Cestovní pojištění k platební kartě

8.3.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2016-10-04T12:30:43 --><p><strong>Žijeme v době, která nabízí cestovatelům neuvěřitelné možnosti. Díky propojení světa on-line si můžeme zajistit cestu prostřednictvím internetu během pár kliknutí a prakticky ze dne na den vyrazit. V takové situaci se nám cestovní pojištění k platební kartě může náramně hodit.</strong></p>

připravila Dana Jakoubková

foto autorka

Nabízí totiž pohodlnou a flexibilní alternativu především v případě, že vyrážíte často nebo neplánovaně, a pokrývá přitom prakticky jakoukoli běžnou aktivitu. Po dobu, kdy máte pojištění u karty sjednáno, můžete vycestovat za hranice, kolikrát chcete, aniž byste na to museli někoho upozorňovat nebo se zabývat „papírováním“. Limitovaná – i když ne vždy a u všech bank – může být jen délka souvislého pobytu v zahraničí. Sama cestovní pojištění ke kartě využívám již několik let a neměla jsem s ním jediný problém. Vybrala jsem si variantu s ročním paušálním poplatkem v řádu pár stovek, která zahrnuje i aktivity v horách včetně cykloturistiky po značených trasách až do 4500 metrů nadmořské výšky. Z mého pohledu se toto cestovní pojištění pro moje potřeby jeví jako finančně nejvýhodnější, a přitom se nemusím o nic starat. Nárazové rizikové aktivity lze přitom jednoduše připojistit podle aktuální situace. Od věci není ani možnost zahrnout pod jednu kartu celou rodinu. U některých, obvykle prestižních platebních karet je pojištění poskytováno dokonce zdarma (je automaticky zahrnuto v ceně karty) nebo s výrazným nadstandardem. Pojištění k platební kartě nabízí téměř každý peněžní ústav a obvykle se sjednává jen napoprvé s automatickou každoroční aktualizací a nejčastěji ke kartám embosovaným. U některých bank máte i možnost uzavřít cestovní pojištění na dobu určitou či na konkrétní měsíc, ve kterém pojedete do zahraničí, což ovšem poněkud popírá výhody pojištění ke kartě. Pokud u své platební karty cestovní pojištění nemáte, můžete je uzavřít prakticky kdykoliv, tedy i v průběhu držení karty. Vždy si však ověřte, pro jaké typy cest je platné, respektive které aktivity nebo terény jsou uvedené ve výlukách z pojištění. Vzhledem k cykloturistice jde nejčastěji o pohyb mimo značené stezky. Některé peněžní ústavy však nabízejí i variantu pojištění ke kartě, které zahrnuje rizikové aktivity a nebezpečné sporty. Podstatnou podmínkou cestovního pojištění k platební kartě je její status, tedy musí být mezinárodní (použitelná jak doma, tak v zahraničí). Dnes jsou jako mezinárodní vydávány téměř všechny karty, od domácích karet s označením „valid only in the Czech Republic“ se postupně upouští. K platební kartě samo sebou dostanete kartičku s kontakty asistenční služby, číslem smlouvy a podmínkami sjednaného pojištění, stejně jako když si jej sjednáváte jednorázově separátně u pojišťovny, s tím rozdílem, že tuto operaci absolvujete pouze jednou. K nároku na čerpání pojistky pak musíte mít platební kartu vždy u sebe.

Pojistná ochrana
Cestovní pojištění sjednané k platební kartě nabízí poměrně širokou pojistnou ochranu od pojištění léčebných výloh přes úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu až ke zpoždění letu či ztrátě zavazadel. Je však třeba sledovat podstatné kritérium, kterým je výše limitu plnění. Pokud máte vyšší nároky, existují alternativy s vyšším krytím, záleží na konkrétní bance a produktu, respektive typu karty. Například se zlatými nebo platinovými kartami se můžete dostat až k limitu plnění šest milionů korun. U rodinné varianty si pak ověřte, zda se výše pojistných limitů vztahuje na všechny osoby v rámci jedné karty dohromady, nebo každý z cestujících čerpá svůj vlastní limit.

Specifikace platebních karet
Většina karet je vydaných pod logem mezinárodní asociace VISA Int. nebo MasterCard Int. Pro uživatele je značka podstatná až v zahraničí, kdy v některých zemích jsou výrazné disproporce v akceptování obchodníky či bankomaty. Například na Kubě je akceptována bankomaty jen embosovaná VISA. Na další úrovni rozhoduje model či třída karty, kterou ovlivňuje bonita klienta. Čím vyšší model, tím dražší karta a vyšší limity pro platby. Rodina VISA představuje elektronické karty VISA Electron, embosované VISA Classic, vyšší třídou je VISA Silver, VISA Gold a VISA Platinum. MasterCard sdružuje elektronické karty Cirrus a Maestro, v embosované verzi MC Standard a vysoce bonitní klienti mohou mít MC Gold a World Signium. Nejluxusnější platební nástroj představují značky platebních karet Diners Club, JBC (Japan Credit Bureau) a AMEX (American Express).

Karty podle způsobu zúčtování
Debetní karty (debit cards) jsou vázány na běžný účet neboli jejich použitím čerpáte peníze ze svého bankovního účtu. Kreditní karty (credit cards) představují nákup na úvěr neboli karta je spojena s účtem úvěrovým, tedy čerpání musíte v dohodnutém termínu splatit.

Karty podle typu

Elektronické karty (VISA Electron nebo Maestro) jsou použitelné pouze pro výběry z bankomatů a platby u obchodníků disponujících elektronickým platebním terminálem. Embosované karty jsou použitelné i mimo elektronický terminál přes tzv. žehličku (imprinter). Údaje (číslo karty, majitel, platnost apod.) jsou na kartě vyražené plasticky.

Výhody a nevýhody pojištění ke kartě
+ komfortní řešení pro toho, kdo jezdí často + odpadá starost s častým uzavíráním pojistky + odpadá papírová dokumentace na cestu + můžete odjet ze dne na den + neomezený počet cest + možnost zaslání rychlé zálohy na pojistnou událost + lze připojistit i rodinu
– možné nízké limity plnění – možná nepřizpůsobitelnost parametrů pojištění – nemusí zahrnovat všechny potřebné pojistné služby – možná vyšší spoluúčast – obvykle nezahrnuje rizikové aktivity

Upozornění
Evropský průkaz pojištěnce (EHIC) kryje v zemích EU jen základní péči s případnou spoluúčastí a obvykle jen u státních zdravotnických zařízení. Dostanete-li se do situace, kdy si nemůžete vybírat nebo budete potřebovat zásah zubaře, převoz do nemocnice apod., mohlo by se vám spolehnutí se pouze na tento doklad výrazně nevyplatit.

Celý článek včetně tabulek jednotlivých finančních domů najdete v tištěné verzi nebo na www.alza.cz či www.floowie.com/cs/vpress/publikace

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu