Cykloturistika: 6/2012

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 25.07.2012 Úvodník: Léto nekončí Ukázky z časopisu:

Popis

 

rozhovor

Afrika jezdí na českých kolech

V Cykloturistice č. 5/2011 jsme vám přinesli článek o světových organizacích, které staré bicykly, jež kdysi používali obyvatelé západního světa, opakovaně shromažďují, opravují je a posílají tam, kde mohou ještě nějakou dobu sloužit. O britské Re-Cycle, kanadské The Bicycle Factory či Bicycles for Humanity. Ta poslední byla ještě v roce 2011 pro obyvatele České a Slovenské republiky asi nejzajímavější – otevřela totiž pobočku hned za našimi hranicemi, v Oschatzu u saských Drážďan. Za půl roku nato se však objevila ryze česká iniciativa s názvem Kola pro Afriku.

velká cesta
Rwanda

Jako prsa africké ženy
Při vyslovení názvu této africké země si většina z nás vybaví název filmu Hotel Rwanda, který zemi dostal do povědomí lidí i s jejími událostmi, které se odehrály v devadesátých letech. Brutální genocida se malým státečkem prohnala jako ničivá nelítostná bouře a dodnes jsou vidět jizvy a rány na lidech i krajině. Tuto zemi projeli naši externí autoři Tereza Šírová a Jirka Bošek. Jejich cesta Rwandou navazuje na článek v č. 12/2011 o Ugandě.

z jiného pohledu
Australskou stezkou pro dobytek

Řekli byste si, že projet nějakou cestou, kterou se honil dobytek, nemůže být tak velký problém. Jenže ona ta stezka měří 2000 kilometrů a není na ní nic víc než několik prastarých studen. A navíc vede napříč Austrálií. Canning Stock Route je považována za nejdelší světový trail, na kterém nenajdete žádný typ podpory v podobě civilizace. Polák Jakub Postrzygacz ji jako první člověk na světě přejel bez vnější pomoci na kole.

zahraniční cyklotrasa Portugalsko
Cesta na konec světa

Pobřežní silnice je až do poloviny zavátá pískem, který sem z pláže nanesl silný vítr vanoucí od Atlantiku. Stoupáme od pobřeží k útesu, na němž se tyčí maják. Z terasy pod majákem posléze pozorujeme vlny moře rozbíjející se o skálu. Dojeli jsme na nejzápadnější cíp starého kontinentu, na mys Cabo da Roca. Zde končí Evropa.

domácí výšlap
Kde je v Čechách čertů ráj

Až to svatováclavské vojsko přestane jednou v útrobách Blaníku bavit, přestěhuje se nejspíš na Dobrošov; tolik pevností a pod zem zavrtaných bunkrů na žádném jiném kopci u nás kvartýrmachři bájného vojvody určitě nenajdou. S vycházkami z hory tu ale bude amen, záporný vliv na morálku zbožných vojínů by tu mohli mít jak čerti z těsně sousedícího Pekla, tak půvabné rekreantky od jezera, kterému se Rozkoš neříká určitě bezdůvodně.
Své pověsti nedobytné hory nezůstal Dobrošov nic dlužen ani při útoku našich autorů na vrchol v sedlech bicyklů, používaje k tomu i značně podpásové údery. V těsné spolupráci s potměšilým svatým Petrem se nejprve snažil náš postup zpomalit menší vichřicí v protisměru, druhý pokus nám pak vylepšil čerstvou sněhovou nadílkou, což v půlce dubna nebylo ve zdejších zeměpisných šířkách také zrovna fér.

Příběh jízdního kola (150)
Keirin – japonská vášeň

Japonskou dráhovou specialitou je keirin. Začal se tam jezdit před více než šedesáti lety. První závody v keirinu se jely v listopadu 1948, ale do povědomí Evropanů se keirin dostal až někdy v osmdesátých letech, kdy jeho obliba v zemi vycházejícího slunce vrcholila. Keirin v té době patřil spolu se zápasem sumo a baseballem k nejsledovanějším sportům v této zemi. K jeho popularitě nemálo přispělo také uzavírání sázek na vítěze závodů.

malý výlet s dětmi
Proti toku Berounky a kolem Děda

Beroun má ve znaku medvěda, protéká jím romantická řeka Berounka a nachází se na křižovatce mnoha úžasných cyklotras mezi dvěma malebnými chráněnými oblastmi – Křivoklátskem a Českým krasem. To je již dost důvodů vzít děti právě sem a vydat se na kole proti toku řeky k zámku Nižbor a na cestě zpět objet dominantu okolí – hustě zalesněný kopec Děd.

malý výlet s dětmi
V zajetí soch – Hustířanka

Hustířanka? Ano! Nacházíme se v mikroregionu Podkrkonoší pojmenovaném podle místního potoka. A do tohoto prostředí zasadil umělec Matyáš Braun své jistě geniální sochy. Pokud něčí výtvor dokáže zaujmout napříč generacemi, tak o něm mluvme jen v superlativech. Posuďte sami při návštěvě ohromujícího komplexu Hospitalu Kuks, který překypuje postavami Ctností a Neřestí. Vzrůstající zájem vašich dětí o výlet dokreslí čarodějnický podtext prohlídky lékárny areálu.

Osudy věží
Rozhledny v čase minulém

Jen podezdívka zůstala z Drtinovy rozhledny na Besedné, o které jste se mohli dočíst v minulém čísle časopisu a jejíž osud nás právě inspiroval k napsání článku o osudu několika věží, z kterých se nyní nerozhlédnete. Nicméně aby vše nebylo plné zmaru, ke konci dojde i na dobré zprávy až zázraky.

Jak je to vysoko?
aneb Podrobně o výškopisu

Země není rovná jako list papíru, na kterém je vytištěna mapa. Způsobu, jakým kartografové do mapy zakreslují skutečnosti spojené s výškou, tedy svahy a vrcholy, údolí, sedla, skály apod., se říká výškopis mapy. Protože pro aktivní turistiku je znalost reliéfu krajiny významná, je rovněž velmi důležité, aby turistická mapa obsahovala podrobné údaje o výšce. Reliéf by měl být v mapě zaznamenán tak, aby uživatel mohl snadno určit svoji nadmořskou výšku, hodnotu převýšení a profil své trasy.
Způsobů, jakými lze v rovině mapy vyjádřit třírozměrný model terénu, je několik a v průběhu let se podle technických možností tyto způsoby vyvíjely.

Tern Eclipse T9
Taková větší skládačka

Je to už nějaký čas, co u nás slovo skládačka znamenalo Eska. Docela nedávno slovo skládačka znamenalo Dahon. A dnes se na tuhle pozici snaží dostat Tern. Založil jej syn zakladatele Dahonu Davida Hona Joshua spolu se svou matkou a Davidovou bývalou ženou. Po rodinné rozepři jim totiž zůstala ve vlastnictví část koncernu Dahon, ve které se pustili do vývoje a výroby Ternu. Jak je vidět, rodinné rozpory mohou mít i pozitivní rozuzlení.
U Dahonu byla standardem dvacetipalcová kola, u modelů Matrix experimentoval Dahon i s 26palcovými. Tern se pokouší zaplnit mezeru mezi maličkými dvacítkami a po složení poněkud neforemnými šestadvacítkami. Tern si vybral dvacet čtyři palců. A my jsme otestovali konkrétně Tern Eclipse T9.

Světové dědictví UNESCO
Důl Michal – fenomén Ostravy

Pod pojmem světové dědictví se většině lidí vybaví pyramidy, chrámy, středověká města nebo nádherná příroda národních parků. Výbor světového dědictví UNESCO však nezapomíná ani na technické památky a zahrnuje do prestižního seznamu unikátní historické akvadukty, zavlažovací systémy, solné, stříbrné či zlaté doly, dokonce celé průmyslové aglomerace. V České republice aspiruje na takový zápis industriální soubor ostravských památek v čele s Dolem Michal v Ostravě-Michálkovicích, symbolizující důležitost těžby uhlí a zpracování železa ve střední Evropě.

Románová místa
Najít místa, která se vztahují k nějakému literárnímu dílu nebo jsou v nějakém popsána, se zdálo zpočátku jednoduché a lákavé. Ale chyba lávky. Vybrat objekty nebo lokality méně známé než třeba Babiččino údolí nebylo jednoduché. Volba nakonec padla na romány, které by současný čtenář vzal do ruky jen stěží. Jazyk některých autorů, například Vladislava Vančury, K. H. Máchy, Terezie Novákové či spisovatelů 19. století, je většinou zastaralý nebo jsou jejich díla dokonce v nářečí. Možná že právě to, že si děj a hrdinu spojíte s konkrétním místem, může být inspirací se k těmto starším knihám vrátit, a s nimi i k hezkému výletu na kole. Vybrali jsme tato místa Klokočín – Písecko – Markéta Lazarová; Zámek Kratochvíle – Netolicko – Konec starých časů; Na Librově gruntě – Librův grunt – Svitavsko; Paseky nad Jizerou – Podkrkonoší – Zapadlí vlastenci; Kříž u potoka a Antošův statek – Podještědsko -Vesnický román; Klemperka – Kokořínsko – Cikáni; Rodný domek F. L. Heka – Dobruška –
F. L. Věk

 

 

 

 

Menu