Hledám, hledám teplou sprchu

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2011-07-07T16:10:26 --><p><strong>Mnozí z vás pravděpodobně znají internetové portály typu Couchsurfing.org nebo Hospitalityclub.org, které nabízejí svým členům možnost nabídnout u sebe doma postel k přespání jiným členům a zároveň využít na cestách pohostinnosti jiných uživatelů systému. Ve světové síti však najdete i portál, který je výlučně určen cyklistům. Zatím má jen 25 českých uživatelů. Myslíte, že se podaří toto číslo navýšit? Možná i vy poznáte zajímavé lidi, ať už u vás doma, nebo někde na cestách. Mark je jedním z dobrovolníků, kteří se o tuto výjimečnou službu starají.</strong></p>

Řekl bych, že myšlenka na Warmshowers.org vznikla někde na cestě. Je to tak?
V sedmdesátých letech minulého století mělo poměrně hodně zemí způsob, jak spojit cyklocestovatele s lidmi, kteří jim byli ochotni poskytnout ubytování. Každý systém ale existoval zvlášť a nebyly moc propojeny.
V devadesátých letech si Terry Zmrhal, jeden ze zakladatelů Warmshowers, půjčil tuto myšlenku od „ubytovacího" systému Americké ligy cyklistů. Stalo se tak poté, co absolvoval cestu napříč Spojenými státy. Terry byl tak nadšen pohostinností lidí, kteří mu nabídli přenocování, že to chtěl světu nějak oplatit. A tak vzniklo Warmshowers.org.

Jak jste přišli na název Warm Showers (Teplé sprchy)? Přemýšleli jste i o jiných jménech?
S tím nápadem přišel Terry. Jak a kdy se to stalo, a jestli existovala ještě jiná jména, je už dnes ztraceno v minulosti.

Věděli jste o systémech, jako je Couchsurfing?
Když v roce 1993 začal Terry obhospodařovat seznam členů Warmshowers a když to pak po něm v roce 1996 převzal Roger Gravel, žádný Couchsurfing neexistoval. Ten se „narodil" až v roce 2004.
Ale jak jsem řekl dříve, existovalo mnoho způsobů a systémů, které umožňovaly propojení lidí na cestách s těmi doma.

Jak dlouho to trvalo od prvního nápadu až ke vzniku současného internetového portálu?
V roce 1993 Terry Zmrhal a Geoff Cashman tuto službu založili. V roce 1996 ji pak převzal Roger Gravel poté, co zjistil, že seznam členů není udržovaný. Randy Fay pak překlopil seznam do databáze a fungujícího webu s mapou. Posléze, když šel Roger v roce 2009 do důchodu, převzal Randy i roli registrátora nových členů.
Dnes se o Warmshowers.org stará malá, ale nadšená skupina dobrovolníků, do které patřím i já sám.

Proč si myslíš, že je dobré mít takovýto systém fungující speciálně pro cyklocestovatele? Co jim to přináší?
Cestování na kole je o hodně jiné než cestování pěšky, vlakem, autem, na motorce nebo jakýmkoliv jiným způsobem. Způsob cestování – tedy cyklistika – způsobuje jakési odfiltrování lidí, kteří chtějí cestovat z místa na místo jednoduše. Také to vytváří skupinu lidí, která má v porovnání s ostatními cestovateli specifické potřeby.
Vytvoření místa, kde hostitelé, obvykle také cyklisté, mohou nabídnout svou pohostinnost dalším cyklistům, kteří jsou zrovna na cestách, znamená, že hostitel a host mají stejnou zálibu, pochopení pro věc, pro to, jak se cesta vyvíjí a jak probíhá. To vše dělá návštěvu mnohem lepší a s troškou štěstí si ji obě strany mnohem více užijí.

Můžeš popsat, jak dnes vaše služba funguje a zda má i některé odlišnosti v porovnání s podobnými systémy.
Nemáme příliš mnoho pravidel, ale nějaká přesto existují. Jde především o to, že by nikdo neměl žádat za ubytování odměnu, že systém funguje pro cyklisty-jednotlivce nebo pro velmi malé skupinky, že se může přes Warmshowers.org žádat jen o pomoc s ubytováním a s tím souvisejícími věcmi, že každý má právo říci ne, že na každou žádost by se mělo odpovědět a že profil na stránce by měl být stále aktuální.
Největším rozdílem je právě specializace na cyklisty. Ostatní systémy nerozlišují, jakým způsobem cestujete.

 

Další část rozhovoru najdete na stránkách Cykloturistiky.

Jméno: Mark E. Martin
Rok narození: 1953
Vzdělání: střední
Zaměstnání: kronikář- fotograf
Bydliště: Baton Rouge, Louisiana, USA
Kolo: 2005 Specialized Globe

 

text Honza Galla
foto Coppola Photography – www.giveabike.com, Mark E. Martin

Menu