ROZHOVOR: ČESKÁ ENDURO SÉRIE 2023

8.4.2023
Enduro má skvělou budoucnost
Enduro je na prahu nové éry. Ve světě, ale i v Česku. Poprvé v historii se totiž tuzemská enduro série pojede i jako Český pohár. Závodění tak dostane ještě větší punc kvality.

Prioritou ale je dál přibližovat enduro široké veřejnosti a zachovat koncept, kdy celá komunita funguje společně,“ říká Tomáš Hykl, ředitel T-Mobile České enduro série a šéf organizačního výboru tuzemských elitních závodů, se kterým jsme si povídali o tom, co přesně závodníky v roce 2023 čeká.

.

.
Svět horských kol včetně závodů v enduru prošel před startem sezony 2023 dramatickými změnami. Promítnou se nějak zásadně i do fungování T-Mobile České enduro série?

Na světové úrovni endura došlo bez přehánění doslova k tektonickým změnám. Kompletní Světový pohár se poprvé pojede pod hlavičkou Mezinárodní cyklistické unie UCI. Společnost Warner Bros Discovery vstoupila do organizátorské společnosti seriálu EWS finančně, a navíc na deset let koupila vysílací práva pro všechny disciplíny horské cyklistiky. Zásahy jsou skutečně revoluční. Organizátoři mohou oslovit miliony lidí po celém světě prostřednictvím svých platforem, jako jsou Discovery+, Eurosport, Eurosport App, Global Cycling Network, Global Mountain Bike Network a GCN+. V mnoha případech se na jednom místě pojede v rámci Světového poháru downhill, cross country, short track a enduro. Což je pro fanoušky úchvatné.“

.

.
Jde tedy pro budoucnost endura o zásadní změnu?

Naprosto. Enduro existuje krátce. V Česku se jezdí deset let, ve světě jen o pár sezon více. Mezinárodní cyklistická unie dlouho enduro přehlížela a vůbec ho nechtěla do rodiny svých sportů. Ale mezitím enduro začalo dominovat horským disciplínám, což spojení Enduro World Series s Warner Bros Discovery potvrzuje. UCI brala enduro jako nechtěné dítě. Ale teď je tato disciplína vlastně určující pro všechny další bikové sporty…“

.

Dotýkají se změny na mezinárodní úrovni i endurového dění v Česku?

Zcela nevyhnutelně. Součástí T-Mobile České enduro série bude poprvé v historii Český pohár. A jeden ze závodů se pojede jako mistrovství republiky.“

Je už jasné, na kterém ze šesti závodů v roce 2023 se bude bojovat o trikot českého šampiona?

Vzhledem k tomu, že v době jednání o partnerství s prezidentem Českého svazu cyklistiky Petrem Markem byly již termínové listiny Světového poháru a stejně tak T-Mobile České enduro série pevně stanoveny, neměli jsme již příliš na výběr. Letos se tedy pojede na konci července při závodě na Kraličáku, naším cílem je mistrovství ČR v dalších letech rotovat.“

.

.

Kolik závodníků v rámci Česka může reálně bojovat o vítězství v Českém poháru?

Elitní kategorie Race čítá několik desítek borců, kteří enduro ovládají na nadprůměrné úrovni. Ale opravdu elitních není zas až tolik. Dostali jsme se do fáze, kdy máme elitní závodníky již za vrcholem kariéry a mladí z nastupující generace zase nemají tolik zkušeností. Dost často jde o děti, které s námi vyrostly a jejichž otcové jezdili či jezdí enduro.“

Může vytvoření Českého poháru pomoci mladým závodníkům k výkonnostnímu růstu?

Určitě. Začínající či dospívající vyznavači endura uvidí elitu. Koncept je postavený tak, že jedou nejprve hobby jezdci. A až budou v cíli, mohou u trasy sledovat umění elitních závodníků. Vrcholnou úroveň endura. Současně je třeba zdůraznit, že nejlepší závodníci v enduru nejsou borci, kteří chodí s nosem nahoru. Jde o jednolitý organizmus.“

.

.

Dotkne se spuštění Českého poháru stávající podoby tuzemské endurové série, která je na prahu jedenáctého ročníku?

Nijak zásadně. Naším cílem je přibližovat enduro amatérům. Proto máme kategorii Race a Hobby. Fakt, že se pojedou všechny závody jako Český pohár, představuje pouze šanci pro závodníky v kategorii Race získat body, které se na konci sezony budou počítat do celkového pořadí Českého poháru. A v jednom konkrétním závodě bude pro všechny v kategorii Race šance vybojovat zmíněný mistrovský titul.“

.

.

.
Budou nové změny představovat větší profesionalizaci seriálu?

Nechceme z T-Mobile České enduro série dělat závody pro vyvolené. Nic takového! Hlavní prioritou zůstávají hobby cyklisté a děti. Chceme nadále disciplínu přibližovat co největšímu počtu lidí. Pokud někdo bude chtít a mít ambice, může přejít z kategorie Hobby do skupiny Race. Ale účastníků a charakteru závodů se změny dotknou minimálně. Jde spíše o organizační uspořádání. Obrovskou výhodou je, že máme velmi silný a profesionální realizační tým tvořený Markem Oravcem a kluky kolem Kamila Tatarkoviče, takže změny dělat nemusíme. Pojedeme poprvé v rámci Českého svazu cyklistiky, tudíž budeme mít možnost vytvořit z jednoho závodu kvalifikační podnik Světového poháru. Dosud jsme fungovali zcela mimo strukturu…“

.

.

Budete pokračovat i v kategorii pro elektrokola?

Ano. Ještě se ladí přesný formát. Ale určitě budou v programu i měřené úseky pro e-biky.“

Trasy a jejich obtížnost se tedy měnit nebudou?

Ne. Pořád zůstane zachovaný formát, kdy nejtěžší měřený úsek – superstage – v rámci kategorie Race nepojede kategorie hobby. Určitě nebudeme přidávat na obtížnosti. Skutečně není záměrem organizátorů vytvářet seriál jen pro vyvolené. Hobby trasy jsou koncipované tak, aby nikdo ze závodníků neměl strach. Dva dny tréninku jsou dostatečné, aby si každý mohl najet měřené úseky, všechno vyzkoušet a nemusel se obávat. Záměrem je dál přibližovat enduro široké veřejnosti.“

.

.

Tudíž i nadále půjde o vícedenní festival lidí, kteří milují enduro?

Ano. Lidé přijíždějí do dějiště konání závodů už ve čtvrtek. A mnozí upřímně nejezdí primárně kvůli závodění, ale protože mohou trávit čas na kole s kamarády v přírodě. Tomu jsme také uzpůsobili doprovodný program, kdy večer před závody probíhá celá řada doplňkových soutěží a zábavný program, jako například letní kina nebo party s DJ. Enduro série tak určitě není primárně o závodění, ale o zážitku. Lidé si vyzkouší nové trasy, překonají nové výzvy. Čtyřicátníci vozí na závody manželky a děti, které nastupují do dětských kategorií. Průměrně máme na závodech osmdesát dětí, což potvrzuje, jak velkou budoucnost enduro má. I proto máme dvě týmové soutěže. Jednu pro kategorii Race a druhou v rámci kategorie Hobby, kde bude možné kombinovat dospělého s dítětem. Tátové nechtějí posílat samotné děti, takže dostanou příležitost jezdit společně. Celá komunita funguje společně.“

.

.

Vyžaduje charakter závodů v podobě Českého poháru vyšší finanční nároky ze strany pořadatelů?

Razantně jsme navyšovali prize money minulý rok. Tudíž jsme připraveni. Jde i o vykročení k pořádání Světového poháru. Cesta vede přes kvalifikační závody. Musíme si pozici vybojovat.“

.

.

Očekáváte po všech změnách ještě další nárůst účastníků?

Zájem o enduro v Česku je obrovský. Je důležité pro všechny zájemce, aby se na závody hlásili včas. Nejde o maratony, kde je kapacita trasy ‚téměř‘ neomezená. Enduro startuje intervalově po třiceti vteřinách, kopce nejsou v Česku jako v Alpách a den má jen 24 hodin. Nemáme příliš šancí startovní listiny rozšiřovat. Ideální je pořídit si permanentku na všechny závody.“

.

.

Je variantou pro uspokojení většího počtu zájemců o enduro rozšíření seriálu?

V minulosti jsme měli v kalendáři sedm závodů. Ale jak už jsem zmínil, nemáme v rámci republiky tolik kopců, které umožňují kvalitní uspořádání třídenního programu. Potřebujeme odpovídající zázemí, lanovky, patřičnou délku tras…“

.

Radek Malina

Foto: Jaroslav Sijka a oficiální galerie projektu

.

INFOBOX

Jak probíhá a co obnáší

ENDURO ZÁVOD?

Formát závodního endura by se dal zkráceně popsat jako kombinace měřených a neměřených úseků. Měřené úseky, rychlostní zkoušky, jsou převážně sjezdové s kratšími přejezdy a výjezdy. Na trati se mohou vyskytovat přírodní či umělé překážky, které prověří fyzickou a technickou zdatnost závodníků. Bikeři se nemusí bát skoků jako u sjezdu nebo prudkých a náročných výjezdů jako u cross country.

Hlavním záměrem organizátorů T-Mobile České enduro série je zábava a kvalitní ježdění. „Naším cílem není extrémní cesta gravity disciplín, ale spíše formát přístupný co nejširšímu cyklistickému publiku. Proto jsme připravili dvě základní kategorie Race a Hobby, přičemž do Hobby kategorie jsou zařazeny pouze technicky jednodušší rychlostní zkoušky.“

Enduro lze označit jako spojení mezi technikou a fyzičkou, a je ideální pro univerzální jezdce, kteří preferují kombinaci technické jízdy a vytrvalosti bez ohledu na přírodní a klimatické podmínky. Kombinuje to nejlepší ze všech MTB disciplín, tedy sjezdu, cross country a maratonu, a všechny MTB dovednosti: vytrvalost, techniku, strategii a rozvahu.

Jediné, co závodník potřebuje mít k dispozici, je kolo – není třeba nejlepší kolo na cross country ani ryzí kolo na sjezd, ale bike, jenž zvládne vše. Trail bike, all mountain, enduro. Enduro je nejdynamičtěji se rozvíjející cyklistická disciplína, což dokazuje vznik a následně mimořádný úspěch světové Enduro World Series a evropské Europen Enduro Serie.

Slovo enduro se ve spojení s horskými koly pravděpodobně použilo už v roce 2003, kdy Fred Glo uspořádal závod Tribe 10,000 ve Val D‘Allos, který byl označen jako MTB enduro závod. Do té doby byl pojem enduro spojován například se šestidenními závody na motorkách.

FOTOGALERIE

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu