Cykloturistika: 5/2007

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 02.05.2007 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

Miroslav Rozkošný absolvoval v minulém roce trasu přes Slovensko, podél Hronu do Košic, dále Podkarpatské Rusi, rumunské Moldávie, krajem divokých Csángů, na západ přes Karpaty k Székelyům, opět k jihu přes Karpaty k Rumunům a přes Dunaj k slovanským bratřím Bulharům. Ze záplavy informací a zajímavostí vybral kousek Bulharska s přejezdem pohoří Rila.

Frísko není snad úplně neznámé, mysleli jsme si, ale zkuste něco o něm vyhledat na webových stránkách. Většinou se vám objeví odkazy na, leč ty se týkají Fríska nizozemského. Ale my vám chceme představit Východní Frísko, které leží v Německu. Navíc autor Honza Haselhuhn ho zpracoval se vtipem jemu vlastním a konečně ho projel na Pedersenu, o kterém bude také hodně řeč.

Článek z loňské Cykloturistiky pojednávající o kolech, která jsme si troufli označit jako „divná“, vzbudil zasloužený zájem. Nejenže se na zmíněné značky obrací stále více zájemců o vzpřímený posed na měkkém sedle, napřímená záda a vzhůru vytažená řídítka, také nám na toto téma přišlo do redakce několik dopisů.

Ve čtvrtek 19. dubna se v Praze, v Brně a v České Lípě konaly tradiční velké Jarní Cyklojízdy při příležitosti Dne Země. V Praze se na náměstí Jiřího z Poděbrad sešlo přibližně osm set cyklistů a jiných kolečkářů. Mezi účastníky byl i ministr životního prostředí Martin Bursík a radní magistrátu Petr Štěpánek. Prvního z nich jsme oslovili v krátkém rozhovoru.

Někteří nosí Gore-Tex na botách, bundách, ale Jaroslav Král, jenž má přezdívku „Šnek“ i v titulu svých webových stránek, ho nosí přímo ve svém srdci. Dnes třiatřicetiletý cyklista se narodil jako jedno z dvojčat s vrozenou srdeční vadou. Každá námaha byla pro něj nebezpečná, vyjít do prvního patra byl pro něj nepřekonatelný problém. Dnes, respektive v těchto dnech, je na několik tisíc kilometrů dlouhé cestě z Plzně do afrického Maroka…

Víťa Dostál se už sice druhého dubna vrátil zpět z cesty po Severní a Jižní Americe, ale my jsme ještě v jeho vyprávění v Mexiku. Jak viděl tuto zemi, jak ho nadchla a jaké zážitky a podněty si odtud přivezl domů, můžete číst v dalším díle expedice Panamericana.

Řekne-li se Sokolov, vybaví se pojmy jako povrchový důl, hnědé uhlí, velkorypadlo, pásový dopravník, výsypka a to vše obývající živočich ropák.
Okolí Sokolova je trochu schizofrenní. Město je středem rozsáhlé hnědouhelné pánve a sídlem chemického průmyslu. Na jedné straně mrtvé, v lepším případě rekultivované plochy povrchových dolů a výsypek, na straně druhé přírodní parky Leopoldovy Hamry a Přebuz nebo chráněná krajinná oblast Slavkovský les. To vše dohromady nakonec nabízí možnost strávit zde pěkný víkend s příjemnými výlety…

V Praze dojde k revoluční změně v přeznačení a vedení cyklotras. Vše bude jinak, nezůstane kámen na kameni, natož značka na značce…

S Prahou souvisí i volba webového tipu, který je věnován stránkám www.praha-mesto.cz/cyklo. Ty představují bohatý a hodnotný zdroj informací o aktuálním dění kolem cyklistické dopravy v Praze a vůbec o všem, co s cyklistickou dopravou v tomto městě souvisí. V mnoha článcích se zájemci dozvědí, co se pro cyklisty udělalo nebo chystá. Na své si tu přijdou jak ti, kdo kolo používají jako dopravní prostředek do práce, tak i cyklisté hledající ve městě prostor pro rekreaci a volný čas.

Poté, co se Lucie Kovaříková a Michal Jon vrátili z cesty po všech kontinentech, jsme se dohodli, že zůstaneme ve spojení, a když „budou něco mít“, ozvou se. Netrvalo dlouho a jejich cílem se staly Spojené státy. Jejich povídání jsme ale pojali jinak a místo tradičního cestopisu jsme zvolili tématické bloky. Tak vznikly Národní parky Divokého západu, které právě začínají. V tom díle Národní park Yosemity.

Menu