Cykloturistika: 10/2007

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 12.09.2007 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

Letošní, již sedmý ročník orientačního závodu dvojic Merida Bike Adventure byl jiný než všechny předešlé. Výjimečný byl především tím, že plynule navázal na mistrovství světa v MTBO, které probíhalo v okolí Nového Města na Moravě již od pondělí 6. srpna. Orientace na horském kole, ještě před pár lety skoro neznámý sport, se u nás díky této události dostala do přímého přenosu České televize. Kromě toho obohatilo BA 07 mnoho novinek.

Je bezesporu poučné dozvědět se, jak se městská cyklistika dělá jinde ve světě, natož přímo za velkou louží, tedy v oné zemi neomezených možností. Letos v červnu byl na pražském velvyslanectví USA představen tzv. Bike Plan 2015, jenž se týkal konkrétně Chicaga. Chicagský Bike Plan přijel do Prahy představit pan Randy Neufeld, který je poradcem chicagské radnice pro cyklistickou dopravu a šéfstratégem nevládní organizace Chicagoland Bicycle Federation.

Pobřežní oblast mezi Itálií a Španělskem tvoří dva regionální celky, tedy něco jako naše kraje. Hranicí mezi nimi je řeka Rhôna. Na východ od ní se rozkládá Provence a Azurové pobřeží (Côte d´Azur), region na druhém břehu se jmenuje Languedoc-Roussillon. Tahle oblast, snad s výjimkou kaňonu řeky Tarn, jako by zůstávala našinci téměř neobjevena, a přitom je tu neméně co k vidění…

Město Louny leží na hranici mezi rovinou Dolnooharské tabule na jihu, za kterou je pohoří Džbán, a kopcovitým Českým středohořím na severu. Působivé jsou zvláště kužele a vysoké kupy, vymodelované z čedičů a znělců a tvořící dominanty na severu od města. Typické teplé a suché klima charakterizuje díky srážkovému stínu Krušných hor krajinu s minimálně porušenou přírodou. Tam vás zavede pravidelná rubrika Víkend.

„Na Liptove je vždy fajne”, takový název dala autorka rubriky pod Tatrami dalšímu pokračování slovenského seriálu. Doufáme, že pokud se tam vydáte, bude vám tato oblast připadat stejně, protože příroda to s Liptovem myslela opravdu dobře, když ho položila pod nejvyšší a nejkrásnější vrchy Slovenska. Z Liptova je to na skok do Vysokých, Západních i Nízkých Tater, do Chočských vrchů, Velké Fatry či na Oravu. Hory jsou prošpikované jeskyněmi a provázané šňůrkami turistických chodníků a MTB tras.

V čísle 5/2007 jsme zveřejnili článek o funkčním sportovním prádle. Tento článek jsme rádi doplnili o další informace, které vznikli na základě diplomové práce na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Zde byly zkoumány vybrané vlastnosti textilních materiálů a vliv fyzické zátěže na tyto vlastnosti nezávisle na redakčním vedení časopisu Cykloturistika. Objem získaných dat a poznatků však byl natolik zajímavý, že jej Cykloturistika otiskuje v plném znění i při vědomí určité nekompletnosti testovaného vzorku. Jednalo se o výzkum a testování několika výrobků první vrstvy prádla.

Dvacet devět palců je zaklínadlem pro výběr kol do tohoto přehledu Cykloturistiky. Dalším kritériem výběru jsou rovná řídítka a možnost svižné sportovní jízdy, dalo by se říci kondiční.

Tourmalet vysoký 2115 metrů jsme vyjeli a sjeli v minulém díle, ale předcházelo tomu toulání se v jeho jihozápadním okolí, nabitém turistickými možnostmi (Gavarnie) i nemožnostmi (pěší přechod s koly do Španěl). Nyní se o totéž pokusíme na opačné straně Tourmaletu. Především tu začíná výjezd na další kopec – Col d´Aspin (1489 m). Ten je také známý z Tour de France, a proto velmi vyhledávaný.

Miroslava Pavelku jsem zpovídala poté, co byl tři roky, tři měsíce a tři dny na cestách po Kanadě a Thajsku a bylo mu v té době tři a třicet let. Thajsko se stalo pro Miroslava osudové. Najezdil zde na kole více jak 24 tisíc kilometrů, chvíli byl buddhistickým mnichem, posléze zplodil dceru a oženil se.

Kvalitní on-line mapové aplikace patří už k naprostým samozřejmostem nabídky českého internetu. Jednotlivé portály se mezi sebou doslova předhánějí, kdo nabídne lepší turistické mapy a širší služby. Ale co když se chystáte do zahraničí? Nabízejí i tam provozovatelé podobné aplikace? My jsme se podívali do Francie, kde vám představíme portál www.geoportail.fr. Kartografické dílo IGN dostupné na serveru pokrývá nejen vlastní území kontinentální Francie, ale také Korsiku a další francouzská zámořská území.

Víťa Dostál stále sleduje svůj computer, kde mu nabíhají další tisícovky kilometrů po Jižní Americe. Tentokrát to budou ty, které našlapal v Chile. Jeho postřehy z této země v předposledním díle expedice Panamericana.

Menu