Cykloturistika: 5/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

KOLA PRO AFRIKU
Staré a nepotřebné kolo? To v Africe neznají
Zatímco v našich končinách, pro které hrdě používáme označení rozvinuté země, používáme bicykl zejména jako nástroj ke zlepšování tělesné kondice či k odreagování, v méně rozvinutých krajích kolo stále ještě slouží jako dopravní prostředek nebo jako pracovní nástroj. Obrázky, na nichž má majitel kola na nosiči vyrovnané své zboží do závratné výšky, viděl jistě každý. Pro mnohé obyvatele tzv. třetího světa představuje starý rozhrkaný bicykl téměř poklad, věc, bez které by často i hladověli.
Krátké shrnutí činnosti dvou organizací, pomáhajících získávat a vyrábět kola pro Afričany – Bicycles for Humanity a Bamboo Bike Project.

 

Z JINÉHO POHLEDU
S kolem na Antarktidu
Standu Bartůška znáte všichni jako sportovního redaktora České televize. Mnozí z vás pravděpodobně vědí, že sport nejen komentuje, ale stejně tak jej i praktikuje, a to hodně úspěšně. Je nejen dvojnásobným účastníkem havajského Ironmana, účastníkem dvou expedic na osmitisícovky, ale pokořil i kanál La Manche, a to navíc za úžasných deset hodin a sedm minut. Letos v zimě se vydal do Antarktidy a vzal si s sebou kolo. Z části z hecu, z větší části však z praktických důvodů. Na Antarktidě byl jen krátce a potřeboval se rychleji pohybovat mezi tamními výzkumnými stanicemi po jedné z mála „cest", která tam existuje. Přinášíme krátký rozhovor.

 

PRAŽSKÉ PAMÁTNÉ STROMY
Krajinotvorní velikáni
Díky nejstarším stromům metropole se dostanete na zajímavá místa, která se mohou stát pěknými dílčími cíli během projížděk. Připraveno je pět doporučených cyklistických tras, které mohou být využity ke krátkodobé rekreaci.

 

 

PŘÍBĚH JÍZDNÍHO KOLA
Plechové reklamní tabule
Plechové reklamní tabule v tom pojetí, v jakém jsou známé z první poloviny 20. století, se sice začaly objevovat již kolem roku 1895, ale v té době vládly reklamě plakáty, a to až do začátku první světové války. Čas plechových tabulí přišel až v době mezi oběma světovými válečnými konflikty, v letech 1920 až 1940. Velcí výrobci nejrůznějšího zboží je poskytovali k reklamním účelům obchodníkům, kteří prodávali jejich zboží. Prodejci jízdních kol, případně i jejich opraváři, je tedy dostávali od firem vyrábějících kola nebo jejich příslušenství, velmi často také od výrobců pneumatik…

 

DOMÁCÍ CYKLOTRASA
Region „rázovity"
Při cyklotoulání nejvýchodnější částí naší země mi několikrát vytanula na mysli slova písničkářského barda Nohavici o kraji rázovitem. Byť umělec měl příměrem na mysli především Ostravsko, trefně sedí i na těšínskou část Beskyd blízko trojmezí Česka, Slovenska a Polska.

 

VELKÁ CESTA
Ostře sledovaná výprava
Jestli mají lidé někde jednoduchý život, v Myanmaru to rozhodně není. Myanmar je zemí s nejdelší vojenskou diktaturou na světě, 33 % lidí žije pod hranicí chudoby, elektřina běží jen pár hodin denně, nejčastější hračkou je plechovka přivázaná na špagátu, zemi vládne korupce a strach. Aby toho nebylo málo, jednou za čas udeří cyklon a zničí i to málo, co lidé mají. Vesničanům vystačí vlastnoručně vypěstovaná rýže sotva na deset měsíců v roce. A přesto to v jejich tvářích a chování není znát. Prostí lidé jsou usměvaví, milí, vlídní, pohostinní a ochotní kdykoliv pomoci. Ovlivnění filozofií buddhismu berou svůj život takový, jaký je, moc se nebouří, nestěžují si. V zemi, kde je veškerá činnost pod kontrolou režimu, jim asi nic jiného nezbývá.

