Cykloturistika: 12/2011

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 01.12.2011 Úvodník: Čísla, která zastaví čas Ukázky z časopisu:

Popis

rozhovor
Jedna z mála odvážných

Je málo žen, které by vyrazily samy na delší cestu, zvláště na kole. Lucie Suchá se vydala sama na patnáctidenní trasu po Panevropské cyklotrase. Když se takto rozhodla, měla najeto asi tři sta kilometrů za celý svůj dosavadní život. Její odvážné rozhodnutí a následující skutečná realizace se mohou stát inspirací nejen ženám, ale i komukoliv, kdo třeba postrádá parťáka na cesty, nebo mu nevyhovuje jízda ve dvou a z různých důvodů to stále odkládá…

 

domácí cyklotrasa Český Merán
Blízká setkání jiného druhu Věříte v lásku na první pohled? Pokud ano, pak jistě pochopíte, proč manželé Poživilovi, vítězové loňské soutěže OCA, si pro letošní prázdninové putování vybrali právě oblast kolem města Sedlec-Prčice, která je prý podobná okolí italského města Merano (odtud název). Najdete tu nejen přírodní park Javorová skála a spolek obcí Čertovo břemeno, ale hlavně nedotčenou přírodu, což objevili zcela náhodně – při cestě na výstavu psů. Takže na výletě za francouzskými ovčáky projeli rádoby italskou krajinou, aby našli kus českého světa aspirující na titul Krajina našeho srdce.

veletrh Bike Brno 2011
Dobré čtení a dobrá káva

„Proběhl jsem to, a když jsem se vrátil do auta, ještě ani nestihlo vychladnout." Ano, i tak lze hodnotit pokles vystavovatelů na letošním veletrhu Bike Brno. Dá se také ale říci, že kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Nelze opomenout, že Bike Brno je stále největším cyklistickým veletrhem v České republice a první příležitostí, kde lze vidět některé modely kol, doplňků a součástek příštího roku…

malý výlet s dětmi
Za pohádkou na Šumavu

Krásné údolí říčky Ostružné je místem, které si oblíbil Jan Werich a kromě něj i daleko dříve rod pánů z Velhartic pro stavbu romantického hradu, který kdekoho překvapí svojí malebností a originálními stavebními doplňky. A když k tomu přidáme ještě návštěvu nedalekého pohádkového areálu v Mlázovech, tak je o pestrou náplň pro celou rodinu postaráno.

 

malý výlet s dětmi
Rabí – tam kde Žižka přišel o druhé oko

Dnešní výlet, který začíná v Sušici – bráně Šumavy, jsme pro vás naplánovali ovšem opačným směrem než k šumavským kopečkům, a sice skrz prastarý kraj Prácheňsko. Stezka podél řeky Otavy vás dovede až k majestátné zřícenině hradu Rabí a poté se vydáte zvlněnou krajinou přírodního parku Buděticka až k malebnému zámku Hrádek u Sušice.

 

velká cesta
Pruhovaná Uganda

„Ahoj bělochu, dej prachy!" Tuto větu v angličtině patrně učí děti na školách místo našeho „Vítejte!" Hnutím zvědavé mysli se Tereza Šířová a Jirka Bošek při plánování letošní cesty zaměřili na Afriku. Jako zapálení geografové se nechali okouzlit představou, že navštíví tektonicky zajímavou oblast Východoafrického zlomu, a těšili se, že spatří legendární jezera (Albertovo a Viktoriino), o kterých toho tolik slyšeli ve škole. Vzhledem ke krásné přírodě, kterou Uganda má, a naději, že je „cyklistická země" přijme do své náruče jako svoje cyklosouputníky, byla Uganda jasná volba. Jaká byla ale realita?

z jiného pohledu
Gaučový mazlíček mistrem světa

O spojení člověka a psa se píšou knihy, známá je také spolupráce mezi tažnými psy a musherem, ale méně se již píše o takzvaném bikejöringu, závodech jednoho psa a jednoho cyklisty. Týden před uzávěrkou této Cykloturistiky se z mistrovství světa v Německu vrátila Vendula Pekárková z Janských Lázní se svou fenkou Zippy s titulem mistryně světa. Gratulujeme! Možná, že až někde v Podkrkonoší potkáte hnědého psa na dlouhé šňůře s usměvavou bikerkou za ním, už budete vědět, že máte tu čest potkat se se světovými šampiony.

Výlet se SHOCartem

Z Broumova do středu Evropy

Když nahlédnete do Wikipedie na heslo „střed Evropy", objeví se jich před vámi rovných sedmnáct. Devět z nich leží v Česku, tři v Německu a zbytek na Slovensku, v Litvě, v Polsku a na Ukrajině. My jsme se vypravili ke středu na hoře Dyleň, který leží tři metry za německou hranicí.
Jak se jezdí do nebe Passo del Vivione 1827 m
Krásné Vivione jako krásná Vivien
Kdo máte rádi úzké, krásně vinuté horské silničky, tak si dnes přijdete na své. Tato cyklistická lahůdka vešla ve známost před mnoha lety díky tomu, že ji do trasy závodu zařadili pořadatelé slavného závodu Giro d´Italia. Tím dali najevo, že stojí za to se sem vydat.

Výletní cíle
Most mezi námi

Kde najdeme nejvyšší most světa, proč je most oblíbeným místem sebevrahů, existuje ještě most přes řeku Kwai, kdy mosty pálíme a kolik je u nás mostních unikátů? Napadne vás spousta otázek, jejichž společným jmenovatelem je stavba, která významně ovlivnila dějiny lidstva. Stavba, která svět spojuje stejně, jako jej může rozdělit. Mosty patřily vždy k tomu nejpodivuhodnějšímu, co civilizace budovaly. Inkové je považovali za tak posvátné, že každého, kdo by je poškodil, čekala smrt. Babyloňané dodnes uchvacují naši představivost Visutými zahradami Semiramidinými, přičemž Mezopotámie obecně je považována za původce důležitého mostního prvku – oblouku potažmo klenby. Je trochu ironií historie, že povědomost obyvatel světa o prvních „mostních inženýrech" nesahá většinou dále než k Římanům, jejichž akvadukty můžete dodnes obdivovat a jejichž mostní stavby byly na našem území dříve, než se nějaký domácí stavitel vůbec odhodlal na takový most pomyslet.
Řetězový most, Přírodní park Kukle – Bechyňsko; Čertův mostek, Údolí Oslavy – Náměšťsko; Patrový most u Píště, Střední Posázaví – Humpolecko; Velká přehrada, Vysočina – Pelhřimovsko; Most odnikud nikam, Chřiby – Uherskohradišťsko; Barokní kamenný most, Česká Sibiř – Voticko; Semínský akvadukt, Polabí – Přeloučsko

 

 

 

 

 

 

Menu