Oprava volnoběžného ořechu

14.12.2014
Žebříček náročnosti zásahu
Je praktickým pomocníkem při rozhodování, kterou z oprav je snadné provést doma a se kterou se již vyplatí navštívit servis.

  • 0 – minimální náročnost
  • 5 – akce pro průměrně zdatného mechanika
  • 10 – nastal čas navštívit servis

Potřebné nářadí:

  • tzv. bič a stahovák kazety
  • stranové klíče (nejčastěji 17 mm a kónusový 15 mm)
  • plochý šroubovák
  • imbusový klíč 10 mm
  • klíč na matici ořechu

1. Pomocí biče a stahováku sundáme z ořechu kazetu. Potom povolíme kónusy na levé straně a vyjmeme osu. Dáváme pozor, abychom nepoztráceli kuličky z ložisek.

2. Šroubovákem odstraníme z ořechu kovovou prachovku. Postupujeme opatrně, abychom ji zbytečně nedeformovali. Pokud není v ořechu zcela rovně, nejsnáze ji vypáčíme v místě nejblíže okraji. Vyčistíme kónusy, kuličky, osu i dráhy ložisek v náboji.

3. Pokud chceme ořech vyměnit nebo jej rozebrat pohodlněji, můžeme místo osy zasunout imbusový klíč 10 mm, otáčením doleva ořech povolit a sejmout z náboje. Tento krok však není nutný, rozborku můžeme provést i na kole.

<a> 4. Pod prachovkou se nalézá matice ořechu (tvoří dráhu kuliček) se dvěma protilehlými zářezy. K jejímu povolení použijeme speciální stahovák. Povolování pomocí kladiva a šroubováku není příliš elegantní, ale v nouzi je to také možný postup. Matici povolujeme otáčením směrem doprava.

5. Nyní už u sebe části ořechu nic nedrží. Vysypeme kuličky do hadru a vše vyčistíme. Pozornost věnujeme hlavně praporkům a stavu ložisek. Nepoztrácíme tenké podložky, jimiž se vymezuje vůle ořechu.

6. Namažeme dráhy ložiskovou vazelínou, naskládáme do nich čisté kuličky a potom ořech opatrně sesadíme. Při tom je nutné s pláštěm otáčet, aby praporky do ozubení zapadly. Při mazání ložisek dáváme pozor, aby se vazelína nedostala na praporky – tuhé mazivo by je mohlo opět zalepit.

<a> 7. Pokud má ořech velkou vůli, ubereme jednu podložku. Většinou to však není nutné.

<a> 8. Rozebraný náboj využijeme ke kontrole stavu kuliček a kónusů. Pokud jsou na drahách důlky, kónusy vyměníme. S kónusy budeme muset pravděpodobně vyměnit i kuličky. Je-li vše v pořádku, důkladně ložiska namažeme a sestavíme zpět.

<a> 9. Konečné seřízení by mělo umožnit volné otáčení ořechu s jasným zvukem západek. Kónusy náboje by neměly být přetažené – je lepší nechat menší vůli, která zmizí po upnutí do vidlice, než riskovat poškození drah.

Karel Kuchler, foto: Štěpán Hájíček

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu