Cykloturistika: 9/2010

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Kam až sahá Karélie?
Že jste o takové republice nikdy neslyšeli? Nevadí. Je to kus země, o kterou okolní státy vždycky stály, a tak byla chvíli švédská, chvíli finská a také ruská. V historii několikrát dosáhla poměrně velké autonomie, ale nikdy nebyla opravdu samostatná. Dnes je jednou z republik Ruské federace. Karélii navíc z jihu omývá největší jezero Evropy, které pro nás bylo velkým lákadlem a také hlavním cílem cesty. Navzdory tomu, že je Karélie součástí evropského Ruska, a navíc sousedí s vyspělou Leningradskou oblastí, patří k poměrně odlehlým a svérázným částem evropského severu.

 

Cyklistická karavana – rozhovor
V čísle 4/2009 vyšel dvojrozhovor jednak s rodinou Millerů, kteří cestovali po Evropě a severní Africe se čtyřmi dětmi, a také s rodinou Vogelů, ti už projeli se svými dvěma syny na kole takové exotiky, jako jsou Mali nebo Jemen, či podnikli roční cestu přes USA a Mexiko. Takovou početnou rodinu, která cestuje s dětmi na kole, najdeme ale i v Čechách. Katka Minková a Aleš Ali Podivínský mají čtyři syny, a jestliže všichni usednou na kolo, je z nich pořádná cyklistická karavana. A s rodinami Millerů a Vogelů mají i mnoho společného…

 

Vulkanickou krajinou – francouzské Auvergne
Nekrásnější jsou místa, která se blýskají puncem krajin nepoznaných, neprozkoumaných, tajemných. Objevy jsou pak většinou vykoupené trochou toulání a náhlého překvapení, poklady, které trochu potrápí před tím, než vám dovolí objevit je. Taková je i vulkanická krajina francouzského Auvergne, kde na vás čekají nádherné hluboké kaňony, přívětivý francouzský venkov, vynikající sýry, víno a silničky, kde projede sotva pár aut.

 

Vosecká bouda a borůvkové hody na Smědavě
Přísní strážci Krakonošova království přišli konečně k rozumu a uznali, že kam mohou auta, dá se i na kole; po dlouhých letech se tak pro nás otevřely tři sice slepé, ale do nejkrásnějších vrcholových partií Krkonoš zvoucí silničky. Postupně jsme je projeli všechny, povídání v č. 9 bude o nejzápadnější z nich, krátké, ale o to strmější odbočce na Voseckou boudu.

 

Skleněná tradice
Když jsme se před časem začali zajímat o tematiku českého sklářství, padl na nás tak trochu smutek z toho, že mnoho skláren v současné nebo nedávné době zkrachovalo. Ale postupně – jak jsme začali jednotlivé malé sklárničky objíždět, došlo nám, že tohle řemeslo u nás určitě nezahyne. Dokud budou lidé pro sklo nadšení tak, jak jsem to poznali v šesti sklárnách, které jsou se mohou stát cílem vašich výletů, české sklo tu bude. A to je dobře! A pomoci můžete i vy, kteří tyto hutě navštívíte. Zavítáme do sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem, do malé rodinné sklárny v Bělčicích u Blatné, sklárny Vitrum v Janově nad Nisou, sklárny a brusírny Annín na Šumavě, hutě Jakub v Tasicích na Vysočině a do Deštné v Orlických horách, kde se provádí tavení skla dřevem.

 

Malý výlet s dětmi – Českým rájem do Šťastné země
Známou siluetu hradu Trosky asi není nutné představovat, jsou symbolem Českého ráje, a pokud tuto kulisu znáte jen z okna automobilu, stojí za to ji prozkoumat z větší blízkosti, třeba v sedle kola. Trosky nejsou jen zříceninou hradu, v okolních údolích se skrývají krásné rybníky či skalní města. Za vsí Radvánovice se také rozprostírá Šťastná země, zábavní dětský areál, který nabízí dětem vyžití, jako dřevěný hrad, trpasličí vesničku, houpačky, pískové rýžoviště s pravými českými granátky, ale také originální programy podpořené množstvím doprovodných aktivit (viz také www.stastnazeme.cz).

 

Malý výlet s dětmi – Na hrad Loket, statek Bernard a na zmrzlinu
Máte rádi historii? Tu docela dávnou i tu nedávnou? Odvážíte se do podzemí starého hradu Loket navštívit vězení, kde praktikují útrpné právo? Nebo vás zajímá historický hrázděný statek Bernard s muzeem tradičních řemesel? A co si v řemeslných dílnách vyzkoušet, jak těžký byl život bez počítačů a další novodobé techniky. V Sokolově na zámku je muzeum, kde můžete vidět, jak vypadalo Sokolovsko předtím, než jsme těžbou celou oblast téměř nenávratně poničili. A děti? Hrad Loket nebo statek Bernard jsou zajímavá místa i pro nejmenší návštěvníky, stejně však nejvíce ocení pořádné dětské hřiště a nebo výbornou zmrzlinu.

 

Desátý jubilující Bike Adventure
Reportáž o největším cyklistickém podniku s mapou na řídítkách, který se jel 24-25. července v normálně zakázané oblasti Vojenského újezdu Brdy a slavil desáté výročí svého vzniku.

 

Oř na čtverý způsob – test kola
Garry Fisher Kaitai zaujme na první pohled zdařilým designem a absencí naddimenzovaných až nevzhledných nápisů. Stříbrná Matte Gunmetal působí střízlivě a esteticky. Se stejně laděnou vidlicí a černě aloxovanými součástkami patří mezi designově nejpovedenější kola dané kategorie na českém trhu.

 

Od prvních cykloturistických map k cykloatlasům
Silnice, tehdy spíše vozovky, již přestávaly být vyhrazeny pouze kočárům, dostavníkům a selským povozům taženým koňmi, jak to vždy bývalo v minulosti. Koncem 19. století zažívala do té doby nevídaný boom cyklistika a výletníci na velocipedech, obvykle větší skupiny, patřily již k poměrně běžným uživatelům silnic. A po roce 1900 také přibývalo stále více automobilů. To vše vedlo k větší hustotě sítě cest a také k potřebě vydávat silniční mapy. Nejprve pro cyklisty, později i pro automobilisty.

 

Československem od východu na západ
Na bicykli deťom je slovensko-český projekt, který vyvrcholil 8.-19. června. Skupina dvanácti cyklistů v čele s Mirem Bílikem a Josefem Zimovčákem přejela za dvanáct dnů od nejzazšího cípu východního Slovenska do Aše. Cílem akce bylo upozornit na nedostatek financí při léčbě leukémie. Cyklisté se stavili v šesti nemocnicích a podpořili kliniky dětské onkologie. Cestou se k pelotonu přidávali nadšenci na jednu nebo více etap, někteří jeli jen kousek.

 

Kde vás dobře nakrmí?
Kolem Lipna na Svatý Tomáš
Ze Svatého Tomáše se stává novodobá Mekka cyklistů jezdících v okolí Lipna. Nádherné výhledy ze zříceniny Vítkův kámen a restaurace Svatý Tomáš slibují kvalitní turisticko-gastronomický zážitek. A stejně jako počasí někdy nevyjde ideálně, tak ani restaurace nemusí mít svůj den.

 

Nová stará kola
Připadá vám přes sto tisíc korun za kolo moc? Ve speciálním článku se podíváme na druhý extrém, kolo zadarmo, nebo za pár šupů. Nebudeme vás nabádat ke krádeži, jenom vám ukážeme, že to při troše zručnosti jde. A vzhledem k mizivé hodnotě výchozího kola se o zprovoznění starého bicyklu mohou pokusit i ti, kdo by se báli vzít nářadí na svého karbonového miláčka.

 

Když je biozátěž na trojce…
… máme se alespoň na co vymluvit, když se nám nechce vůbec nic. Nakolik jsou ale naše pocity oprávněné? Jsou někteří lidé na změny počasí vnímavější a jiní na ně nereagují vůbec? Může počasí působit deprese? A není nakonec nečinnost při nepříznivém počasí nebezpečnější než nějaká situaci odpovídající lehká námaha? A jak vzniká biometeorologická předpověď? Na všechny otázky dostanete odpovědi v posledním díle rubriky Rozmary počasí – extrémy.

 

Tour de France 2010
V deseti obrazech – rok 2010 a k tomu deset dobrých důvodů, proč jste měli sledovat letošní Tour de France

 

Plachetnicí za skvosty Jadranu
Za chorvatskými památkami UNESCO je možné se plavit také na plachetnici. Tedy za Diocleciánovým palácem do Splitu, Dubrovníku či na Korčulu. A cestou zpět se můžete stavit třeba na Plitvických jezerech.

Kvačianska dolina
Pojďte společně se Sylvií a Dušanem Škerlancovými obdivovat krásy Kvačianské doliny, která je spojnicí mezi Oravou a Liptovem.

Menu