Cykloturistika: Dovolená na kole/2008

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 12.03.2008

Popis

Dovolená u moře, exotické kraje, sluncem prozářená země, teplem se tetelící vzduch a pohoda. Volno. Dovolená. To přece vůbec není v rozporu s jízdou na kole, s dovolenou strávenou na kolech. Kola jako dopravní prostředek, kola jako sportovní náčiní, kola jako přibližovadlo k atraktivním cílům, kola jako doplněk i jako hlavní bod dovolenkového programu. Kola nikdy nejsou na obtíž. Kombinací s kolem je nespočet a kombinací dovolené a kola není o nic méně.
Do cyklistického menu, tedy doporučených destinací vhodných pro kolo jsme letos vybrali deset tipů prázdninového cestování – Menorka, Vesterály, Lucembursko, Polské Karpaty, Trentino, jižní Anglie, rumunský Maramureš, Východní Řecko, pohraniční Nisa, Horní Rýn.

 

České luhy a háje, české silničky, tuzemská stupání, klesání a rozlehlé roviny. A stovky kilometrů cyklostezek. Po tom všem donekonečna volají naši cykloturisté. Tolik krás je doslova na dosah ruky, za humny, za bukem… Prostě za každým stromem u cesty. I kdybychom na kole brázdili českou kotlinu denně, zůstane toho na objevování dost a dost. Kupříkladu pětice turisticky nepříliš provařených regionů, která je představena na stránkách tohoto speciálu – Dětenicko, Litovelské Pomoraví, Šluknovsko, Tepelská vrchovina, Želetavsko.

 

Jednou z nepříjemností, které nás cyklisty může potkat při cestách na kole prakticky kdekoliv, je kousnutí psem. Zranění tohoto typu je samo o sobě vždy traumatizující a bolestivé. Ovšem není kousnutí jako kousnutí. Ještě horší totiž je, že v určitých případech může dojít k přenesení zvířecí vztekliny na člověka. Na vlastní zkušenosti ji zažil autor známých průsmyků Michal Třetina. V článku nechybí ani slovo lékaře.

 

Ve speciálech „Dovolená na kole" bylo již představeno více muzeí s pozoruhodnými expozicemi velocipedů nebo přímo specializovaných na starobylá jízdní kola. Byla to muzea nacházející se převážně v německy mluvících zemích – Švýcarsku, Německu nebo Rakousku. Tentokrát míří pozvánka do cyklisticky zajímavých muzeí jižněji – do slunné Itálie.
Konkrétně do tří muzeí naprosto rozdílného pojetí – jednoho velkého technického muzea s širokým spektrem záběru, majícího v názvu univerzálního génia Leonarda da Vinci, jednoho hodně mladého menšího muzea nesoucího jméno italské cyklistické legendy Gina Bartaliho a jednoho muzea, které je bezesporu světovou raritou – muzea v kapli zasvěcené Panně Marii del Ghisallo, patronce všech cyklistů.

 

Možnost využívat sítě družic systému GPS k přesné orientaci v terénu dnes bereme zcela jako samozřejmost. Přitom ještě ne tak úplně dávno zněla možnost používání vlastního ručního navigačního přístroje téměř jako sci-fi. Satelitní navigační přístroj má už v autě kdekdo a patří již také k celkem obvyklé výbavě turistů. Stejně rychle jak se mezi uživateli tato technologie rozšířila, žene se dopředu i její vývoj a možnosti jejího využití.
S rastrovými mapami do mobilních zařízení u nás již před několika lety přišla jako první společnost PLANstudio a její nemalý náskok v této oblasti je patrný.
Mapy kartografického nakladatelství SHOCart zná mezi cykloturisty snad každý. Jejich digitální verze, určená pro mobilní zařízení, se stala základem produktu TourNavigator.
Teprve ke konci roku 2007 se na trhu pod hlavičkou společnosti freytag&berndt objevila velmi zajímavá novinka v podobě navigace fb Navi. Jedná se o kompaktní navigační řešení vybavené rastrovými turistickými mapami, určené pro širokou uživatelskou veřejnost.

Ještě na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let zabíraly publikace knižních průvodců neuvěřitelně malý prostor dokonce i ve velkých londýnských či pařížských knihkupectvích, o těch našich tehdejších ani nemluvě. Časy se však změnily. Lidé na celém světě víc cestují a po roce 1989 nepatříme k výjimkám ani my. Navíc i v našich podmínkách je dávno konec uspěchaným, nepřipraveným autobusovým zájezdům s mottem „Evropou za tři dny".
Přibývají vzdálenější a exotičtější destinace a lidé mnohdy cítí potřebu být na cestu – a na to, co je na ní čeká – lépe připraveni. Turistika v celosvětovém měřítku se stala podle Světové turistické organizace největším průmyslovým odvětvím (v loňském roce cestovalo po světě 900 milionů lidí, tj. o 52 milionů více, než v roce předešlém) – a tudíž vydávání cestovních knižních průvodců doprovázené specifickými formami cestovní literatury prožívá velký boom. Výběr tak může být mnohdy problematický a matoucí především pro ty, kteří si plánují svou první cestu do nového cíle. Proto jsme pro vás připravili přehled těch nejznámějších průvodců, jejich srovnání, rady jak s ním zacházet, zda je lepší o originál nebo český překlad a klademe si také otázku, zda škodí či prospívá cestovní průvodce – potažmo cestování – dnešnímu světu, životnímu prostředí a lidem žijícím buď v atraktivních turistických centrech, nebo v místech dosud téměř neobjevených. Na tuto otázku vám odpoví redaktoři Cykloturistiky, časopisu Outdoor a mnozí další.
Srovnání a test knižních průvodců se týká těchto vydavatelství: Freytag&Berndt, Berlitz, Marco Polo, Merian, National Geographic a Ikar, Rough Guides, Lonely Planet, Michelin a Baedekr.

Jsou cestovatelé vítanými hosty? Ne vždy to tak musí být, některý typ cestovatelů si totiž vydobyl renomé obtížného hmyzu, který ze sebe udělá chudáka (obzvláště funguje východní původ) za cenu pozvání, pomoci, mimořádných výhod, často od lidí, jejichž životní standard je hluboko pod životním standardem cestovatele v jeho domovině. Je to fér? Jedinou odpovědí je přirozená přátelskost a pohostinnost domorodců, výměna zkušeností, moderní „krajánkovství". V některých kulturách je dokonce exotický host v domě pro rodinu hostitele známkou určité prestiže. Jak to máte vy? Názory se různí, některé z nich obsahují dopisy došlé na toto téma do redakce Cykloturistiky.

Výletní cíle jsou žádané v každém čísle Cykloturistiky, tedy nesmí chybět ani ve speciálu Dovolená na kole. Tentokrát se podíváme do Dvořákovy vsi – Nelahozevse, Střekova, který je plný strašidel, na vyhlídka Máje nad meandrující Vltavou, haldu Emu na Ostravsku a do Slováckého Muzea v Žarošicích

Menu