Letošní ročník TOI TOI Cupu odstartoval ve Slaném

2.10.2017

Ve čtvrtek 28. září odstartoval letošní ročník Toi Toi Cupu ve Slaném. Jako první vyrazily do terénu kadetky společně se žákyněmi, poté je následovali daalší závodníci mládežnických kategorií. V pravé poledne se o první body pohárového cyklokrosového klání utkali v závodě kategorie C1 junioři, o hodinu později muži a program dne zakončí ve 14:30 hodin ženy.

Kategorie kadetky a žákyně (45 startujících)

Pořadí: 1. Kristýna Zemanová (Topforex Lapierre), 2. Kateřina Hladíková (Ivar CS Author team), 3. Aneta Novotná (Adastra Sokol Veltěž).

Vítězka ujela svým soupeřkám hned v prvním ze dvou okruhů a s přehledem zvítězila. „Zase tak snadné to nebylo, protože hned po startu se tam cpalo dost závodnic. Ráda bych vyhrála i další závody, ale hlavně se chci zaměřit na mistrovství republiky v Kolíně,“ prozradila své plány Kristýna Zemanová.

Kategorie žáci starší + mladší (76 startujících)

Pořadí: 1. Mirek Müller (Mapei Kaňkovský), 2. Filip Samec (Bikeclinic junior team), 3. Jan Frühauf (Cykloksport-Pitstop.cz).

V sólo závodě ujel všem svým soupeřům Mirek Müller a radoval se z premiérového vítězství. „Vypracoval jsem si náskok díku tomu, že soupeře zbrzdil hromadný pád. Na vítězství je dost adeptů, proto si netroufnu odhadnout, kdy se budu zase radovat,“ popsal vítězný Mirek Müller.

Kategorie kadeti (36 startujících)

Pořadí: 1. David Šulc (Ivar CS Author team), 2. Jan Zatloukal (Cyklo team Kolárna), 3. Matěj Stránský (Ivar CS Author team).

Kategorii kadetů ovládli borci stáje Ivar CS Author team, když vyhrál David Šulc a třetí skončil prvoročák Matěj Stránský. Mezi ně se dokázal vklínit stříbrný Jan Zatloukal. „Už na tréninku jsem si vyzkoušel překážky, a právě tam sem nastoupil. Zkusil jsem to a vyšlo to. Měl jsem štěstí, že jsem na rozdíl od kluků nebyl nemocný. Ale je to hlavně zásluha trenéra Ježek, který nás skvěle připravil,“ poděkoval na dálku David Šulc svému trenérovi. „Doufal jsem, že bych mohl jezdit v popředí, ale bedna mě příjemně překvapila,“ přiznal nejlepší prvoročák kadet Matěj Stránský.

Kategorie junioři (36 startujících)

Pořadí: 1. Jakub Schierl (Expres CZ Kolín), 2. Tomáš Kopecký (ACROG Balen CS), 3. Tim Wollenberg (Stevens Schubert Racing Team), 4. Wout Vervoort (IKO Beobank), 5. Tomáš Ježek (Ivar CS Author team).

Ještě dvě kola před koncem se na čele závodu usadila trojice reprezentantů Schierl, Mikšaník a Kopecký, která si vypracovala solidní náskok před svými pronásledovateli. Už se zdálo, že tato trojice si rozdělí stupně vítězů, ale v nebezpečném sjezdu došlo k hromadnému pádu vedoucího tria. „Po pádu jsem píchnul a ztratil jsem spoustu času. A že jsem ještě vybojoval druhé místo, to mě dost mile překvapilo a jsem moc spokojený,“ vylíčil rozhodující okamžik stříbrný Tomáš Kopecký. Nejlépe se zorientoval Jakub Schierl, který si přivezl do cíle bezpečný náskok. „Cítil jsem se dost dobře, obzvláště v technických pasážích. Vůbec jsem nečekal, že bych mohl vyhrát, protože jsem byl nemocný,“ přiznal překvapený vítěz.

Kategorie muži Elite (59 startujících)

Pořadí: 1. Philipp Walsleben (Beobank – Corendon), 2. Adam Ťoupalík (Beobank – Corendon), 3. David Van der Poel (Beobank – Corendon), 4. Tomáš Paprstka (Expres CZ Kolín), 5.

Kompletní stupně vítězů obsadili jezdci stáje Beobank – Corendon. Vítězství oslavil Němec Philipp Walsleben, druhé místo obsadil český reprezentant Adam Ťoupalík a třetí skončil loňský obhájce Nizozemec David Van der Poel prvenství. Na dalšího českého zástupce Tomáše Paprstku nakonec zbylo nepopulární čtvrté místo.

Krátce po startu se na čele závodu vykrystalizovala sedmičlenná skupina. K nejaktivnějším patřili Adam Ťoupalík a Tomáš Paprstka, ale i Philipp Walsleben. Právě německý jezdec nastoupil v posledním okruhu a vypracoval si rozhodující náskok. Adam Ťoupalík překonal na rozdíl od Tomáše Paprstky obě překážky v sedle, a tím se od něj odpoutal. Zcela vyčerpaný kolínský jezdec pak nestačil ani Davidu Van der Poelovi a dojel čtvrtý.

„Nebylo to týmová strategie. Určitě to byl těžký, rychlý a spravedlivý závod. S výsledkem jsem strašně spokojený, protože se mi poslední dva roky v začátku sezony nedařilo. Letos jsem trochu pozměnil přípravu a vyplatilo se,“ okomentoval závod nejlepší z Čechů Adam Ťoupalík.

Méně spokojený byl nakonec čtvrtý Tomáš Paprstka. „Chvílemi jsem si věřil na vítězství. Ale v závěru tam na mě bylo hodně jezdců belgické stáje. Postupně mi nastupovali a chtěli mě co nejvíc unavit. Nejvíc mě mrzí nepovedený závěr, ale to už jsem mlel z posledního. Překážky jsem radši neskákal, Po loňských zkušenostech jsem jel spíš na jistotu.“

„Nakonec to nebylo tak špatné, jak jsem si myslel. Nikdo nejel, a tak jsem to ze začátku zkusil. Jenže v táhlém stoupání jsem hodně ztrácel, naopak získával na překážkách, které jsem skákal. Se sedmým místem jsem spokojený. Až budu mít nohy, tak to bude úplně o něčem jiném,“ pochvalovali si Jan Nesvadba.

Kategorie ženy Elite (32 startujících)

Pořadí: 1. Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.), 2. Heijden Van Der (Team Orange Babies cyclingteam), 3. Jana Czeczinkarová (Sram Mitas Trek).

Stylem start cíl přesvědčivě zvítězila Pavla Havlíková před Nizozemkou Heijden Van Der a pro třetí místo si dojela Jana Czeczinkarová.

Tak jako v předchozích sezonách, byla i dnes vítězná Pavla Havlíková suverénní. „Ono to tak sice vypadá, ale tak přesvědčivé to zase nebylo. Je začátek sezony, ještě nejsem tak rozjetá. Doufám, že to bude v dalších závodech ještě lepší. Všechno směřuji na mistrovství Evropy do Tábora. Myslela jsem si, že to bude vyrovnanější. Dnes rozhodly spíš detaily.“

I bronzová Jana Czeczinkarová měla z třetího místa radost. „Byla tady velká konkurence, což je pro mě cenné umístění. Start se mi klasicky nepovedl, proto jsem si první dvě kola docela hrábla, abych se dostala dopředu. Pak už se mi jelo podstatně lépe. Měla jsem kliku, když jsem asi jen o centimetr minula padající Karlu. To mi paradoxně pomohlo ke třetímu místu.“

převzato z cyklokros.cz

foto Jaroslav Svoboda

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu