Kraj přeťatý dálnicí

28.2.2017

Vysočina, dnes kraj, dříve především synonymum pro Českomoravskou vrchovinu, jejíž hřeben se táhne od jižních Čech severovýchodním směrem až k Orlickým horám, je pro mě neprobádaným, obrovským a tím pádem neuchopitelným územím, které je přeťaté vpůli dálnicí D1. Vysočinu poznám podle toho, že je tu nejvíc sněhu, nejvíc kalamit a nejhustší lesy. Vysočina mě při řídkých návštěvách, které tam končívají, neustále překvapuje, odkrývá své krásy pomalu, kousek po kousku, jednu návštěvu po druhé. Přiznávám, že takových míst je u nás víc, proč tedy ale právě speciál o Vysočině? Zrálo to nějaký čas. Předně jsme se chtěli vyhnout tomu, abychom cykloturistům doporučovali a neustále dokola omílali ta samá místa – Šumavu, Jizerky a spol. Vysočina je uprostřed, snadno a rychle dostupná z celé republiky, je velká, s řídkým osídlením, památkami a panenskou přírodou a pořád je tak trochu Popelkou v konkurenci krajů podpořených velkými městy a jejich obrovskými spádovými oblastmi. Jihlava je relativně malá.
O Vysočině je řečeno hodně v úvodech jednotlivých článků, tak proč to zahušťovat. Věnovali jsme jí 36 stran v tomto vydání, zaměřili jsme sem i některé pravidelné rubriky, doplnili o speciály, jako jsou třeba nejhezčí ´výhledy´ Vysočiny a dokonce i titulní stranu jsme nechali nafotit na zakázku. Sám se na to čtení těším, snad se tu ještě lépe zorientuji a jednotlivá místa lépe propojím. Zatím je to pro mě ze Svratky do Třebíče nepředstavitelná dálka a dvě z trojice památek Unesco, nacházejících se na území kraje Vysočina, jsem dokonce ještě nikdy nenavštívil. Věřím, že i naši čtenáři jednou za rok monotematický blok přijmou, či dokonce ocení, a že jim snad bude i zajímavou inspirací na léto. Tak vzhůru na Vysočinu!
Cykloturistika vám ale před prázdninami přinese ještě jednu porci cyklistického a cestovatelského čtení, protože další číslo vychází ještě na konci června a to další hned v druhé polovině července. Čísla vydání nesouhlasí s čísly měsíců, jak jste si už jistě všimli, ale zase v sezoně je jich neporovnatelně víc. Tak na shledanou na Vysočině, ale i kdekoliv jinde, garantuji vám, že kdybyste měli objezdit všechny tipy, které v Cykloturistice za rok vyjdou, rok by vám na to nestačil.

Menu