 

SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ UNESCO
33 německých unikátů – inspirace na celý rok
Sousední Německo patří mezi nejvyhledávanější evropské země, kam se jezdí za kulturou a historickými pamětihodnostmi. Středověká města, hrady, kláštery, zámky s parky a okrasnými zahradami nezůstávají bohatým kulturním programem nic dlužné vyhlášené pověsti. Celkem třiatřicet jedinečných míst je součástí světového dědictví.
A téměř ke všem se dá dostat na kole. Chcete-li propojit kulturu se sportem, nemůžete si vybrat lépe, hustá síť kvalitních cyklistických tras s dobrým zázemím propojuje Německo křížem krážem.

 

JAK SE JEZDÍ DO NEBE Alpe d´Huez, 1860 m, a Col de Sarenne, 1999 m
Dva v jednom – závody i turistika

Nedávno jsme popisovali atmosféru Tour na Avoriazu. Mnohem známější Alpe d´Huez má s Avoriazem společné nejen začáteční písmeno. Jde také o horské středisko položené na hraně poměrně plochého kopce, a taky pěkně roztahané. Veškerá infrastruktura leží jakoby na takovém schodu, prakticky na rovině. Podobná jsou obě místa, i pokud jde o nadmořskou výšku. Alpe d´Huez je pro nás, běžné cykloturisty, zajímavé tím, že se dá přes něj projet dál, a udělat tak velmi zajímavý okruh. Něco podobného šlo i v Avoriazu s tím rozdílem, že z něj bylo potřeba se nejprve kousek vrátit na křižovatku před střediskem a pak následoval už jen sjezd. Zato když projedete Alpe d´Huez, zažijete toho mnohem víc.

 

ITALSKÁ PALETA
Žluté barvy Kalábrie
Na naší paletě nesměla chybět ani žlutá, barva sršící energií. Zpočátku jí bylo málo. Pomeranče byly zelené, na začátku října se teprve nalévaly, a i slunce se schovávalo za mraky. Pak jsme ale dojeli do Kalábrie a uviděli logo národního parku Sila. Svítila na něm žlutá a my se za ní od moře vypravili…

 

KDE VÁS DOBŘE NAKRMÍ?
Kolem Soběsuk, Mekky milovníků hovězích steaků
Kdy jste si naposledy řekli, že něco jíte poprvé v životě? Vydáte-li se do restaurace Angus Steak House v Soběsukách a ochutnáte grilované dršťky, budete o zážitek bohatší. Naše návštěva nás utvrdila v tom, že s trochou fantazie lze ugrilovat téměř vše.

 

 

TECHNICKÉ PAMÁTKY V PROMĚNÁCH ČASU
Pod pojmem „technická památka" se vám nejspíše vybaví nějaká továrnička. Po podrobnějším zkoumání ale zjistíte, že Česká republika nabízí pro cyklistický národ nepřeberné množství technických památek různých kategorií. Od hlubinných dolů přes mosty, viadukty, hamry, hutě, mlýny, sýpky, rozhledny až po velká vodní díla… Mnohé byly zachráněny často s velkým nasazením. Většinu jsme vybrali s důrazem na jejich přístupnost a zajímavost.

 

KAŽDÝ MĚSÍC V MĚSTSKÉM PROVOZU Lovelec Premium Classic
Elektrikou do práce
Lovelec je důkazem úspěšné cesty elektrokol. Zatímco před sto lety vývojáři elektrokolo zavrhli jako slepou cestu a vydali se cestou montáže spalovacích motorů na rám kola a vymysleli tak vlastně motorku, elektrokolo dnes nabírá druhý dech a z měst možná časem vytlačí právě jednostopá vozidla se spalovacím motorem. Lovelec je jako šedá myška, která ničím nevyniká, ale všechno dělá dobře.

 

MALÝ VÝLET S DĚTMI
Kolem královského hradu Bezděz
S blížícím se létem začínají být více než aktuální cyklistické výlety spojené s koupáním. Pokud se nám podaří najít trasu, která by pro děti byla bezpečná, a navíc vedla k jedné z historických dominant naší gotiky, máme o plnohodnotnou náplň výletu s dětmi postaráno. Z Máchova jezera se proto vypravíme na hrad Bezděz.

 

MALÝ VÝLET S DĚTMI
Betlém, obora, přírodní park, skanzen a mnohem víc
Je jen málo míst, která by během jednoho krátkého okruhu s dětmi nabídla tolik pestrých atrakcí a zajímavostí pro všechny věkové skupiny jako tohle. Cyklovýlet nás zavede do východních Čech do míst, která mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí zaujmou každého.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu