Velký test elektrokol 2023

3.7.2023
Již 7. ročník ojedinělého testu elektrokol na českém trhu pořádala naše redakce spolu se serverem iDnes.cz s přílohou cestování a společností ekolo.cz.  Během dvou dnů byly prověřeny tři skupiny e-kol: terénní eMTB celoodpružená, terénní eMTB hardtaily a trekingová/krosová elektrokola v celkovém počtu 26. Na testu se podílelo 18 jezdců a jezdkyň všech věkových skupin, od profesionálů po začátečníky na elektrokolech.

 

 

Testovací trasa měla délku 10 km, pro e-MTB obsahovala kombinaci terénních úseků s vyšší náročností, šotolinových cest a asfaltových stezek, pro kola městská a krosová byly nejobtížnější úseky vynechány. Jedním z důležitých parametrů testu bylo zjistit dojezd elektrokola. Vzhledem ke zvyšující se kapacitě baterií a stále lepšímu vyladění celého systému, který přináší delší dojezd, byla zvolena jízda s maximální asistencí, a to až do okamžiku vybití baterie.

 

 

Každý testovací jezdec odstartoval s vypnutou asistencí elektrokola, které musí samostatně aktivovat (zapnout) a nastavit si zde maximální podporu asistence. V průběhu jízdy na okruhu se subjektivně vnímá a hodnotí výkon elektromotoru v různých částech trasy, hlučnost a vibrace motoru, ovládání elektrokola a komunikaci s elektrokolem prostřednictvím displeje a ovládání tlačítky. Okruh byl zakončen jízdou na cca 200metrovém rovném úseku s vypnutou elektro asistencí (tato vzdálenost se nezapočítala do celkově ujetých kilometrů) pro zjištění, jaký odpor klade elektromotor jezdci. Po jízdě byl vyplňován dotazník s otázkami, jež jsou uvedeny včetně bodového hodnocení u konkrétních modelů. Tester dále napsal subjektivní hodnocení, z kterého pak redakce zpracovala názory na konkrétní model e-kola.

 

 

Test končil, pokud byla baterie elektrokola zcela vybitá. Poslední jezdec zapsal vzdálenost (trip distance), která je zobrazena na počítači každého elektrokola (reálná vzdálenost dle zkušeností se může lišit +-10 %, vzhledem k nastavení různých systémů). Po každém okruhu si testovací jezdec vzal jiné elektrokolo, čímž byla zajištěna maximální objektivita testu. Výsledky jednoho kola jsou interpretovány na základě hodnocení čtyř až sedmi testovacích jezdců.

Testovaná kola včetně hodnocení naleznete zde: https://www.ivelo.cz/elektrokola/

Lubomír Severin

Foto: Markéta Navrátilová

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu