Deset rad pro cyklisty do karantény

1.4.2020

Karanténa se nám ještě na chvíli prodlouží, a tak se možná hodí pár rad, co můžete udělat doma pro své kolo a pro své tělo, aby nás pak zbytek sezony zasáhl připravené po všech stránkách.

 

1. Udělejte si pořádek v nářadí

Jaro je téměř za dveřmi, venku se pomalu otepluje a mílovými kroky se blíží nová cyklistická sezona. S tím souvisí i správně nastavené a opravené kolo po zimě. Než se pustíte do servisu, udělejte si ve svém nářadí pořádek. Najděte veškeré cyklonářadí, které vlastníte, vyčistěte ho a dejte ho zpět na místo, kam patří. Abyste vždy věděli, kde ho najdete.

Vždyť jakékoliv opravování kola se pak bude dělat mnohem příjemněji, rychleji a hlavně bez zbytečné nervozity z hledání toho jednoho ztraceného imbusového klíče.

 

2. Rozeberte a vyčistěte si kolo

Když už bude pořádek v nářadí, můžeme se spokojeně pustit do kola. Než se ponoříte do samotného servisu, měli byste kolo umýt a vyčistit. Přitom ho už můžete i klidně rozebírat, neboť některé komponenty se vám určitě budou čistit lépe, když nebudou namontované na kole.

Při servisu pak nebudete zbytečně špinit oblečení od bláta, které jste nechali na kole zaschnout po poslední listopadové jízdě.

 

3. Servisujte všechno

Nářadí máte uklizené, kolo čisté, můžete se pustit do servisu. Ne každý je však natolik zručný, aby uměl kolo rozebrat, opravit a potom i složit, aniž by mu na podlaze zůstalo pár přebytečných dílů. Nejlepší bude, když si napíšete seznam, co všechno chcete udělat. Ty nejzákladnější a nejpotřebnější věci by mohl zvládnout skutečně každý.

Začněte tím nejjednodušším. Pokud jsou pláště vašeho miláčka po zimním spánku v komoře vyfouklé, znamená to možný pomalý defekt, na který jste před jeho uskladněním nepřišli. Anebo také se vší pravděpodobností vyschlý tmel. Zkontrolujte také tlaky v odpružení a správně je nalaďte.

Zkontrolujte stav řetězu, sundejte ho z kola (rychlospojky jsou fajn) a vyčistěte ho. Odmontujte kliky a vyčistěte převodník. Důsledně vyčistěte i pastorky a kladky přehazovačky. Odmaštění a vyčištění si zaslouží určitě i brzdové kotouče. Odmontujte představec z vidlice, vyjměte vidlici z hlavové trubky, vyčistěte a promažte hlavové složení i hlavovou trubku zevnitř.

 

4. Naučte se opravovat to, co ještě neumíte

Jelikož má řada z nás nyní o něco více volného času, můžeme jej efektivně využít. Pokud nechcete dlouho čekat, nyní je ten správný čas naučit se servisovat i to, na co jste si dosud netroufali.

Kolo není parní mlátička, většinu věcí si dokážete na kole opravit sami. Chce to jen trochu šikovnosti a i trpělivosti. Na našem webu nebo na YouTube najdete návod k servisu téměř každého komponentu na vašem bicyklu.

Je možné, že si na některé úkony budete muset dokoupit potřebné nářadí, ale nejsou to až tak velké investice a e-shopy nadále fungují. Po pár vlastních domácích zásazích se vám peníze vrátí.

 

5. Zbavte se všeho, co nepotřebujete

Přiznejte se, kolik komponentů, doplňků či oblečení máte doma a jsou vám zcela zbytečné? Udělejte si pořádek a možná zjistíte, že je toho víc než dost.

Na internetových bazarech můžete prodat skutečně cokoli. Ať už rukavice, tři páry náhradních pedálů nebo ty staré V-brzdy, které „se vám jednou určitě budou hodit“.

Kupa zbytečného oblečení, staré helmy, sedlovky, kazety, brzdy, páčky, to vše můžete prodat. Pokud některý komponent pro vás nemá takřka žádnou hodnotu, stále někoho můžete potěšit darováním. Nedržte doma zbytečně věci, které jsou vám na nic a reálně vám pouze zabírají místo.

 

6. Posilujte, hlavně „core“, zkuste i domácí trénink

V zimě jste si jistě mnozí nakládali v posilovně pořádné váhy na bench press i na dřepech. V cyklistice je však velmi důležitý i tzv. core, tedy střed těla, hluboký stabilizační systém. Stačí pár minut denně a vlastní váha – do posilovny nemusíte. Návod najdete na internetu, podrobněji se tématu budeme věnovat i v sezonních vydáních časopisu Velo.

Pokud máte doma trenažér, nemusíte se obávat, že byste kvůli koronaviru ztratili kondičku a švih v nohách. A zároveň venkovním pohybem někoho nakazili. Musíte se jen psychicky obrnit a připravit se na „nezábavný“ trénink, který se však dá okořenit rychlou muzikou, filmy nebo Youtube kanály s předpřipravenými tréninky. A třeba i u takových rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které mají co říct, to rychle utíká.

 

7. Aktualizujte, nastavujte, spojujte…

Kolikrát jste narazili na to, že vám navigace nabízela aktualizaci map, ale vy jste zrovna chtěli vyjet a neztrácet čas? Kolikrát vás zlobila synchronizace, kolikrát jste si slíbili konečně v chytrém zařízení nastavit profil, uspořádat datové obrazovky, vyhledat a uložit oblíbené traily? Chytrá zařízení jsou fajn, ale taky umí vzít čas – a nyní ho máte!

 

8. Zabavte své děti

Každá práce na kole, servis, mytí nebo jen výměna destiček se dá dělat ve více lidech. Pro děti to může být zajímavé kutění a společně s tím jim předáte zkušenosti, které se jim budou jednou hodit. Hodně aktivit se dá podat i zábavnou formou. Zkuste si třeba na čas vyměnit duši v pneumatice nebo na staré duši vyzkoušet podobné se zalepením defektu. Když nic jiného, tak každé dítě vám rádo do duše vytvoří pořádnou díru.

 

9. Naplánujte si příští dovolenou

Psychika je mocná a už dnes mnoho lidí lamentuje nad tím, jak se tento rok asi nikam nepodívají, a tím si na sebe šijí bič trudnomyslnosti. Ovšem proč si nenaplánovat dovolenou víc dopředu. Vždyť teď právě máme tolik času na zjištění detailů vysněné lokality. Rozplánování dovolené den po dnu, internet má odpověď na téměř každou otázku a lze se tak dopředu připravit a takřka si virtuálně projet traily dopředu. Videa, mapy, popisy tras, to vše se dá najít. Kamarádi nebo rodina vám pak budu vděční za perfektně připravenou logistiku a rozpis dnů.

 

 

10. Pro dobrou náladu si pusťte MTB film

Vybrali jsme pár skutečně kvalitních MTB filmů či dokumentů, kterými se můžete odreagovat a zpříjemnit si chvíle během karantény. Pro začátek se koukněte na historii MTB v Klunkerz, pak to okořeňte deseti díly New World Disorder, zavzpomínejte na bike legendu Hanse Raye v jeho No Way, pokochejte se nádhernou kamerou a scenériemi v Unreal nebo kosti lámajícím Death grip. A pokud se chcete něco přiučit, zkuste bikovou školu Pepy Dresslera. Velká část uvedených filmů nebo jejich segmenty se dají dohledat zadarmo na YouTube. A pokud se vám nechce hledat, stačí se mrknout na kanál RedBullu a máte na celý týden o zábavu postaráno!

 

Připravil: Petr Ducháček

Foto: archiv časopisu Velo a Sterling Lorence (Return to the Earth)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu