Tyrolská oáza radosti – region Hohe Salve

28.2.2017

Oblasti propůjčila jméno tamní nejvyšší hora. Vrchol Hohe Salve ční uprostřed tyrolské nížiny do výšky 1829 metrů nad mořem a pro 360stupňový rozhled je označován za jeden z nejkrásnějších v celém Rakousku. Při dobrém počasí z něj můžete obdivovat okolní velikány – Wilder Kaiser (Divoký císař, vedle Zahmer Kaiser – Krotký císař – jeden ze dvou hlavních celků pohoří Kaisergebirge neboli Císařských hor), Vysoké Taury (nejdelší a nejmohutnější horský systém rakouské části Východních Alp dlouhý 200 kilometrů, z velké části zaledněný – největším ledovcem je tu Pasterze), Kitzbühelské Alpy (nejvyšší bod Kreuzjoch – 2558 m n. m.) a Zillertalské Alpy, pohoří na hranici mezi Itálií a Rakouskem. Region tedy sice zeměpisně je v nížině, je to ale pořád horská oblast.
Hohe Salve s dřevěným kostelem (poselstvím minulosti) a hlavou obra vedle něj, sloužící jako dětská prolézačka (znamení turistické současnosti), dohlíží na osm městeček na svém úpatí, jež jsou centry tohoto turistického regionu – Going, Ellmau, Scheffau, Söll, Itter, Wörgl, Kirchbichl a Hopfgarten.
My jsme si pro naši rodinnou misi vybrali Hopfgarten, obec s necelými šesti tisíci obyvateli, jež byla původně kupeckým centrem, nyní tu převažuje farmaření. Díky své poloze je jedním z nejslunečnějších míst v oblasti. Jeho dominantou je barokní kostel se dvěma věžemi. Jako v celé oblasti, ani tady toho jinak není pro příznivce historie příliš mnoho na obdivování, pokud tedy pomineme klasickou architekturu horských a podhorských městeček a vesnic.

Hlídač zábavy
Hohe Salve však je mnohem víc než jen rozhledna do okolí, místo, kde za čtvrťák vhozený do dalekohledu během pár vteřin „projdete" celé Alpy a ještě vám zbude celý den na posezení ve vrcholové restauraci. Tahle hora je dozorcem skvělé zábavy pro děti a jejich dobré nálady. V regionu je šest tematicky laděných dětských parků značné rozlohy, přičemž v každém bez nudy strávíte s ratolestmi celý den, budete sledovat jejich radost a ptát se, kde se neustále bere jejich energie.
Nevybavuji si, že bych kdy v některém evropském horském centru viděl něco podobného. „Začali jsme před pár lety a myslím, že jsme byli jedni z prvních, že jsme ostatním regionům ukázali cestu, jak být i v létě atraktivní pro turisty, obzvlášť pro rodiny s dětmi," reagovala na mou poklonu Bettina v turistickém informačním centru. „Teď už to ale až taková výjimka není," doplňuje skromně.

Šest parků, tisíce zážitků
Parky Filzalmsee, Ellmi’s Zauberwelt, Hohe Salve/Hopfgarten, Kaiserwelt, Hexenwasser i Alpinolino fungují na stejném principu – nahoru vyjedete lanovkou, za niž zaplatíte (anebo zdarma vyjdete po svých), návštěva parku je bezplatná. Každým vede stezka, na níž děti plní úkoly, zkoušejí si různé dovednosti. V lesích na ně mluví skřítkové (důmyslně ukryté reproduktory), kozy ve větvích nebo žabáci na vodní hladině, rostou tu stromy kořeny vzhůru, stojí obří židle jak z reklamy na obchoďák XXXLutz. Děti se brodí vodou, přelévají ji, učí se ji rozezvučet třením okrajů kovové kádě, rýžují zlato, po kolena ve vodě zkoumají, jak fungují stavidla, větrákem pohánějí malé plachetnice, prolézají potmě obřím úlem, aby vyzkoušely život včely, hrají na obří xylofon, vyťukávají melodie na velké kamenné monolity, šťouchají do velkých žabáků, kteří jim na oplátku vyprávějí, jsou zkrápěny vodní mlhou, která zničehonic sama spustí v kouzelném lese… a nakonec si samozřejmě odvezou nějaký ten suvenýr. A večer usnou spánkem spokojených. Jen popis aktivit by vydal na samostatný článek, dodejme tedy jen to, že za vším můžete většinou hledat nejen snahu dítě pobavit, ale i poučit o běhu přírody či třeba o fyzikálních záležitostech.

Kopce? Jsme přece v horách!
Cyklistika v Hohe Salve není snadná. Byť oblast leží v srdci tyrolské nížiny, je zasazena mezi výběžky Kitzbühelských Alp a Innberge. To v překladu znamená jediné – hledáte-li rovinu, musíte se snažit, taktizovat, spojovat. Není to lokalita pro hltače kilometrů, co ráno posadí děcko na kolo (umístí do vozíku) a večer jej rovnou z kola uloží do postele, sedm dnů za sebou. Po dvou dnech tímto stylem tu odrovnáte nejen ratolesti. Je to místo pro skvělé zážitky, kdy kolo je jedním z nich. Je ale dobré vědět, že si tu lze na řadě míst půjčit elektrokolo, které jízdu citelně usnadní – v mapách dokonce najdete trasy speciálně vytipované pro kola poháněná motorkem.
My jsme si tu během týdenního pobytu nechali doporučit tři trasy tak, abychom nemuseli použít auto. Bylo to tak akorát. Zbylé dny byly naplněny „parkováním", kdy jsme stihli ochutnat tři a půl ze šesti zábavních parků.

S kravami za zdí
V Hopfgartenu i okolních městečkách lze jako všude bydlet v hotelu, penzionu, v kempu anebo na farmě – po výborné zkušenosti doporučuji tuto variantu. Děti budou nadšeny, blízká přítomnost zvířat je pro ně zážitkem. Naši domácí nás mimo jiné pozvali k prohlídce salaše vysoko v horách – zatímco mladí se v sezoně starají o dům a také o ubytování hostů dole v Hopfgartenu (okolo 600 m n. m.), staří na jaře vyženou většinu dobytka do hor, kde s ním tráví čas až do podzimu. Zájemci tu mohou pobýt s nimi a sledovat chod salaše zblízka.
Podobný způsob hospodaření má hned trojí přínos. Zaprvé dobytek spásá travinu ve špatně přístupných místech, zadruhé díky tomu, že se „pase zdravě", produkuje také velmi kvalitní suroviny – mléko, sýr, maso. To proto pak chutná rakouská milka mnohem lépe než ta, co koupíte v Čechách, a když se vám na jazyku rozplývá hovězí steak, ptáte se, kde český kuchař udělal chybu. Třetí důvod mne ale překvapil – například hovězí dobytek se pobytem ve vysoké nadmořské výšce a zdravém prostředí dožívá až o sedm let vyššího věku (průměrná délka života v dobrých podmínkách je okolo 25 let). Krávy se tu mají skvěle a já jsem nejspíš vůl, že nežiji právě tady a takhle.
V oblasti Hohe Salve je intenzivní kontakt jak s přírodou, tak s lidmi, alespoň tehdy, ubytujete-li se na farmě. U snídaně jsme se u jednoho stolu sešli s párem německých důchodců, s mladou portugalskou rodinou, Rakušany a Holanďany. Když Němec vytáhne tahací harmoniku a skočnou melodií rozvlní všechny v místnosti, když uvidíte v jeho očích hrdost na národní písně a vlastní um, radost, s jakou dokáže prožívat každou drobnost poté, co překonal rakovinu jícnu, dojde vám mnohé. Když pak nechá děti zahrát na harmoniku, zbaví je posledních obav z pána, co mluví divným jazykem a kvůli následkům nemoci i divně.
Hohe Salve tak, jak jsme ho poznali my, je regionem, který není postižen turistickou megalomanií a uchovává si svůj rytmus a osobitost. Oč skoupější je na historické památky a gurmánské zážitky dětí (jejich speciální menu identické ve všech hospůdkách připomíná produkty populárního Trikatela z komedie s Louisem de Funésem Křidýlko, nebo stehýnko?), o to více nabídne klidu, přírody a zážitků pro děti. Je to vpravdě rodinný region!

Praktické informace

Vzdálenost lokality z ČR
500 km (z Prahy do Hopfgartenu), 580 km (z Brna)

Důležité odkazy
– www.hohe-salve.com – veškeré potřebné informace (předpověď počasí, ubytování, tipy na trasy, mapy, půjčovny kol atd., stránky již částečně pracují i v češtině)
– www.tyrolsko.cz – kompletní informace v češtině o Tyrolsku včetně tipů potřebných pro turisty

Sezona
polovina května – polovina října

Doporučené mapy
– KitzAlpBike – Mountainbike- und Radwanderkarte Raum Worgl – Hopfgarten – Kelchsau, 1:35 000
– Movelo-Region – Kitzbüheler Alpen, 1:53 000
(označení tras barevně dle náročnosti od snadných po extratěžké pro horská kola, u mapy Movelo-Region s tipy speciálně pro e-biky)
– na www.hohe-salve.com je ke stažení 44stránkový průvodce s tipy na trasy

