Novinky Kross 2019

30.8.2018

Kross je polská značka se zcela novým českým zastoupením, které slibuje zcela nový přístup ke své práci. Mezi hlavní pilíře značky patří vlastní vývoj a také vlastní továrna na kola, i na vlastní karbonové rámy, plus dostatek montážních linek ať už pro dostupnější nebo preciznější pro dražší modely. V továrnách pracuje asi 600 lidí, z čehož 35 ve vývojovém centru. Jejich práce pro rok 2019 spočívala v úpravách stávající nabídky a doplnění chybějících kategorií. Jmenovitě mezi hlavní novinky patří juniorské silniční kolo, elektrokolo Soil Boost, dámská silniční i horská kola, CX a Gravel modely a dlouho očekávaný karbonový XC full Kross Earth.

Kross Earth

Nejočekávanějším kolem Krossu je bezesporu nový XC Full jménem Earth. V nejvyšším provedení jde o celokarbonový rám vážící jen 1850 g, který akceptuje 29″ kola, své kořeny má přímo v Polsku, kde se o jeho vývoj staraly ty osoby nejpověřenější, tým Kross Racing v čele s Jolandou Neffovou, Majou Włoszczowskou a Fabienem Gigerem. Jeho zadní karbonová stavba pracuje na bázi přepákovaného jednočepu, kde místo čepu nad zadní patkou užívá pružnosti materiálu, celkově pak nabízí 100 mm zdvihu. Mezi další technické vlastnosti patří boostová zadní osa, vnitřní vedení kabeláže, Flat Mount pro zadní brzdu a jedna informace ohledně geometrie, hlavový úhel činí 68°. Nižší modely Earthů, 3 a 2, pak kombinují karbon s hliníkovou zadní stavbou, případně jsou celohliníkové.

 

Mezi hlavní novinky patří upravené enduro Moon, nabízet se bude ve dvou průměrech 27,5 i 29″, což je dost zásadní změna. Menší kola dostanou 160mm zdvih, 29″ bude se 150 mm. Samozřejmě dostal boostové osy, metrický tlumič, prostě technologie, které přichází a jen těžko si je odmyslet. Opět ho najdete ve třech provedeních a barvách.

Když půjdeme sestupně se zdvihem, trailbike Kross Soil je další na řadě, ten se bude nabízet jen na 29″ kolech, snížil se tak zdvih na 130 mm, opět dost zásadní změna ve prospěch velkých kol a jízdních vlastností. Navíc je možné upravovat geometrii pomocí otočné vložky. Tedy je na vás, zda si vyberete hlavový úhel 67 nebo 68 °. Zasáhla ho vlna nových standardů, což se ostatně dalo čekat. Kross není značkou, která by zatuhla v čase.

Pro dámy jsou tu tři nová horská kola, Level 7, 8, 10 a dvě dámské silnice Vento 3 a 6.

Kross Vento CX je sportovní cyklokrosové kolo z hliníkové slitiny vybavené pevnými osami, Flat Mount úchytem pro kotoučové brzdy. Nabízete se bude ve dvou provedeních, čímž se liší od gravelů, kterých bude 3.

Esker má asymetrickou zadní stavbu, na ní přípravu pro blatníky a brašny, důraz byl kladen i na komfort, ergonomii úchopu a průchodnost širokého pláště, vejde se až 45mm.

 

Součástí nabídky Krossu jsou i elektrokola. Kromě motorem a baterií vybavených modelů Level a Lea je zajímavý nástup elektro-trailbiku Soil s pohonem Shimano Steps 8000. Rám pojme kola 29/27,5″, odpružení RVS pak poskytne 140 mm zdvihu a to vše ve dvou osazeních.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu