Cykloturistika: 4/2012

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

36 stran o Vysočině ‒ speciál
Když se řekne Vysočina..
.
… představí si skeptik dálnici D1, politik Miloše Zemana a romantik kouzelnou krajinu. Ministr zemědělství brambory, řezník hovězí a statistik druhý nejkratší název vsi (Eš). Vodohospodář evropské rozvodí, geometr střed Česka a dendrolog nejstarší strom v republice. Pivař Postřižiny, naše babička zdravé povětří, no a my jsme byli rozhození z toho, že nedokážeme vměstnat na pár stránek všechno, co nás při toulání Vysočinou opravdu potěšilo.

Připravili jsme pro vás:
10 tras Jihlavska viz ukázka www.cykloturistika.cz/casopis/2012-4/ukazka1/, Třebíčska, Pelhřimovska, Havlíčkobrodska, Žďárska
7 výletů pro děti
8 výletních cílů a nejkrásnějších výhledů
Festivaly a společenské akce
Výšlap na nejvyšší vrchol Javořici
Naučné stezky v okolí Žirovnice
Doprava kol

malý výlet s dětmi
Mezi Pilskou nádrží a Velkým Dářkem

Míst, která by vyzývala cyklisty ke koupání na začátku, v průběhu a na konci výletu není na Vysočině mnoho. Pilská vodní nádrž a Velké Dářko jsou oblíbenými cíli nejen milovníků vodních sportů. Cykloturisté je mohou navštívit v rámci jednoho kratšího výletu, který si užijí děti i dospělí. Jako hlavní atrakce pro děti bude určitě přírodní areál železnice v obci Polnička.

malý výlet s dětmi

Zelená hora, Šlakhamr, plastiky a mnohem více
Uprostřed chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se nachází město Žďár nad Sázavou, které láká k návštěvě architektonického skvostu ze Seznamu světového dědictví UNESCO v podobě poutního kostela na Zelené hoře. Zdaleka se ovšem nejedná o jedinou zajímavost, kterou díky kolu zvládnete během malého výletu s dětmi prozkoumat. Nadživotní plastiky nejrůznějších tvarů, kulturní památka Šlakhamr, areál cisterciáckého kláštera, horolezecká oblast Rozštípená skála nebo „jen" krásná krajina regionu Vysočina, jak stvořená pro cyklistické putování.

domácí výšlap
Odvrácená strana Javořice

Nejvyšší kóta Jihlavských vrchů a zároveň celé Českomoravské vrchoviny nevítá pocestné nijak bujaře, plechová ohrada střeží věž televizního vysílače a vrchol supluje kamenná mohyla s názvem hory, nedávno doplněná turistickým přístřeškem.

naučné stezky v okolí Žirovnice
Kraj na rozhraní
NS Cestou starých soukenických mistrů počáteckých
NS K pramenům Počátek a okolí
NS Pamětihodnosti Žirovnicka

Doprava kol v Kraji Vysočina
Jen těžko lze uvěřit, že by některý ze čtenářů Cykloturistiky neměl vlastní kolo nebo že by se snad bez něj o dovolené obešel. Přesto… mohou nastat momenty, kdy je člověk vděčný za jakékoli kolo, i za to vypůjčené; nebo má v plánu i jiné aktivity než jen jet na kole nebo prostě jenom nechce mít žádné starosti s jeho přepravou. Tipy na půjčovny kol ČD a možnosti přepravy kola lodí na Dalešické přehradě.

Světové dědictví UNESCO
Tunisko a ostrov Djerba mají zelenou

Tunisko je v představách většiny Čechů zažito jako písečné pláže podél Středozemního moře, uzavřené hotelové resorty s bazény ve stínu palem a s péčí all inclusive, kde je možné strávit pohodlnou rodinnou dovolenou přerušenou nanejvýš krátkým výletem za nějakou pamětihodností či do pouště. Přitom se tato země může pochlubit úžasnými památkami a jedinečnou přírodou, osm míst patří dokonce ke světovému dědictví UNESCO. Po revolučních změnách, které přinesly demokracii, se situace uklidnila, Tunisko proslulé tolerancí a pohostinností je opět bezpečné, zelenou dostala i individuální turistika a s ní cykloturistika.

Kola pro Prahu
Chuť veřejnosti jezdit po městě na kole veliká a potenciálně by pražských cyklistů bylo více, kdyby… a zde může následovat mnoho větších či menších požadavků, splnitelných či nikoliv. Mezi těmi splnitelnými je například výběr správného kola. Jedním ze zkušených pražských cyklistických matadorů je Michal Křivohlávek, který se na kole po hlavním městě pohybuje již patnáct let a který pomáhal vybírat to správné kolo pro jízdu po Praze, oslovili jsme ho s několika otázkami…

příběh jízdního kola (148)
Francouzské měniče Simplex a Huret

Počátek třicátých let byl odrazovým můstkem, od něhož konstrukce měničů převodů rychle spěla k současné podobě. K zadním měničům se přidaly také přední – přesmykače řetězu. K nejvýznamnějším výrobcům přehazovaček a přesmykačů patřily francouzské firmy Simplex a Huret, spolu s italským Campagnolem, které si toto postavení udržely i v prvních poválečných desetiletích. Přehazovačky přestaly být výsadou závodních kol a montovaly se již i na běžnější a levnější sportovní kola. Později se k předním výrobcům měničů převodů připojil i německý Sachs, který v roce 1988 převzal firmu Huret a navázal na její výrobní program měničů převodů. Tyto firmy ovládaly trh s těmito komponenty až do nástupu komponentových gigantů, jakými jsou japonský Shimano a americký Sram.

Německý veletrh SPEZI
Německý Germersheim, malé městečko u řeky Rýn, 25 kilometrů severně od Karlsruhe a necelých 40 kilometrů od francouzských hranic, se každé jaro stává epicentrem toho „nej", co lidé na světě ještě dokázali s pedály vymyslet. Pod názvem Spezialradmesse, nebo častěji SPEZI, si představte veletrh, kde naleznete skoro úplně všechno, jen ne to, co připomíná klasické jízdní kolo. Šlapací koloběžka, pohon rukama nohama najednou, dvoukola „zády k sobě", elektrotříkolky spojené za sebou jak vláček, kapotované aerolehokolo. Dokonce i s plachtou poháněné větrem. A spousty dalších. Dokud nespatříte, neuvěříte, co lze vymyslet. Ponejvíce lehokola a lehotříkolky tu hrají prim. Desítky nádherných skvostů. Setkání a příležitost nechat se infikovat přímo jejich majiteli a konstruktéry je to, zač sem stojí jet.

Každý měsíc v městském provozu
Dále, více, rychleji

Skok v kvalitě elektrokol je patrný. Každý náš test se tak vlastně stává skokem v čase a evoluci, nikoli porovnáním jednotlivých kol. Nová kola jsou po roce či dvou o generaci dál a je zajímavé vidět prudký vývoj v elektrokolech bok po boku uzavřené evoluci závodních silniček nebo nejprodávanějších krosů, kde se mění už jen málo. Winora XP3 je další zdařilý kousek z čeledi moderních elektrokol.

S mapou na cestách – 4. díl
Co nám říkají mapy aneb O jazyku map

Každá mapa obsahuje velké množství informací, které jsou v ní zapsány pomocí znaků a dalších prvků uspořádaných podle přesně daných a osvědčených pravidel, jež umožňují schematické zobrazení skutečné podoby mapou pokrytého území. Abyste mapu uměli správně číst, je třeba dobře porozumět jazyku mapy, tedy symbolice, kterou tvůrci mapy sdělují uživateli důležité informace. V tomto díle se podrobně podíváme na kartografické znaky, význam barev a popis v mapách.

 

zahraniční region
Tisíc a jedno jezero

Oblast Meklenburských jezer se rozkládá téměř za humny, vlakem či po dálnici je to k jezerům pár hodin, oblast se tedy jeví jako ideální destinace na prodloužený víkend nebo pohodovou týdenní dovolenou. Ledovcový původ jezer je zárukou nádherně čisté vody a jejich nepříliš velká hloubka zase zárukou toho, že už začátkem léta je voda prohřátá natolik, že i zmrzlíci si dokážou vychutnat a užít koupání. Dvacet jedna tras o celkové délce téměř 1200 kilometrů, přičemž nejkratší trasa měří pouhých 26 a nejdelší více než 100 kilometrů, zaručuje, že nudit se tu určitě nebudete.

rozhovor
Ve dvou se to šlape lépe aneb Rozjezdy pro dvojkola

Většina lidí má nějaký ten koníček. Ovšem udělat si z koníčku zaměstnání, moci se mu věnovat a zároveň se tím živit, to se povede jen několika málo vyvoleným. Chce to totiž úsilí a především obrovské štěstí. Existují však způsoby, jak se lze vydat tomu štěstí naproti. Dva nadšenci z Českých Budějovic se rozhodli proměnit v byznys svoji lásku ke kolu. A to ne ke kolu ledajakému. Oni totiž jezdí na tandemu. Ptali jsme se Marie Žvakové, kam tak s manželem Honzou nejčastěji jezdí a jak jim společné tandemování šlape. Nemohli jsme se také nezeptat, jak se dá jít štěstí naproti, když chcete začít podnikat se svým koníčkem, a tak jsme se dozvěděli, že to nemusí být bůhvíjak složitá záležitost a všichni, kdo svůj nápad nosíte v hlavě, máte letos znovu zase šanci v projektu www.rozjezdyroku.cz.

z jiného pohledu
Závody s notnou dávkou cestování

V rozhovoru tentokrát vyzpovídali Dana Liebermana, jehož velkou láskou jsou náročné cyklistické závody a brevety. Především Race Across America, jeden z nejznámějších světových cyklistických závodů, a taky jeden z nejnáročnějších. Dana jej absolvoval v roce 2010 ve čtyřčlenném týmu, který skončil na třetím místě. Letos se na něj chystá znovu. Druhým pak je 1200 kilometrů dlouhý aljašský brevet s názvem Big Wild Ride.

 

 

 

 

 

Menu