Ubytování
NÁŠ TIP: Unterrainhof – Familie Manzl, Hopfgarten-Kelchsau. Ubytování na farmě jako zážitek se zvířaty, rodinná atmosféra, velmi klidné místo na kraji obce, nádherný interiér domu. Cena od 22 eur na osobu a den, speciální nabídky pro rodiny. V systému Bauernhof je farma hodnocena maximálním počtem čtyř kytiček. Podrobnosti najdete na www.tiscover.at/unterrain.
www.bauernhof.cc – rakouský systém certifikace ubytování na farmách. Najdete tu tipy a hodnocení jednotlivých farem, minimum jsou dvě kytičky, maximum čtyři.
Dále například: Camping Reiterhof, Hopfgarten – zhruba 2 km od centra města, na dohled od koupaliště Salvenaland, www.campingreiterhof.at (cena na den 4,40/3,20/6,40/3 eura – dospělý/dítě/auto/stan)
Doporučené půjčovny kol
Půjčovny řetězce Intersport (například Ellmau, Kelchsau), www.intersport.at; Biking rental tourist office, Kirchbichl – MTB a e-biky, www.hohe-salve.com; Biking rental tourist office, Wörgl – city biky, www.hohe-salve.com. Ceny bez možných slev zhruba 10 eur na den.

Infocentrum
Info office Hopfgarten, Brixenthaller Strasse 41, tel. +43 (5335) 2322, hopfgarten@hohe-salve.com, další kontakty na www.hohe-salve.com
Důležitá tel. čísla
nouzová eurolinka 112, záchranná služba/lékařská pohotovost 144, hasiči 122, policie 133, horská služba 140
Zajímavosti pro děti
šest rozsáhlých tematických zábavních parků (Filzalmsee, Ellmi’s Zauberwelt, Hohe Salve/Hopfgarten, Kaiserwelt a Hexenwasser v Scheffau a Alpinolino ve Westendorfu); koupaliště Salvenaland (vodní trampolína, lezecká stěna na vodě, bobová dráha, řada hřišť); Wasser Welt (vodní svět) ve Wörglu; horské salaše atd.

Tipy pro dospělé
tradiční sýrárna Niederkäser v Kelchsau; Gisela railway (speciální vlak z roku 1875, který dostal jméno po nejstarší dceři císaře Franze Josefa, přináší romantiku starých časů – jezdí na trase Hopfgarten do Zell am See od května do září); poutní kostel Mariastein; ledová a stalaktitová jeskyně Hundalm nedaleko Angerbergu

EXTRA TIP
Pokud neradi vyrážíte z jednoho místa, ale raději putujete z místa na místo, může pro vás být zajímavý tzv. TransKITZalp – čtyřdenní jízda náročnějším terénem po značené trase, při níž během 169 kilometrů nastoupáte 5400 výškových metrů.

TIPY NA TRASY
Trasa 1 – královská
Pokud už jste u Hohe Salve, přijměte výzvu a objeďte horu kolem dokola. Je to zřejmě ten nejlehčí okruh, který v této oblasti najdete. Z Hopfgartenu cesta stále mírně stoupá až do Kitzbühelu (zhruba 20 km), tuto část ale lze absolvovat vlakem. Hned za Kitzbühelem je povinná zastávka u jezera Schwarzsee s černou vodou a malebným výhledem na horu Steuerberg. Odtud již pojedete většinou pohodově po rovině či lehce z kopce po cyklostezkách přes Oberndorf, Going, Ellmau zpět do Hopfgartenu. Skvělé kulisy vyjížďky zaručeny!
Výchozí a koncové místo: Hopfgarten
Obtížnost: 2, vhodná pro malé děti i kola s vozíky
Vhodné kolo: krosové, MTB
Celkový počet kilometrů: 38

Trasa 2 – horská
Tipem především pro zdatnější cyklisty s většími dětmi může být výprava na kolech do výrobny sýrů Niederkäser a zpět. Zvládli jsme ji ale i na kole s tažnou tyčí, problém nebude ani s vozíkem, jen to chce fyzičku a opatrnost ve zpátečním sjezdu. Z Hopfgartenu cesta nebojácně stoupá do Kelchsau a dále, na necelých deseti kilometrech překonáte více než 500 výškových metrů, potkáte stádo nádherných koní s plavými hřívami, v sýrárně si koupíte trojúhelníček sýra, abyste zjistili, jak chutná opravdový SÝR z mléka krav pasoucích se vysoko nad hladinou moře a spásajících vybrané bylinky. Vyjeďte ale určitě až k restauraci Wegscheid (1144 m n. m.), byť sýrárna je kousek pod ní.
Výchozí a koncové místo: Hopfgarten
Obtížnost: 5
Vhodné kolo: krosové, MTB i silniční, e-bike tu bude velkým pomocníkem
Celkový počet kilometrů: 21

Trasa 3 – pěší
Nejen ze sedla kola krásné je Hohe Salve. Zkuste vyjet z Hopfgartenu lanovkou na první zastávku a odsud horu obejděte – vyrazte vpravo (trasa 99 a 70) směrem k jezeru Filzalmsee. Tady děti potěší obří stezka – pochodují tu od stanoviště ke stanovišti, zkoušejí obří xylofon, obří kukátko, pohybovat obří rukou a další zábavnosti. V Hochsöllu nasedněte na lanovku a přes Hohe Salve se vraťte do Hopfgartenu. Den utekl jako nic, že?

Menu