REPORT! WOLFman 555 ročník 2022

9.8.2022

WOLFman 555 je cyklistický závod, který je pro mnohé cyklisty velká výzva! Jedná se o ultravytrvalostní závod, kde podpora je povolena pouze od organizátorů a zpravidla je pouze v zázemí. Akce je v duchu “self supported”, tedy účastník musí 100% dodržet trasu dle GPX a může využít veřejně dostupných služeb (potraviny, obchody atd.). Nejedná se o krátký okruh, který by se projížděl několikrát dokola, nýbrž dva veliké okruhy okolo 273 km. Celá trasa je tedy plánovaná do tvaru osmičky, a nestane se, že by závodník jel opakovaně po stejně cestě.

První okruh je v Orlicku, druhý v Broumovsku a částečně Krkonoších. Start, polovina a cíl je ve stejném basecampu, trasa je vhodná pro gravel nebo horské kolo. Lesní cesty jsou zpestřené singletraily, především v polském pohraničí, převládají však šotolinové cesty a stoupavé či odpočinkové úseky vedou po vedlejších asfaltových komunikacích.

Zázemí pro závodníky je na nádherném klidném místě uprostřed luk a obklopené lesy. K dispozici je zde střecha nad hlavou, elektřina, voda, sprchy, i vaření. Kdo nechce využít komfort postele, může si postavit stan. Dostupný je také internet, aby mohli účastníci dát vědět rodině a přátelům. O bezpečí a fanouškovskou sledovanost se postaralo online trackování, každý závodník byl vybaven malou sledovací krabičku a na webu wolf-man.cz byla online mapa, která každých 5 minut aktualizovala pozice, případné odchylky z trasy a jiné statistické údaje o závodnících.

Trasu plánoval známý český bikepacker Štěpán Stránský, který závodí mnoho let, ale rozhodl se, že by rád tento sport přiblížil všem odvážným cyklistům. Trasa o délce 555 km je je pak přijatelná snad pro každého vášnivějšího cyklistu. S trasováním mu pomáhal Franta Žilák a část Krkonoš naplánoval Véna Hornych, Naštěstí oba vášniví bikeři potlačili své sjezdové choutky při trasováníi a v lokalitách Broumovska a Krkonoš vymysleli málo navštěvované trasy. 

Z přihlášených 33 závodníků odstartovalo z basecampu 20 a dokončili pouze 3. Důvodem, proč tolik účastníků nedokončilo (alespoň podle slov závodníků) bylo převážně v super zázemí, které organizátoři pro závodníky připravili. Vychlazené pivo, domácí jídlo, příjemná atmosféra závodníky zlákala a už se jim nechtělo pokračovat dále. Dalším důvodem byli i zdravotní problémy závodníků, které občas ultra cyklisty při extrémním výkonu potrápí. Trasa nebyla technicky náročná, ale převýšení veliké! Štěpán Stránský, zakladatel projektu WOLFman, píše blog a během let ježdění ultra vytrvalostních závodů bez podpory, vytvořil bikepackingovou metodiku, kde mimo jiné lidem radí, jak si s takovými zádrhely poradit, aniž byste závod museli scratchovat. 

Ale zpět k závodu. Na předstartovní meeting v pátek v noci dorazili všichni včas, postavili se stany, opekli buřtíky, popíjelo se, povídalo se a Štěpán probral celou trasu od startu do cíle, upozornil i na možné překážky nebo horší terén. Na akci dorazila i legenda českého ženského bikepackingu Katka Ludvíková, která se tentokrát zúčastnila jako pomocná ruka v zázemí a dokázala navodit tu správnou atmosféru. Katka Šponarová pomáhala jako vždy v organizaci a zázemí.

Startovalo se v sobotu brzy ráno, lehká nervozita závodníků byla znát, ale na cestu se posilnili domácí ovesnou kaší s ovocem a ořechy, udělali poslední úpravy na kole, sbalili si svačinku a odstartovalo se. Většina závodníků se držela pospolu. Okolo poledne se postupně roztrhali a do popředí se dostali ti nejlepší. Lukáš Klement si následně udržel první pozici až do cíle první části závodu. Po tří hodinové povinné pauze v polovině, teplé sprše a dobrém jídle vyrazil vstříc nočnímu dobrodružství.

Postupně přijížděli další a další závodníci, kteří se po uvelebení a uspokojení chuťových buněk rozhodli dále nepokračovat. Byl mezi nimi i organizátor několika bikepackingových závodů ultra biker Radomír Čížek, nebo organizátor West Carpatian Challenge slovenského bikepackingového závodu Matěj Ženiš. Většina však po odstoupení začala litovat a slíbili si, že další ročník dojedou až do cíle. 

Do druhé poloviny se vydalo celkem šest závodníků. Horké počasí jim v však terénu moc nepřidávalo a pro zdravotní problémy tři jezdci odstoupili během nedělního dopoledne. Byl mezi nimi i stále usměvavý Alexander Pachulsky, který se svým otcem organizuje několik bikepackingových závodů v Polsku. Jako první přijel v pondělí brzy ráno do cíle již zmíněný Lukáš Klement. Na druhém místě dorazil v pondělní podvečer Slovák Stano Hvizdoš a pár hodin na to ho následoval Lukáš Žák. Lukáš je mimo jiné hlavní trasér WOLFman duatlon, první ročník tohoto závodu proběhne tento podzim. Lukáš se specializuje na monitoring volně žijících vlků v Čechách, nejen proto si našel cestu do naší smečky.

I přes malý počet finisherů si závodníci WOLFman 555 užili, byla to pro ně “vlašťovka” návratu k tradici po několika letech, kdy byl poslední WOLFman 555 organizován v roce 2017. Příští rok předpokládáme kapacitu nad 50 účastníků, což je stále počet, kdy lze zachovat ducha a atmosféru WOLFman akcí a kdy organizátoři stále mají kapacitu si třeba s jezdci popovídat a vzájemně se trochu poznat, či vymyslet další společné projekty, protože vývoj WOLFmana není udáván pouze organizátory. 

Ještě letos na podzim máme pro vás sportovní nadšence nachystaný závod WOLFman duatlon. 253 km na kole a 80 km běh. Závody jsou otevřené jak jednotlivcům, tak týmům (štafeta). Tento závod bude v srdci Česko – Saského Švýcarska a tak máte možnost poznat nádherná místa České krajiny.

Letos jsi WOLFman 555 už prošvihl, ale již je otevřena registrace na ročník 2023, tato akcička je výborný vstup do ultravytrvalostní cyklistiky. A jestli se ti to zdá krátké, tak se přihlaš na WOLFman 2222 – vezmeme tě okolo celé České republiky, tato akce je tou královskou disciplínou v cyklistice. Těšíme se na setkání, více na www.wolf-man.cz!

Auuuuuuuuu, vlčí zavytí na rozloučenou. 

(tz)

Foto: Štěpán Stránský

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu