Když se pohyb dere pod kůži

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2008-07-01T15:10:56 --><p>Čerstvý vzduch, pohyb a slunce. Tři základní veličiny vhánějící každému alespoň trochu zaměřenému jedinci endorfin do žil. Ovšem žádné radovánky nejsou oproštěny od rizik, zvláště pokud jsou nenápadné a projevují se až po nějakém čase, zpravidla na sklonku příjemně stráveného dne.</p>

Vytí s vlky
Tím prvním nevítaným společníkem na cestách jsou opruzeniny sedacích partií a patří asi k nejrozšířenějším zdravotním neduhům mezi cyklisty. Stává se tak při dlouhých jízdách, kdy jezdec není zvyklý na hodiny strávené v sedle či používá nevhodný tvar sedla nebo kraťasů. „Vlk", jak je nejčastěji cyklisty tento lišej nazýván, vzniká vzájemným pohybem kožních řas (to jsou oblasti, kde se pokožka vzájemně tře o sebe), čímž dojde k jejímu podráždění a posléze i zánětu. Ten se projeví zarudnutím oblasti a silným pálením, které kolikrát ani nedovolí pokračovat v jízdě na sedle. Z dalších možností, jak si „zadělat na vlka" je použití mokrých kraťasů, kdy si dotyčný myslí, že „to za chvíli uschne". Rozhodně proto nedoporučujeme oblékat zvlhlé nebo mokré kraťasy.
Proti tomu lze velmi úspěšně bojovat pomocí speciálních krémů, z nichž lze doporučit výrobek zn. Sixtus, který je velmi rozšířen i mezi profesionálními cyklisty a díky složení z léčivých bylin disponuje protizánětlivými a hojivými účinky. Jeho použití však není určeno jen pro okamžik, když už je nejhůř, ale také jako prevence před jízdou. Vhodnou aplikací (nezapomenout také na švy rozkroku antibakteriální vložky šortek) je možno těmto nepříjemným odřeninám předejít. Nevýhodou tohoto krému je však malá resistence vůči vodě, není tedy zcela nejvhodnější do deštivého počasí. Další z možností ochrany sedacích partií je výrobek s označením Body Glide. Jedná se o neparfemovaný tuhý gel na bázi vosku distribuovaný ve stejném balení jako tuhý deodorant a stejně se také tak aplikuje. Sice nedisponuje hojivými účinky, na druhou stranu ale pokožku spolehlivě ochrání i v dešti a bez nutnosti více aplikací během dne. Používá se tedy pouze jako spolehlivá prevence. Tyto dva výrobky je také možné mezi sebou kombinovat. Dalším výrobkem, který se v poslední době objevil na našem trhu je Century Riding Cream od výrobce Sportique. Ten v sobě kombinuje oba výše zmíněné výrobky, tedy dostatečnou preventivní ochranu i ve vlhku a složení pro zklidnění pokožky. Podobných výrobků je na trhu samozřejmě více, jako dalším řešením může být také návštěva lékárny a namíchání speciální masti po konzultaci s apatykářem.
Pokud nás při jízdě déšť zastihne a jsme takto preventivně ošetřeni, riziko vzniku opruzenin se výrazně snižuje. Jestliže si ale nějakým způsobem tento zánět kůže přivodíme, neměl by být zcela přehlížen, neboť se tak vystavujeme riziku (zvláště citlivější osoby) vzniku kožních problémů.

Před paprsky na pozoru
Nejsou to však jen odřeniny jistých partií, které dokáží znepříjemnit sportovcův, potažmo cyklistův život. Další neviditelnou hrozbou je nadměrné vystavování se slunečním paprskům, kterému se ale při jízdě na kole nelze vyhnout. Toto téma je v poslední době bohužel stále více aktuální díky zmenšující se ochranné vrstvě kolem planety. Sluneční záření tak proniká atmosférou ve stále větší intenzitě a i v našem mírnějším klimatickém pásmu není výjimkou přivodit si těžké popáleniny obnažené pokožky. Zdůrazňovat, že je nutné používat ochranné krémy, není snad až tolik důležité, jako upozornit na výrobky, které jsou pro sportovní činnost vhodné.
Jelikož při sportovním výkonu dochází k nadměrnému pocení, jsou veškeré běžně dostupné ochranné krémy založené na bázi pleťového mléka neúčinné, protože většinou neodolávají vlhkosti. V případě aplikace takového výrobku bude poté, co se organismus zahřeje a začne produkovat pot, tento ochranný film smyt a kůže zůstane bez ochrany, což dotyčný vůbec nemusí zjistit. Málokdo ale ví, že na trhu existují speciální výrobky určené do těchto podmínek a jsou pro sport vyloženě doporučovány. Ty vynikají vysokou rezistencí vůči vodě a především pocení, další jejich velkou předností je, že se nemusí často aplikovat, většinou jedna vrstva vydrží chránit pokožku celý den. Při výběru takového výrobku, se musí přihlížet k fototypu osoby, která jej bude používat a také k hodnotě ochranného faktoru. V mírném klimatickém pásmu postačí nižší, naopak v přímořských a zvláště horských destinací, pak spolehlivou ochranu zajistí až vysoké číslo. Známy jsou dva typy škodlivého záření. UVA, které způsobuje stárnutí kůže a negativně ovlivňuje imunitní systém a UVB. To vyvolává spálení pokožky (zčervenání), při intenzivním a dlouhodobém působení může vést až k rakovině kůže. Proto je při výběru ochranných přípravků před slunečním zářením důležité vybírat širokospektrální filtry, které působí v obou oblastech (UVA i UVB). V případě, že výrobek je ocejchován Australskou normou, je garantováno, že přípravek zadrží nebo odrazí 90 či více procent UVA záření.
Do této kategorie spadají výrobky řady Daylong, které lze zakoupit výhradně v lékárně. Jedná se o neparfémované a nebarvené produkty odolávající vodě a snadno se roztírající, přičemž v běžných situacích postačí aplikovat pouze jednou denně. Další výrobek splňující tyto kritéria je Aquila Active Creme společnosti Altermed Corporation. Neměli bychom také zapomínat na nejvíce exponovaná místa jako je nos, rty nebo ušní boltce, ty při déletrvajícím pobytu na slunci trpí nejvíce. Na tyto partie je možné také použít ochranný krém, jako účinnější řešení se však jeví speciální tyčinky na bázi vosku (Altemered Sun Stick 50+, Daylong 25 Ultra Stick či Vichy SPF50+).
V podstatě je tedy jedno, zda-li se budete pohybovat v okolí Máchova jezera, nebo zdolávat některý z horských průsmyků v Pyrenejích, v každém případě by ochrana pokožky měla hrát prim, aby takový zážitek nebyl zbytečně přehlušen úžehem nebo notně pošramocenou sedací částí.
===========================================

 

Ochranný faktor
(SPF) před slunečním zářením udává, kolikrát můžeme po nanesení přípravku prodloužit dobu pobytu na slunci, aniž by došlo k začervenání pokožky. Výsledný čas chráněného pobytu na slunci závisí na SPF a konkrétním fototypu člověka, který je u každého individuální. Např.: ochranný prostředek s SPF 25 umožňuje jedinci s fototypem I prodloužit pobyt na slunci asi na 4 hodiny (25×10 = 250 min). Další nanesení ochranného prostředku neredukuje škodlivé látky už přijatého slunečního záření. I při vhodném SPF je potřebné zohlednit další podmínky, jakými jsou doba slunění, geografická poloha či nadmořská výška, protože například s každými 1000 metry nadmořské výšky se dávka zvyšuje o 15 % UV záření. Po natření ochranného přípravku je důležité nepodléhat falešnému pocitu jistoty a zbytečně se nevystavovat slunečnímu záření zejména v kritických hodinách (mezi 11 a 15 hod), také je důležité nezapomenout, že sníh odráží 90 %, voda 50 % a písek 50 % slunečního záření. I ve stínu jsme vystaveni slunečnímu záření poloviční intenzity, dokonce přes zamračenou oblohu proniká 70 – 80 % záření. To, do jaké kategorie fototypu člověk spadá, se lze dozvědět například zde: www.daylong.sk/czech/Fototyp.htm

 

obr:

BODYGLIDE Prevent Blister
balení: 13/26 g
cena: 180/260 Kč

obr Velo 04/05 na trhu

SIXTUS Geäss Creme
balení: 50/100 g
cena: 145/254 Kč

Lipozomální Lotio ochranného faktoru 16, 25 a světlofitrující a voděodolná tyčinka na rty a nos od firmy Daylong. Obsahují širokospektrální UVA a UVB filtr. Lotia jsou bez parfému, tyčinka je jemně parfémovaná. Jsou odolné vůči vodě, otření a pocení.

připravil: André Vebr
foto: Stanislav Kysilka a Štěpán Hájíček

 

Menu