Cykloturistika: 1/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

velká cesta a Světové dědictví UNESCO
Jak jsem (ne)dojel do Tibetu a Velká cesta z Číny na sever Indie 1. část [zobrazit ochutnávku]
Peking – Lhasa. Dvě magicky znějící destinace. I méně znalému cestovateli naskočí při vyslovení těchto dvou měst prapodivně se prolínající směsice myšlenek a názorů. „Tibet, rudá Čína, útlak, pokrok, devastace ducha i přírody, čistota velehor…" Co z toho je opravdu skutečné, co smyšlené?

rozhovor
Lehotříkolka

skutečná láska
Bolí vás záda nebo máte nějakou jinou bolístku, která vám brání jezdit na klasickém kole, a museli jste s ním nadobro skončit. Rádi byste ale cestovali a poznávali nové kraje s větrem v zádech? Řešením může být třeba ležatá tříkolka. Tu si oblíbil, testoval a následně s ní procestoval mnoho zemí svérázný, zábavný a duchem mladý Broňa Nágel.

Pouť za „vyšším principem"
Poutní tradice v Čechách a na Moravě má své kořeny ve středověku, kdy měly poutě nejrůznější zaměření a charakter. Prvními cíli poutníků byla místa projevu Boží přítomnosti. Rozšířená byla i pouť mučednická, prosebná či děkovná nebo forma pokání za odčinění hříchů. Česká krajina je protkaná sítí kostelů, kaplí, kapliček, zázračných studánek a stromů s božími obrázky poměrně hustě. A aby to měl poutník jednodušší, byla mu postavena podél cest boží muka, která dávala odvahu a ubezpečení, že ho Bůh provází, a také sloužila jako orientační bod v krajině. Pravý význam pouti je ale v rovině empirické, nelze ho dost dobře popsat. Musíte jej prostě „prošlápnout" na vlastní pedál. Pro inspiraci jsme pro vás některé méně známé vybrali – Křížová cesta u Volar, město duchů na Plzeňsku, kříž a pramen zázraků na Křížové hoře, Modlivý důl v Máchově kraji a Svatojakubská cesta na Mikulovsku.

cyklistika handicapovaných
Když kolo vrací, co osud vzal

Naší sondě do světa handicapovaných cyklistů jsme vtiskli podobu krátkých rozhovorů. Na konkrétních lidech nejlépe vyniknou problémy, které jednotlivá postižení přinášejí. Připravili jsme celkem čtyři bloky – prvním je věnován nevidomým, druhý tělesně postiženým, třetí neslyšícím, čtvrtý intelektově znevýhodněným. Pro rozhovor jsme vždy vybrali cyklisty, kteří na kole jezdí pravidelně, ale nemají žádné velké výkonnostní ambice. [zobrazit ochutnávku]

domácí výšlapy
Nebelstein mlžného hávu zbavený

Konec hraničních přechodů v Čechách příjemně zpestřil možnosti toulek temnými hvozdy Novohradských hor na naší i rakouské straně, včetně zdolání nejvyšších vrcholů, a vlastně i legalizoval zařazení těch u sousedů se vypínajících do domácích Výšlapů. K cestě na nejvyšší horu Novohradek Nebelstein vybral Vladimír Pustina tajemné údolí, kde jen tušil možnost průniku k sousedům močály kolem Lužnice…

příběh jízdního kola (135)
O královnách v sedlech bicyklů, a nejen o nich

Aristokraté šlapající do pedálů – téma z minulého příběhu dále pokračuje v představování cyklistů, kterým v žilách koluje modrá krev. Jak lépe mohou královny, následníci trůnu, princové a princezny demonstrovat sepětí panovnických rodů se svým lidem, než když se čas od času místo v přepychových koňských kočárech nebo v nablýskaných limuzínách ukážou se svými doprovody na obyčejných kolech. Osvědčilo se to zejména v zemích, v nichž se kola rozšířila jako lidový dopravní prostředek.

pod Tatrami
Úlet do prírody Strážovských vrchov

Na cyklookruh s čirou přírodní tématikou je někdy těžké natrefit. Většinou se do cesty připlete nějaký hrad, zřícenina, muzeum či náměstí. Na nedávné cestě po Strážovských vrších však byla civilizace a lidská díla v mizivé menšině…

malý výlet s dětmi
Polabím za zdravím

Labská kotlina není sice rájem milovníků těžkých výšlapů a prudkých sjezdů, ale rozhodně nabízí množství nenáročných a zajímavých cyklostezek, které jsou ideální pro malé, ale především pro začínající cyklisty. Jednou z nich je trasa z Poděbrad do Nymburka a zpět, vždy po jiném břehu řeky Labe.

malý výlet s dětmi
S Pyšnou princeznou mezi Trdla a pak hurá do Ohrady!
„Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů, od rána až do noci, budeš vonět světu…" Těžko byste hledali někoho, kdo nezná Pyšnou princeznu, tak proč nenavštívit její zámek a nepřipomenout si přitom jednu z nejoblíbenějších českých pohádek? Krále Miroslava či hrdopýšku Krasomilu tu nejspíš nepotkáte, ale garantujeme vám, že dětská fantazie začne pracovat nejpozději se vstupem na nádvoří.

Kde vás dobře nakrmí?
Za slovenským vínem a pečenou „husacinou"

Cykloturistika dala dohromady partu, která se pro tentokrát rozhodla nechat kola doma a vyrazila na Slovensko za vínem a regionálními gastronomickými specialitami.
Předposlední listopadový víkend byl ve slovenské Modre a okolí již jedenáctý Den otevřených sklepů, do kterého se tentokrát zapojilo téměř 130 vinařů. Pro milovníky vína to byla i první příležitost, kdy mohli ochutnat letošní sklizeň. Podobné slavnosti se konají i na jaře a navrhneme vám i možnou trasu kolem Sv. Jury a Modre, kterou můžete během těchto slavností objet.

každý měsíc v městském provozu
Tříkolka pro dospělé (a dvě děti)

V našem seriálu Celý měsíc v městském provozu se objevují nejrůznorodější skupiny kol. Na rozdíl od závodních speciálů omezujících se na rozměr kol 700C (29") a 26" jsme tu již měli všechno od 12" kol po devětadvacítky. Kola byla skládací, se vzpřímeným posedem, se stojanem na pušku a jiné cyklopodivnosti vedoucí ke zvýšenému uživatelskému komfortu. V tomto čísle tady máme další neobvyklost, a tou je kolo trojstopé – tříkolka Mrazek e-Naja.

z jiného pohledu
V zajetí zamrzlé Aljašky

Extrémní cyklista Honza Kopka je znám především díky svým dvěma účastem na zimním závodě Iditarod Trail Invitational na Aljašce. Tento podnik je považován za nejtěžší zimní závod na světě a pravděpodobně i nejtěžší cyklistický závod vůbec. Účastnit se jej mohou však i chodci na sněžnicích a lyžaři. Za celým závodem stojí jeho dlouholetý účastník Bill Merchant a jeho žena Kathi, se kterými jsme pro vás připravili rozhovor.

Menu