Řízení automobilu s koly na střeše – na co dávat pozor?

5.6.2023

Patříte mezi nadšené cyklisty a chcete si kola vozit s sebou na výlety po Česku i na dovolenou v zahraničí? Pak vás jistě zajímá, jaké jsou možnosti a specifika jednotlivých řešení. Podrobně se tedy zaměříme na převoz kol na střeše vozu.

 

Jakými způsoby lze kola autem převážet?

První varianta, kterou může snadno zvolit většina řidičů, je převoz kola uvnitř auta. Kolo se často při sklopených sedačkách vejde i do menších aut. Jde však o řešení vhodné spíše na kratší trasy. Na rodinnou dovolenou takto kola pravděpodobně nepovezete.

Druhou variantou je umístění nosiče na kola na tažné zařízení. Pro majitele vozů s tažným zařízením jde o nejčastější volbu. Problém je, že ne každé auto tažným zařízením disponuje.

Proto pravděpodobně nejuniverzálnějším řešením je převoz kol na střeše vozu. Pořídit si musíte příčníky na střechu vozu a nosič na kola. Vše je cenově dostupné – v průměru se vejdete řádově do jednotek tisíc korun (ale najdete samozřejmě i dražší řešení).

 

Nezapomeňte se pojistit

Všichni majitelé vozů by měli mít sjednané povinné ručení. Další možností pojištění vozidel je havarijní pojištění. Jízda s koly na střeše může být výrazně rizikovější. Mohou se změnit vlastnosti vozu.  U variant s koly na zadní straně vozu se zhoršuje výhled řidiče. Proto dává kvalitní „havarijko“ rozhodně smysl, a to ať už jste na cestách často, nebo vůz parkujete po většinu roku venku na ulici.

 

 

Pamatujte na omezení maximální rychlosti

Jste zvyklí se svým vozem na německých dálnicích při cestě do Alp atakovat dvousetkilometrové rychlosti? Pokud na střeše vezete kola, pamatujte na to, že musíte jet maximálně 130 km/h. V některých případech dokonce jen 110 km/h (záleží na konkrétním modelu nosiče).

 

Boční vítr pocítíte

Během větrného počasí s menším autem poznáte, když se do vás ze strany opře vítr. Máte-li ale na střeše navíc naložená kola, pocítíte každý vánek. Auto se stává mnohem méně stabilním. I to je jeden z důvodů, proč je nutné jezdit s koly na střeše pomaleji. Mění se i těžiště vozu, což rovněž přispívá k nižší stabilitě. To zase pocítíte v zatáčkách – i do nich si raději přibrzděte.

 

Pozor na to, kudy projíždíte

Další omezení se logicky týká výšky vašeho vozu. Najednou si musíte dávat pozor na to, jak vysokým (resp. nízkým) projíždíte viaduktem, nebo jakou výšku mají jednotlivá patra v parkovacích domech. Někdy vás mohou pozlobit i stromy s větvemi vykloněnými do silnice. Zkrátka se musíte mít na pozoru, jinak si můžete poničit nejen kola, ale i střechu svého automobilu.

 

Střecha vozu neunese všechno

Střecha vozu není vhodná k převážení elektrokol, která jsou ve srovnání s klasickými koly mnohem těžší. Také při převozu klasických kol si ale vždy prostudujte nosnost střechy vozu, příčníků i konkrétního držáku na kola. Stanovené limity byste nikdy neměli překročit.

(tz)

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu