Cykloturistika: 4/2010

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Martin Severa se stává specialistou na cesty na kole za vínem, a je skvělé, že o rady a velmi krásné postřehy se chce podělit i se čtenáři Cykloturistiky. Tentokrát vás provede alsaskou vinařskou stezkou (krátkou ochutnávku najdete v první ukázce). Dá vám tipy na výpady do okolí z jednoho místa. Alsasko je region šesti bílých a jedné červené odrůdy. Rozdělil tedy putování na sedm dnů a každý z nich věnuje jedné z nich. …Vydejte se tedy tam, kde jsou cítit molekuly dozrávajících hroznů podporující vylučování hormonů štěstí, a kde vám nezbude než občas zastavit a zaklepat na dveře některého cave viticole. (ukázka)

Přesně 2. února se hlavním tématem všech veřejnoprávních médií stala „překvapivá" informace o pražské cyklostezce podél Rokytky, jejíž tříkilometrový úsek přišel na zhruba 140 milionů Kč. Jednoduchým výpočtem přišli novináři na objev nejdražší cyklostezky v Evropě. Je tomu opravdu tak? Nebo to je jen nafouknutá předvolební bublina? (ukázka)

Co mají společného jihočeská vesnička Holašovice, malebný Český Krumlov, sousední rakouský architektonický skvost Salcburk nebo romantická oblast Wachau s vinicemi na příkrých svazích nad Dunajem? Všechna tato jedinečná místa jsou součástí světového dědictví UNESCO. Z jižních Čech do sousedního Rakouska se vydáme po těchto zajímavostech v novém seriálu Světové dědictví UNESCO.

V pravidelném seriálu domácí výšlap vás Vláďa Pustina provede známými i neznámými krkonošskými cestami. Nejvyšším bodem bude tentokrát Petrova bouda.

Historie filmu začala před více než sto lety. Přes sto let filmové historie přineslo nesčíslné množství kinematografických děl nejrůznějších žánrů a kolísavé umělecké hodnoty. A cyklisté v nich měli místo od samého počátku, ještě v éře němého filmu. Také kola na jevištích divadel nebyla až tak velkou zvláštností. V minulosti se velocipedy Michaux a po nich také vysoké bicykly uplatňovaly jako výtvarné motivy, více či méně vkusné, na nejrůznějších předmětech denní potřeby. Nejinak tomu bylo na přelomu 19. a 20. století, jen s tím rozdílem, že tuto úlohu převzala v té době již značně rozšířená nízká kola.

O cyklistickém závodě s romantickým názvem Loudání českou krajinou jsme se doslechli na veletrhu Bike Brno od Honzy Vlasáka, který se dal na stará kolena na závodění. Jestli název tohoto závodu opravdu odpovídá ve skutečnosti pohodové cykloturistice, nebo je to extrémní závod ve stylu cyklistiky markýze de Sada, jsme se zeptali jeho hlavního organizátora Milana Silného.

V rozmarech počasí se Alena Zárybnická zabývá otázkami jako: Jak nás ohrožuje smog? Kde můžeme najít aktuální emisní situaci? Jak se předpovídají rozptylové podmínky? Otázky, na které bychom měli znát odpovědi jak na podzim či v zimě, ale také v parném létě.

Tzv. custom biky – v Evropě podobných výrobců kol moc nenajdete, zato v Americe je komunita výrobců docela široká a každý rok se potkávají na North American Handmade Bicycle Show. Mike Flanigan, s nímž jsme připravili rozhovor, je jedním z takových výrobců, který se však zabývá stavbou kol ne pro sport, ale pro transport.

V pravidelném seriálu Rozhledny Hrabyně a rozhledna Karla Klostermanna.

Seminář pro odborníky v cestovním ruchu „Poznejte regiony České republiky". Konal se v Praze koncem letošního února a připravila jej Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s Asociací průvodců České republiky. Které regiony nabízejí cyklistům více než jen konstatování „U nás se jezdí pěkně na kole, přijeďte." ?

V minitestu jsme odzkoušeli tyto produkty: Helmu BBB BHE-12 Cerratorre a funkční dámské tričko LAWI Bambo.

Na závěr dlouhé zimy jsme si vybrali pro test na pohled obyčejné městské kolo. Přece jen jsou blatníky a dokonalé pohodlí při jarním tání zcela nezbytné. Author Advent je klasický cesťák, plně vybavené městské kolo s nosičem, světly, blatníky, stojánkem. Takových kol se v obchodech u nás moc neprodá, což je ale velká škoda. V Německu a dalších západních zemích je poměr prodaných kol sportovních a kol takovýchto přesně opačný. Stejně pak většina zákazníků řeší ještě to a ještě tamto a k takové úrovni vybavenosti se nakonec přiblíží.

Menu