Cykloturistika: Dovolená na kole/2010

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 11.03.2010

Popis

Nabídka cestovních kanceláří 2010

Řádkový přehled nabídky devatenácti cestovních kanceláří, které se zaměřují na cykloturistickou dovolenou. Ty pro vás připravili nepřebernou studnici destinací – od rovinatých, přes zvlněné krajiny až po vysokohorská sedla a mountainbikingové speciality, od kvalitních povrchů, přes šotolinové cesty až po kozí stezky – lokality, které budete mít za humny, přes ty evropské až po exotická místa, ubytování v kempech, pensionech i luxusních hotelech, se stravováním z vlastních zásob nebo z nabízených místních specialit. Opravdu je z čeho vybírat.

Náročnost cyklistických zájezdů

Pokud si prohlížíte nabídku cestovních kanceláří, zpravidla narazíte na popis obtížnosti zájezdu. Většinou jde o popis „v číslech" a někde v hloubce webu či katalogu k němu pak najdete jen krátký vysvětlující popisek. Do problematiky ale mnohdy vstupuje ještě spousta dalších aspektů, které mohou zamávat s představami klientů v porovnání s realitou zájezdu samotného. V dnešní době je celá západní Evropa posázena penziony a kempy a jsou zvyklé a připravené na nápory turistů. Ale co země více na východě? Tam už mohou vzniknout problémy.
Abyste se do nich nedostali, poradíme vám, jak si správně vybrat zájezd v katalogu cestovních kanceláří.

Odborníci doporučují

Osm „NEJ" míst pro cyklodovolenou vám představí zástupci různých cestovních kanceláří. Francouzskou Provence, Švýcarsko, Zakarpatskou Ukrajinu, Holandsko, Chorvatsko, Kanárské ostrovy – Lanzarote, Skotsko, Východní Tyrolsko.

Nový seriál Světové dědictví UNESCO

Stejně jako se pyšnil antický svět svými sedmi divy, má i naše doba výjimečné unikáty. Každoročně jsou připisovány na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V současné době takových novodobých divů existuje rovných 890.
Postupně vás s nimi budeme seznamovat v tomto novém seriálu prostřednictvím projektu Poznej světové dědictví UNESCO.

Zahraniční destinace

Do cyklistického menu, tedy doporučených destinací vhodných pro kolo jsme letos vybrali Holandsko, kde cyklista je pánem, konkrétně trasu kolem jezera IJsselmeer, rakouskou oblast Amadé Dachstein, což je oblast vhodná jak pro cyklisty, kteří chtějí zdolávat větší kopce, tak jsou zde i okruhy snadnější. Údolí německé Mosely má jedinečnou atmosféru, v něm cyklista získá nový rozměr cyklo-vinařské turistiky. V ukázce najdete ochutnávku z článku z cestování údolím Mosely.
Zillertal je vyhlášen hlavně svými sjezdovkami v zimě, ale toto alpské údolí je vhodné i pro letní návštěvu. Palmovou Riviéru najdete na východním pobřeží Jadranského moře a je ideálním cílem pro pestrou dovolenou, při které využijete kolo nejen na toulkách po pobřeží nebo uličkách přímořských městeček, ale i při divokých sjezdech z horských masivů.

Francie je tradiční cykloturustickou destinací, ale my se nepodíváme ani do Provence, ani do Bretaně či na zámky na Loiře, ale do takové normální Francie, kde cykloturistu nepotkáte. Na jihozápadě Francie se nachází Massif Central. Na okruhu kolem měst Périgord a Limoges vám doporučíme osm zastavení.

Zařízení Cyklisté vítáni

Zařízení, která získala certifikaci Cyklisté vítáni, je čím dál tím více a vy můžete hodnotit i využívat služby těchto objektů. Připravili jsme pro vás katalogový přehled zařízení v celé České republice a jako bonus vytipovali pět tras, podél nichž najdete penziony, hotely, kempy a turistické cíle poskytující právě ubytovací, stravovací a další služby pro cyklisty. Než se tedy vydáte na Labskou stezku, Greenway selského baroka, Greenway Jizera, Greenway Berounka – Střela či na Moravské vinařské stezky, stačí si jen zalistovat v časopise, inspirovat se a vyhledat si některé zařízení, kde budete vítáni. A nezapomeňte, pokud se vám někde bude líbit, nebo naopak budete mít negativní zkušenost, služby zařízení na www.cyklistevitani.cz ohodnotit.

Se SCHOCartem za zábavou

Tentokrát jsem nevybrali region, ale představíme vám kraj prostřednictvím festivalů a slavností v nadcházející cyklistické sezoně. Jsou to skvělé a lákavé cíle nejen pro dospělé, ale i děti. Za uměleckými kováři se podíváme na Helfštýn, kde se koná mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston 2010 (www.helfstyn.cz). Krojované průvody, pouťové atrakce, nesčetné koncerty různých žánrů, ohňostroj – to vše se koná na počest patrona Hodonína, Sv. Vavřince. Do Červené Řečice si přijeďte zaslámovat (www.dkhodonin.eu). Slámování je originální a ojedinělou akcí v kontextu letních festivalů. Můžete nejen objevovat umělecká díla ze slámy, ale sami je také vytvořit (www.slamovani.cz).
Mariánské poutní slavnosti s rytíři, rockem a dechovkou najdete zase v městečku na úpatí Krušných hor, v Krupce (www.krupka-mesto.cz). A na kole se můžete rozjet přímo do kotle rockového festivalu Rock for People www. rockforpeople.cz.

