Cykloturistika: 7-8/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

velká cesta
S hvězdáři pod jižní oblohou
Brněnský veletrh Sport Life je už tradičně nejen ukázkou toho, co je v cyklistice nového, ale také místem setkávání a zrodu nových cestovatelských nápadů. Právě tady vznikla i výprava do Francouzské Polynésie, a to z podnětu cestovatele Víti Dostála, který každý rok veletrh navštěvuje. Víťa přišel s tím, že v březnu letošního roku bude pravděpodobně skupina ebicyklistů, kteří objíždějí na kole hvězdárny a planetária, realizovat expedici Tahicykl, jejíž schéma naprosto zapadalo i do projektu ostrovní ženské cykloturistiky Slávky Chrpové, respektive nabízelo mnohem více… Vydejte se spolu s Ebicyklisty na putování po stopách Milana Rastislava Štefánika, astronoma a cestovatele.

 

rozhovor
Veselý rebel
Šimon Caban loni šokoval cyklistickou veřejnost svým filmem Přes Alpy na kole. Pro cykloturisty je neznámou postavou, pro lidi znalé české kultury je ikonou, známým scénografem, režisérem, cestovatelem, hercem a Arnoštkem. Vše, co dělá, má silný vnitřní náboj, proto nepřekvapí, že právě jeho film je vtipný, a tím pádem i výjimečný. Možná více udiví, že se vůbec pustil do natáčení svého putování na kole. Film se promítal na letošním Cyklofestu.

 

filmová místa
Čertovská jízda
Martin Severa se nechal inspirovat filmem Střepy pro Evu k výletu do Lužických hor, kde se v Novém Boru odehrává jeho děj. Na jeho cestě Lužickými horami navštívíte společně mnoho míst, kde se odehrávají filmy jako: Nový Bor – Střepy pro Evu, Prácheň – Pyšná princezna, Jiřetín – Máj, Kytlice – Táto, sežeň štěně, Bloudění orientačního běžce, Malevil – Afrika za zády, Mařenice – Líbáš jako Bůh, Ženy v pokušení, Jablonné v Podještědí – Čert ví proč, Pekelné doly – S čerty nejsou žerty a Sloup – Anička s lískovými oříšky. Jeden z nejlepších textů, které kdy na stránkách Cykloturistiky vyšly v domácí rubrice, ocení každý, kdo hledá v textech nejen informaci, ale také literární hodnotu.

do práce na kole
Bez bázně v ulicích
Zkusili jste to někdy? Místo otrávených obličejů v ranní mačkanici při přestupu v MHD nebo polospících, polootrávených či rovnou agresivních reakcí za volantem automobilu nasednete na kolo, během prvních metrů vás probudí vítr ve tváři a do práce přijedete svěží a zdravě nabuzení nebo aspoň probuzení do nového dne. Večer zase necháte problémy z pracoviště za sebou a domů dorazíte osvěženi odpolední či večerní jízdou. Řeč je o kole jako dopravním prostředku. A na toto téma jsme oslovili také některé lidi různých profesí, lidi od počítačů manažery či zástupce sedavých zaměstnání. A vybírali jsme z firem, které nemají nic společného s cyklistickým byznysem. Co člověk, to zkušenost, co cyklista to příběh.
Položili jsme jim otázky s nadějí, že jejich odpovědi a zkušenosti mohou motivovat další a další, že mohou pomoci řešit konkrétní situace, prolomit nedůvěru v dennodenní dojíždění do zaměstnání nebo dokonce ovlivnit nějakého zaměstnavatele ke zlepšení podmínek přímo na pracovišti.

 

příběh jízdního kola (140)
Cruisery – americké bicyklové legendy
Nejluxusnějším, nejdražším a nejprostornějším modelům vozů amerických automobilek, udivujícím neobyčejnou délkou i šířkou a slibujícím maximální uživatelský komfort, se říkávalo „křižníky silnic". To označení „cruiser" (křižník) je přiléhavé a dosti užívané i pro specifický druh jízdních kol, rozšířených ve třicátých, čtyřicátých a padesátých letech téměř výhradně v USA. Byly to robustní bicykly se širokými balonovými pneumatikami, zaručujícími pohodlnou jízdu i na nerovném povrchu. Byly také pohledné a barevné, kombinované s blýskajícími se chromovanými částmi, lákající svou atraktivností, mnohdy napodobující „image" motocyklu.
Právě mezi takovými bicykly vyhledávali pionýři mountainbikingu o pár desítek let později vhodné rámy i další masivní součásti pro svá horská kola, přesněji pro předchůdce horských kol, která musela snášet enormní zatížení divokých terénních sjezdů po neupravených přírodních stezkách.

víkend se SHOCartem
Kousek orlické hřebenovky s Haničkou
Na tento výlet můžete jet nejen s Haničkou, ale třeba i s Mařenkou nebo Zdeničkou, pokud mají rády pěkné výhledy, nevadí jim kopce a trocha toho chlapského nadšení pro vojenskou historii (zejména pro pevnost Hanička).
Horský hřbet táhnoucí se od Náchoda až po Lanškroun pulzuje životem zejména v zimních měsících, kdy střediska jako Deštné, Říčky nebo Rokytnice praskají ve švech pod nájezdy milovníků rychlých prkýnek z obou stran nedaleké hranice. Orlické hory jsou ovšem místem, kde o nudu nezavadíte ani ve zbytku roku, zejména tedy v létě, kdy ustanou plískanice a krajina nahodí sytě zelený háv lesů a luk. Z tajícího sněhu se vyloupnou pěšinky i pohodlné lesní cesty, lákající k projížďkám, mechy poodhalí mohutné valy pomníků dob první republiky, bunkrů československého opevnění…

víkend se SHOCartem
Zapomenuté kostelíky Divoké Orlice
Jako mnoho dalších pomezních krajů i údolí Divoké Orlice u hranice s našimi severními sousedy dýchá nostalgickým klidem místa, kam šlápne jen nemnohá noha turistova. Ještě nyní zde můžeme cítit atmosféru opuštěných Sudet, umocněnou rozpadajícími se kostelíky.

celý měsíc v městském provozu
Citybikes Bottico Cargo
Náklad pod dohledem
Děti do školy, ze školy a na kroužky, nákup, dovézt lišty pro knihovnu a polici do koupelny, basu piv pro nedělní barbecue, sazenice do zahrady, v zimě vánoční stromek. Že potřebujete auto? Omyl! Nákladní kolo zvládne tohle všechno najednou, a třeba i víc.
Citybikes Bottico Cargo patří mezi kola, jejichž ocelový rám je vyroben a osazen v České republice. Kolo je z kategorie backfiets – náklad je umístěn před jezdcem. A my jsme kolo testovali celý měsíc.

 

malý výlet s dětmi
Hořické trubičky a miletínské modlitbičky
Představte si, že jedete s dětmi na výlet, který vás na dvaceti pěti kilometrech provede krajem a rodišti literárních velikánů Erbena a Raise, zavítá do známé lokality slatinných procedur Lázní Bělohrad, nabídne ochutnávku vyhlášených hořických trubiček a Erbenových miletínských modlitbiček a nakonec odmění koupáním na malebném přírodním koupališti Dachovy. Tak přesně takový je malý okružní výlet s dětmi v Podkrkonoší. Takže mimo jiné dobrou chuť a příjemné vykoupání!

malý výlet s dětmi
Kroměříž a Záhlinické rybníky
Kombinace prvotřídních historických a kulturních památek spadajících pod UNESCO, nádherné zahrady a parky s minizoo a k tomu navíc bezpečná rovinatá cyklostezka procházející přírodním parkem poblíž řeky Moravy, která je jako stvořená pro nejmenší cyklisty. Tuto atraktivní směsici vám nabízí jedno z nejmalebnějších moravských měst – Kroměříž.

 

jak se jezdí do nebe
Savojská nebeská cykloturistika
V minulém díle bylo naznačeno, že v oblasti kolem Alpe d´Huez zůstaneme i příště. A tak jsme tady, abychom opět zažili velké věci a zase nahlédli velmi vysoko, až k nebi, jak ostatně napovídá název seriálu.
V něm již byla řeč o nevídané mohutnosti francouzských Savojských Alp. Dokonce víckrát. Protože jde nejen o obrovitost těchto hor, ale často také o scenérie opravdu až mystické, autor seriálu Michal Třetina se tam velmi rád vrací, tentokrát společně s ním můžete vyjet na Plateau d´Emparis 2230 m.

kde vás dobře nakrmí?
Kolem Mladé Vožice do restaurace U Zvonice
Mladovožicko je zřejmě cyklisty zapomenutý kraj. Jak jinak by bylo možné, potkat o teplém slunečném víkendu pouze dva cyklisty? Krásná krajina a příjemná restaurace U Zvonice v Mladé Vožici určitě stojí za vyzkoušení.

z jiného pohledu
Hledám, hledám teplou sprchu
Mnozí z vás pravděpodobně znají internetové portály typu Couchsurfing.org nebo Hospitalityclub.org, které nabízejí svým členům možnost nabídnout u sebe doma postel k přespání jiným členům a zároveň využít na cestách pohostinnosti jiných uživatelů systému. Ve světové síti však najdete i portál, který je výlučně určen cyklistům. Zatím má jen 25 českých uživatelů. Myslíte, že se podaří toto číslo navýšit? Možná i vy poznáte zajímavé lidi, ať už u vás doma, nebo někde na cestách. Mark je jedním z dobrovolníků, kteří se o tuto výjimečnou službu starají a my jsme vám s ním zprostředkovali rozhovor.

Světové dědictví UNESCO
Severním Maďarskem za památkami UNESCO
Mírně zvlněný kraj se zalesněným pohořím Mátra, Cserhát, vrchovina Bükk, malebné vesničky s krojovanými Palóci, termální prameny, historická města, pozůstatky středověkých hradů, panská sídla – to vše charakterizuje sever Maďarska.
Cyklisté si mohou dosyta užít pohodovou turistiku spojenou s poznáváním, třeba i unikátních míst ze Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO; z osmi maďarských zápisů se v severní části země nacházejí hned tři: tradiční vesnice Hollókő, krasová oblast s krápníkovými jeskyněmi Aggtelek a tokajský vinařský kraj. Nenáročné cyklostezky a hustá síť vedlejších silniček s dobrým asfaltovým povrchem, na nichž jsou stoupání až na výjimky krátká a nepříliš strmá, jednotlivá zajímavá místa celé oblasti propojují. Trasy navíc místy vedou rozlehlými bukovými lesy, což přijde vhod zvláště v letních měsících.

polynéské ostrovy
Rapa Nui
projížďka přírodní galerií
Návštěva Velikonočního ostrova byla součástí dlouhé expedice Jirky a Moniky Vackových s názvem Altiplano přes celý jihoamerický kontinent a měla za cíl dát trochu odpočinout jejich unaveným tělům po první půlce cesty a zároveň strávit Vánoce 2009 na tajemném izolovaném ostrůvku světa, na východním okraji Polynésie, kde pod dohledem záhadných soch moai a se spoustou volně pasoucích se koní panuje dnes až neuvěřitelný klid.

výletní cíle
Lotrasům krajem štrafujícím
Trest smrti byl na našem území zmíněn poprvé v roce 973 n. l. Právo soudit a popravovat se objevilo až o dvě století později. Zatímco pranýř jako místo veřejné hanby stával uvnitř města, obvykle na náměstí, šibenice stejně jako popraviště, tzv. stínadlo (smrt stětím hlavy), byly postaveny za městskými hradbami, na místě zdaleka viditelném, často u příjezdových cest. Sloužily k zastrašení a na výstrahu. Posledním pohledem, kterého si mohli odsouzenci užít, byl pěkný výhled do kraje. A o ten vás při putování za historií práva rozhodně nepřipravíme. Ostatně – jen Šibeničních vrchů (Galgenberg) jsou u nás desítky. Společně s námi můžete zavítat na tato místa: Popraviště – Slavkovský les; Výhledy od pranýře – Kašperská pahorkatina; Katův kámen – Jihlavsko; Šibeniční vrch – Viniční trať, Mikulovsko; Katovna – Brandýs nad Labem; Šibeniční vrch – Podkrkonoší; Popravčí kniha – Valdštejnská jízdárna, Praha

Menu