naše kulturní dědictví. Je silnější než doping."

 

 

domácí výšlap
Praděd a masiv Mravenečníku

Na Petrových kamenech pořádaly kdysi čarodějnice veselé sabaty, když jsme kolem nich přejížděli na kolech hlavní hřeben Jeseníků, skončili jsme nakonec v říši moderních pohádek, v hnízdě ufounů pod mocným masivem Mravenečníku.
Jako u všech bájí a pohádek bylo nakonec vysvětlení zcela prozaické, ale první pohled na létající talíř, zaparkovaný před umělou skalní slují přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, byl omračující, k dokonalosti chybělo jen pár zelených mužíčků; leč poté, co jsme vzdušné cyklohelmy vyměnili při exkurzi do nitra hory za oranžové přilby moderních permoníků, zažívali jsme sami na sobě pocity blízké setkáním třetího druhu.

 

příběh jízdního kola (154)
Nevšední kola Dursley Pedersen

I poté, co kolo získalo dnešní podobu, lze zaznamenat v různých časových obdobích pokusy o jeho zcela nekonvenční řešení. Většinou bez dlouhodobějšího výrazného úspěchu, ale i tak to jsou experimenty technicky velmi zajímavé a zajisté i ony psaly příběh jízdního kola. Pro jeden takový je třeba vrátit se až před rok 1900, kdy Mikael Pedersen z Dánska přihlásil k patentování svůj originálně pojatý velociped a brzy nato založil i firmu, která tyto velocipedy vyráběla. A jeho repliky se v malých množstvích vyrábějí ještě i dnes, po více než sto letech. Nejsou to však pravé repliky, ale spíše „pseudorepliky", zmodernizované soudobými komponenty. Několik takových je také u nás, mezi sběrateli historických velocipedů…

 

malý výlet s dětmi
Z hradu přes Divoký západ až k dinosaurům

Oblasti severně od Brna, to není jen Moravský kras. Ještě severněji od věhlasných jeskyní s krápníky a ponorných říček na začátku Drahanské vysočiny se nachází město Boskovice. Boskovice a jeho okolí nabízejí rodinám s dětmi přehršel výletních cílů a turistických atrakcí.

 

 

 

malý výlet s dětmi
Šumavskými slatěmi za masožravkou

Jedna z nejkrásnějších řek na našem území – Vydra – je cenná nejen svým biotopem, malebným řečištěm plným žulových balvanů a valounů, křišťálově čistou vodou, ale i regionem, ve kterém pramení četné potoky a říčky, jež Vydře dávají vzniknout. Kolem jednoho z nich – Roklanského potoka – povede trasa s dětmi na kole. Dřevařský genius loci je totiž v této části Šumavy cítit na každém kroku, resp. na každém šlápnutí do pedálů.

 

 

rozhovor
Jízda jako meditace

Je čas na změnu. Na změnu našeho myšlení, jednání a způsob pohybu. Na vnímání sebe, lidí a planety. Igor Bílek už touto změnou prochází a do budoucna se ji chystá i zhmotnit. Pochopil, na jakých principech funguje tato společnost, a že tyto principy nejsou do budoucna udržitelné. Pomohla mu k tomu meditace, permakultura a jízda na lehokole. Na roční cestě kolem Austrálie spojil tyto tři alternativní možnosti v jeden celek. Věříme, že rozhovor s ním, bude pro mnohé z vás inspirací, podnětem, stimulem či vzorem, jak a kam investovat svoji životní energii. Pro nás byl…

 

 

s mapou na cestách – 10. díl
Celý svět na displeji
aneb O digitálních mapách

Moderní technologie přirozeně ovlivnily i kartografii. Není to tak dávno, kdy navigace v autě představovala jistou formu luxusu. Dnes jsou digitální verze map zcela běžnou záležitostí. Mapy nosíme stále u sebe v mobilních telefonech či tabletech a na internetu je velké množství digitálních map dostupných zcela zdarma. Jak ale taková digitální mapa vzniká a čím se liší od mapy tištěné? Podívejme se na tuto alternativní podobu distribuce map podrobněji.

 

 

velká cesta
Tisíc kilometrů na bambusu

Na Filipíny se Martin Šedivý rozhodl vydat již potřetí. Pozitivní atmosféra, milí lidé, interakce, horké slunce, místa, kde nepotkáte jediného turistu, dobrodružství, inspirace…
Cestování je tady jako silnice plná zatáček, kdy vás za každou zatáčkou čeká něco nového, zajímavého a většinou něco, co vás obohatí a přinese kousek radosti a chuti pokračovat dál a dál. Tentokrát byl plán cesty jednoznačný: vyzkoušet nový fenomén bambusové kolo, setkat se s místním výrobcem, popřípadě přivézt kolo do Čech a ukázat jej českým cyklistům.

 

 

výlet se SHOCartem

Krajinou dvojího nebe

Dlouhá zima je pryč, je potřeba se trochu navnadit na letní radovánky. Fyzička na začátku sezony ale není nic moc, takže volba byla jasná. První letošní tip na výlet jsem si dali v pohodě po rovince mezi rybníky podél Lužnice.

 

 

výletní cíle
K nim i k nám

Milník, kilometrovník, rozcestník, směrník, staničník i cestník… několikeré označení jednoho z důležitých prvků pro cestování – orientace v místě a čase. Historie značení cest sahá daleko do starověku, přičemž téměř k dokonalosti ho dovedli Římané, jejichž vášeň pro silnice je známá. Ukazatele se budovaly obvykle z místních zdrojů, od jednoduchých po bohatě zdobená umělecká díla. Uváděly nejen vzdálenost a směr, ale i jména jejich budovatelů či pořadové číslo. U těch nejvýznamnějších stály hostince, přepřahali se koně nebo překládalo zboží. Historie milníků je stejně bohatá jako starých cest obecně. Stačí se jen pozorně dívat a jistě nějaký najdete i u vás. My jsme vybrali milníky v těchto lokalitách ‒ Stříbrné Hory, Posázaví; Líšnice, Pomoraví; Vyšehořovice, Polabí; Arneštovice, Potrnaví; Nepomuk, Úslavsko; Hvězda, Broumovské stěny; Hřívčice, Poohří

 

Menu