Odysea pražců

Říká se u nás, že „dráhy" nejezdí na čas, ale na datum. Něco na tom bude, i když zkuste si porovnat český jízdní řád vlak.cz a ruský poezda.net (čti nět) – tam časový údaj vůbec nenajdete. Nicméně zatracovat železnici jako takovou by nebylo namístě. Dráhy totiž nejsou jen „ty" jedny, máme tady také úzkorozchodné, císařské, horské, ozubnicové, cukrovarské i utopené. Historie našich drah je totiž jednou z nejbohatších v Evropě. Putování v jejích stopách je bezesporu mnohem příjemnější než noční „panťák" odkudkoli kamkoli.

Co jste nevěděli o utopené trati z Trhového Štěpánova do Doních Kralovic… Šlápnout si můžete do drezíny na Ratíškovské železnici, pokochat se pohledem na zvonící vidadukt zase v Kryštofově údolí. V okolí Rokycan na vás čeká kraj bývalého Krále železnice, barona Henry von Strousberga. Doupovskou historickou lokálkou se svezete kolem Nechranické přehrady z Kadaně do Podbořan.

Když cestujeme po Evropě…

… mohou mít nepříjemnosti spojené se špatným počasím větší důsledky, než když se touláme „doma". Častěji vyrážíme do zcela neznámého terénu, méně dostupná je pro nás prognóza počasí, jazyková bariéra může být v turisticky méně navštěvovaných zemích pro místní obyvatele, pokud potřebujete jejich radu či pomoc, zásadní překážkou. Jaké počasí nás v jednotlivých místech Evropy může překvapit? Kde můžeme najít podrobnější informace přímo na místě? A nakolik jsou spolehlivé? Vše najdete v pravidelné rubrice Rozmary počasí, kterou pro vás právě už rok připravuje moderátorka České televize Alena Zárybnická.

Typologický přehled cyklobrašen

Cyklistické brašny, batohy, tašky – co kus, to způsob provedení, uchycení na kolo, velikost, materiálová skladba i použití. Pokusili jsme se roztřídit zavazadla, kterými lze na kole převážet nejnutnější náklad – počínaje rezervní duší a pumpičkou a konče veškerým vybavením na týdny cestování, do skupin a z výrobků dostupných na našem trhu jsme vybrali jejich jednotlivé zástupce. Jsou zde jak kapsičky, bez nichž se neobejde žádný cyklista, tak speciality pro vyvolené, použité jen jednou za pár let. A to zde ještě chybí obaly na mobily, na navigace, na doklady a také největší expediční sety či vaky na přívěsných vozících. Bez brašen a batohů si jízdu na kole prakticky nelze.

Sběratelé na cestách

Přivézt si z výletu nebo dovolené nějakou drobnost, typickou jen pro dané místo, to je jako připojit malý kamínek do mozaiky cestovatelských vzpomínek. Když není suvenýr nevkusným kýčem, může z toho být docela pěkná sbírka. Jenomže některé suvenýry je možné sbírat zcela systematicky „do série", něco jako odznaky nebo poštovní známky, turistické předměty vydané cíleně za účelem sběratelství.
Co všechno se dá sbírat, najdete na těchto webových adresách: www.odznaky-sberatel.wz.cz.
www.turisticke-znamky.cz, www.cykloznamky.cz, www.magneticka-mista.cz, www.finesa.com, www.foto-ropek.cz/magneticka-mista, www.scenerie.cz, www.turisticke-obrazky.cz, www.vyletky.cz, www.tomanatoman.com/pohlednice, www.cestykehvezdam.cz,
www.turisticky-denik.cz, www.pametni-mince.cz, www.pametnik.cz, www.ksts.info.

Elektronika pro drsňáky

Ne vždy je při cestování jen příjemné klima. Na cestách nás mohou zastihnout nejrůznější extrémy počasí. Nepřízni však není vystaven pouze turista, ale i jeho vybavení, do něhož dnes už nezbytně patří také nejrůznější elektronika. Avšak nemusí to být jenom počasí, co může citlivá zařízení poškodit. Při cestách jsou často přístroje vystaveny nešetrnému zacházení a používání v ne právě ideálních podmínkách. Do jejich výběru při koupi tak vstupuje další hledisko – odolnost proti vnějším vlivům. Do galerie nezničitelných jsme vybrali turistickou navigaci Garmin Oregon 400t, fotoaparát Olympus µ TOUGH-8010, kameru Panasonic SDR-SW21, sportovní kameru X170, telefon Samsung B2100, USB disk corsair Survivor, LED světlo UK 4AA eLed ZOOM, čelovka Silva Ranger Pro.

Naše největší sbírka historických kol

Reportáž z Muzeua cyklistiky v Nových Hradech v pozoruhodném rokokovém zámku z druhé poloviny 18. století. Kromě kol historických, zde najdeme i kola, která si zahrála ve filmu, předměty, písemnosti, fotografie, reklamní plakáty atd.

Cestovatelské perličky

Zážitky, postřehy z cest nám umožňují získat nové zkušenosti, poznatky, dovednosti a nová přátelství. Patnáct cestovatelů, patnáct příhod…

Menu