Prostě jen vzít kolo a jet

28.2.2017

Prázdniny na krku a my se zaobíráme dojížděním do práce na kole. Kdo by teď myslel na práci, že?! Ale ono to tak nějak přišlo, snad jsme vám během roku a let dali tipů na dovolenou či výlety na kole dost. Právě byla zakončena měsíční akce Do práce na kole, která byla iniciovaná sice jen v pražském regionu, ale dost možná vzbudila zájem všude. Lidé se zaregistrovali, zapojili do akce své pracovní týmy a jezdili a jezdili. Někde to dost možná bude znamenat i změnu v nahlížení na kolo jako dopravní prostředek na cestách do zaměstnání. Někde se objeví pár stojanů nebo zamykatelný prostor, v lepším případě šatny a sprchy. Snad. V takovém případě akce měla smysl.
Mnohem víc, ale pro dopravu na kole udělali dopraváčtí odboráři, kteří na jeden červnový den zastavili metra, tramvaje, vlaky, autobusy. A světe div se – vůbec nic se nestalo. Města byla poloprázdná, nikde žádné kolony a všude nebývale velké množství cyklistů. Byl překrásný den a vypadalo to, že všichni jezdí na kole. Někdo jej možná vzal do města vůbec poprvé a divil se, že to prostě jde. To zjištění je k nezaplacení, za všechny drahé akce, za veškerou osvětu. Prostě jen vzít kolo a jet. Lidé, které jsme oslovili a položili jsme jim několik otázek o tom vědí své, na kole do práce dojíždějí víceméně pravidelně už roky. A že jim tento způsob dopravy život velmi obohacuje, o tom není pochyb.
Na kole jezdí prakticky denně i legendární Arnoštek z filmu Kouř, scénograf a multifunkční umělec Šimon Caban, bydlí v samotném centru Prahy a kolem doslova žije, ví co a jak. O své cestě přes Alpy natočil film, rozhovor s ním ale je o všem možném. Dlouhé letní dny přiměly i osazenstvo naší redakce k nebývale častým cestám za prací po vlastní ose, případně k poledním vyjížďkám, či cestám na oběd v zahradní restauraci ve vedlejší obci. Hledáme drobné radůstky mezi řádky, nečekáme na dovolenou, na prázdniny, škoda každého dne. Proto možná tento úvodník není vůbec o dovolených. Nicméně – užijte si je. A až se vrátíte do pracovního procesu, přeneste si z nich co nejvíc. Třeba dennodenní ježdění na kole, které se z dovolenkových výletů pouze změní v dojíždění do práce. Stojí to za to.

 

Menu