Cykloturistika: 4/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Zaraniční region

Rakousko – čtyři regiony pro dovolenou s dětmi na kole podle věku a náročnosti
Niederösterreich, Hohe Salve, Achensee, Vorarlbersko

Rozhovor

Dva rozhovory, dva páry, jeden pár se vrátil ze sedmileté cesty světem a jeden se chystá; zajímavé pohledy na cestování, představy a skutečnost
Nadine Puschkasch a Martin Lunz se vydali na cestu kolem světa, aby zažili na vlastní kůži všechno to, o čem se píše v novinách a mluví v televizi. Původně měli cestovat tři roky, nakonec ale na prozkoumání všech kontinentů potřebovali více než dvakrát tolik času. A aby to nebyla tuctová cesta, střídali kolo s vodní dopravou na vlastním člunu.

Z jiného pohledu
Příprava na změnu života
V jiné rubrice tohoto čísla si můžete přečíst rozhovor s Nadine Puschkasch a Martinem Lunzem o jejich sedmileté cestě kolem světa. Tento rozhovor s Melanie Debant je o přípravách na takovou výpravu, která má ale odstartovat úplně nový život, který by se ani po návratu z cest neměl vrátit do původních kolejí. Máte tak možnost sledovat rozdílné představy a realitu, a také přemýšlet, jak to asi s Melanií a jejím přítelem Fabienem dopadne. Je to příběh o změně životních postojů, o přípravách mysli, a je to příběh s otevřeným koncem.

Výletní cíle
Odepsaná historie – ohrožené památky Zajímali jsme se o objekty starých architektů, stavitelů a zednických mistrů. Narazili jsme na ně ve všech koutech naší země v počtu až zarážejícím. Jsou cennou součástí naší kultury i prostředí, přežily století ve zdech, války a různé režimy, a právě teď, na počátku 21. století, jim hrozí zánik. Jenom těch nejohroženějších je totiž na seznamu Národního památkového ústavu už téměř sedm set. My jsme vybrali tyto: 1. Roubené seníky, Mokré louky, Třeboňsko; 2. Kostel samotář, Údolí Krounky a Novohradky, Chrudimsko; 3. Dřevěný empír, Hudební pavilon, Jesenicko; 4. Hradní stezkou, České středohoří, Litoměřicko; 5. Šikmá věž, Nové Dvory, Kutnohorsko; 6. Krása věkem sešlá, Tvrz Bošovice, Hanácko.

Domácí výšlap
Nejmladší hláska železné opony
Z vrcholového skaliska Nebelsteinu jsme se při minulém výšlapu v Novohradkách rozhlédli jen do tří světových stran. V pohledu na západ, na celou českou stranu hor, nám zacláněl rozlehlý masiv Vysoké. To měl napravit okruh druhého dne s cílem na Kraví hoře, na které stála nejmladší z vojenských hlásek střežících v letech studené války tábor míru před ošklivými imperialisty. Když ji tu bdělí potomci hrdých Chodů se psí hlavou na čepici v roce 1989 vztyčili, nikoho ani ve snu nenapadlo, že do roka a do dne nebude co hlídat…

Příběh jízdního kola (137)
Elektrokola na velodromech i v ulicích měst
Elektrokola s podpůrným elektropohonem, dnes známá pod názvem „pedelec", zaznamenávají po roce 2000 nebývalý nárůst obliby, masivně podporovaný výrobci těchto kol. Ale první kontakty cyklistiky s elektropohonem sahají hluboko do minulosti, až někam sto let zpátky. Nejdříve se kola s elektrickým pohonem objevila jako monstrózní vodicí stroje na velodromech. Později, to až ve třicátých letech minulého století, i v ulicích měst. Ale technická úroveň tehdejších elektromotorů, a zejména baterií, které je napájely proudem, byla tak nízká, že nedávala šanci na jejich větší rozšíření…

Kde vás dobře nakrmí?
Kokořínskem do restaurace Roubenka
Kokořínsko je výletním cílem od nepaměti. Cestu předjarní krajinou jsme si zpestřili návštěvou restaurace Roubenka v Truskavně.

 

Každý měsíc v městském provozu
Náklaďák z Marin County
Ze San Franciska vede Golden Gate Bridge do Marin County, kde se poblíž bájné hory Mount Tamalpais nachází malé městečko Sausalito. V něm sídlí firma Yuba. Ať už jejího zakladatele Bena Sarrazina inspiroval svobodný duch sousedního San Franciska, německá tradice práce s ocelí, nebo levná čínská výroba, městské nákladní kolo Yuba Mundo snoubí tohle všechno dohromady.

 

Nákladní kola
Nalož to tam a jeď
Jízdní kolo zná snad každý jako skvělý dopravní prostředek pro sport, turistiku, ale i pro běžnou denní dopravu. Je podobně univerzální jako auto, ale nepotřebuje benzin a pro pohyb spotřebovává jen a jen lidský tuk. Je čisté, nesmrdí a nezamořuje vzduch a ve městech je rychlejší a pohodlnější, protože je téměř imunní vůči dopravní zácpě. Jenže chceme-li na něm vozit náklad, moc toho samo o sobě neuveze, a pokud potřebujeme vyzvednout přítelkyni na nádraží nebo odvézt dítě do školy, máme prostě smůlu. Ne tak ale jestliže použijete tzv. utility bikes.

 

Víkend se SHOCartem
Kolečko přes lázně saských králů
Ašský výběžek patří do mozaiky území, kde davy turistů nepotkáte, přestože zdejší krajina k vyjížďkám na kole přímo vybízí. Díky otevřeným hranicím můžeme výlet bez obtíží protáhnout k sousedům do Saska či Bavorska. Tentokrát se podíváme do vyhlášených lázní Bad Elster.
K trojmezí a kolem Ašského výběžku
Trojmezí Čech, Bavorska a Saska bývalo do roku 1989 jednou z nejméně přístupných oblastí Evropy. Četné zbytky stavení schované v bujné vegetaci, rozpadlé můstky nebo prázdné mlýnské náhony však svědčí o bohaté historii kraje. Přes uvolnění společenských poměrů zde ale potkáte málokoho.

 

Malý výlet s dětmi
Pochází vodník Volšoveček z rybníka Olšovce?
Děti milují příběhy loupežníka Rumcajse a jeho kamarádů. Příběhů s vodníkem Volšovečkem, jednou z postav Václava Čtvrtka, a podobnosti jeho jména s jedním z rybníků lze využít při vymýšlení legendy cyklovýpravy s dětmi. Výborným místem pro cyklovýpravu s legendou putování za vodníkem je rybník Olšovec severovýchodně od Brna.

Jizerkami skoro po rovině
Máte dojem, že Jizerské hory jsou zaslíbené pouze zdatným cyklistům? Nikoliv. Pojeďte se s námi přesvědčit, že táhlé hřebeny a oblé vrcholy tohoto pohoří skýtají mnoho tras po asfaltovaných a panelových horských cestách s překvapivě nenáročným převýšením.

 

Menu