Dítě na laně – test systému Tire Velo

19.10.2023
Každý, kdo vyráží s omladinou na výlet, se může potýkat s myšlenkami, kolik toho ten malý nebo malá může vydržet tak, aby si oba společnou jízdu užili. Aby toho na děti nebylo moc. Případně zda vyjedou náročné stoupání, zda by nešlo zrychlit při přesunu po silnici, abychom s nimi zas byli rychleji v bezpečnějším prostředí, a podobně. Pokud je malý cyklista již natolik zdatný, že kromě běžné rovnováhy zvládne i nějaké to „zatahání“ za řídítka, aniž by mu vyklouzla z rukou, nabízí se využití tažného zařízení – navíjecí pružné tažné lano pro dětské kolo.

 

 

 

Jedním takovým je Tire Velo, které je založeno na samonavíjecím principu – uvnitř plastového obalu, který se přichycuje na sedlovku vodiče, pracuje pružinový mechanizmus zabraňující prověšování propojovacího lana. A pokud produkt není využíván, je zde lano uloženo. Vše zde nahrává nejen trvalému, ale i občasnému použití v průběhu výletu. Instalace na sedlovku byla velmi jednoduchá, spočívala v prostém přitažení pouzdra pomocí dvou pásků s kovovými přezkami. Pro zamezení posunu po trubce je kontaktní prostor doplněn o oboustrannou lepicí pásku. Tento stabilizační prvek byl při testu jen dočasným řešením – když držák několikrát sundáte (přendávání z kola jednoho rodiče na kolo druhého), lepidlo ztratí svou sílu. Stejně tak na jistotu držení působily nečistoty, které odletují od zadního kola. Tato situace je ale snadno řešitelná, páska stojí pár korun a vyměnit ji tak lze kdykoli.

 

 

Je tu ale ještě jedna věc, na kterou se vyplatí myslet před prvním výletem, a to konstrukce pásků s přezkami. Ty jsou totiž kovové a ač dokázaly udržet za všech okolností pouzdro na svém místě, jejich pohyb po povrchu sedlovky na něm může nechat šrámy. Podložení gumou nebo podobná improvizace je tak na místě.

 

 

Funkce celku ale byla naprosto ukázková, a to nejen díky samonavíjení, které eliminovalo nechtěné připletení lana pod kolo, ale i díky pružnosti propojovacího gumolana. Ta minimalizovala trhavé pohyby pro taženého cyklistu, které by ho mohly vyvézt z rovnováhy. Asi nejtypičtěji to platí při jízdě do prudších kopců.

 

 

Jako naprosto dokonalý jsme vnímali úchyt na řídítka – zapojení a odpojení bylo otázkou pár vteřin. Na výběr zde byla možnost spodního i horního zaháknutí, kdy záleželo na konstrukci a šířce představce, a samozřejmě i na doplňcích, jimiž byla řídítka taženého kola „obohacena“. A že děti mají různé zvonečky a světýlka rády. Doplňme praktický detail v podobě dvou čepů na plastovém těle mechanizmu sloužících v případě nečinnosti pro uchycení háku, aby se volně nepohupoval nad zadním kolem.

 

 

A resumé testu? Spokojenost malého cyklisty se zaslouženou zmrzlinou v ruce na konci plánované trasy byla odpovědí na to, zdali si společné kilometry užil.

Připravil: Eda Pinkava

 

TECHBOX

  • délka lana 2,95 m (po plném natažení)
  • rozměry pouzdra 15×10×7 cm
  • kompatibilita pro řídítka max. 31,8 mm a pro šířku představce max. 50 mm (obojí platí pro tažené kolo)
  • hmotnost 305 g
  • maximální zátěž 90 kg (jezdec, kolo, náklad)
  • cena 1190 Kč

web produktu

 

plus

  • snadná instalace
  • plynulý tah
  • pružné propojovací lano
  • samonavíjecí systém

 

minus

  • chybějící podložení kovových přezek

 

 

FOTOGALERIE

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu