Cykloturistika: 7-8/2008

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 02.07.2008 Ukázky z časopisu:

Popis

Jednoho dne, v jednom cykloobchodě si koupil jeden z našich čtenářů vysněné nové jízdní kolo. Od té doby uběhlo deset dlouhých let a pod jeho koly uběhlo téměř třicet tisíc kilometrů, během kterých se stali nerozlučnými kamarády. Byly to vesměs šťastné kilometry, nastalo však také několik nepříjemných situací, při kterých velmi vážně uvažoval, že se přece jen rozloučí…

Těžko si představit v pantheonu českých spisovatelů rozdílnější autory, než byli dva slavní Jaroslavové, Foglar a Hašek, přesto mají kromě stejných křestních jmen něco společného, místa nejvíce spojená v povědomí čtenářů s jejich osudy lze na kole projet za jediný den, navíc v kraji, který svou romantickou přitažlivostí musí nadchnout každého tuláka. Stuhou spojující naše dva velikány je Bobří řeka z knížek jednoho z nich, druhému dobře známá v letech jeho pobytu na Lipnici pod svým pravým jménem Sázava.

Kanáry. Znáte je z katalogů cestovek, z vyprávění sousedů nebo jste na nich už byli. Na kole? Nebo jste si ho tam alespoň na jeden den půjčili? Ročně je navštíví šedesát tisíc Čechů. Na Gran Canarii, Tenerife, Lanzarote a Fuerteventuru létá přímo z Čech Canaria travel a pár dalších. Některé vás s přestupem dopraví na La Palmu a Gomeru. Na sedmém ostrově Hierro se moc Čechů ještě neohřálo. Známé, nebo neznámé? Jak to je? Manželé, Irena a Jiří Páleníčkovi najezdili mnoho kilometrů, aby mohli na tuto otázku odpovědět a zprostředkovat vám postřehy a přivézt mnoho rad, kudy a jak se na těchto ostrovech pohybovat na kole.

Prvořadou atrakcí závodů na velodromech byla utkání cyklisty s jezdcem na koni. Zvláště když do sedla kola usedl světově známý profesionál a do sedla koně elitní důstojník armádní kavalerie nebo taková proslulá osobnost, jakou byla legendární postava z dějin osídlování amerického Divokého západu, plukovník William Frederick Cody, řečený Buffalo Bill. Závody přitažlivé svou vyrovnaností, protože šanci na vítězství měl jak cyklista, tak i jezdec na cválajícím koni. Za zmínku stojí také jedna událost ze samého konce předminulého století, která se sice odehrála na železniční trati, ale do historie cyklistiky vešla jako Murphyho „Mile-a-Minute".

Když v létě roku 2006 Lucka s Michalem brázdili cesty i necesty jihozápadu USA při putování národními parky (viz loňský ročník Cykloturistiky, č. 5 – 12), stále museli myslet na svého kamaráda, kterého nechali doma. Po třech měsících se všichni tři šťastně shledali a díky rodičům („Nepočítejte, že vám Ernesta příští léto budeme zase tak dlouho hlídat. Jedině měsíc, maximálně dva!") vlastně ihned mohli plánovat léto následující. Společné. Evropské. Vymýšlet nějakou dalekou cestu za oceán jen na dva měsíce pro ně nepřichází v úvahu, moc by toho neprojeli. V Evropě je také pěkně. A tak se rozhodli, že léto 2007 stráví šlapáním po Evropě a společnost jim bude dělat jejich pes Ernest.

Není snad větší pustiny, která by se dala projet na kole. Dokonce snad ani není extrémnější výzva než právě Chang Tang – Tibetská náhorní plošina. Před několika lety přemýšlel o jejím přechodu i Reinhold Messner, ale z mnoha důvodů se do tohoto svého plánu nikdy nepustil. Avšak nazval jej „posledním světovým dobrodružstvím". A i když je takovýchto „posledních" pravděpodobně více, Chang Tang mezi ně rozhodně patří. Jeho přejezd z jihu na sever znamená strávit minimálně 20 dní naprosto odříznut od civilizace a jakékoliv případné pomoci. Martin Adserballe je jedním z mála lidí, kteří jej kdy překonali.

Bezprostřední severní okraj Plzně je začátkem velice pěkné krajiny. Na severní hranici města naleznete hluboké lesy s borůvčím, soustavu rybníků s pískovými břehy, k tomu třeba rozhledny Krkavec a Chlum a do toho ještě dvě naučné stezky, které mapují tuto krajinu, a mnoho dalších zdejších zajímavostí. Třetí naučná stezka tohoto regionu je v Plasích, tedy asi 20 kilometrů severně od Plzně.

Jaroslav Martínek a Tomáš Kvasnička. Dva vášniví cyklisté, dva propagátoři této aktivity. Ale jak známo, když dva dělají totéž, není to totéž.
V květnu 2007 byl na cyklokonferenci do Velkých Karlovic pozván i Tomáš Kvasnička jako představitel České Mountainbikové Asociace. Během těch dvou let však vyvstaly určité názorové neshody mezi postojem CDV a ČeMBou k cyklistické dopravě. A protože bylo třeba tyto neshody objasnit, vysvětlit jednotlivé postoje ke kritickým problémům a projektům, zlepšit dialog mezi oběma proudy a najít společné možné styčné body pro případnou společnou realizaci, vyzvali jsme obě zúčastněné strany k otevřené diskusi, která vychází z dokumentu zpracovaného členkou ČeMBy Hankou Hermovou.

V minulém díle jsme opouštěli Andorru přes nejvyšší silniční průsmyk celých Pyrenejí a avizovali závěrečnou etapu, vedoucí na středomořské pobřeží. Pro našince je sjezd z hor, zvlášť takto vysokých, k moři během jediného dne rozhodně natolik nevšední záležitostí, že se každý vždy těší.
Výraz sjezd není tak úplně přesný, neboť začátek vede vytrvale do kopce! A vpravo na sedle označeném Col du Calvaire 1836 m se můžete, pravda pěšky, dostat ještě výše…

 

 

 

 

Menu