VELO: 2/2013

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.01.2013 Úvodník: CHCEME ODOLÁVAT?

Popis

TIPY REDAKCE

GENERAČNÍ VÝPOVĚĎ aneb JAK MOC ZNAMENÁ 18 LET V ŽIVOTĚ KOLA?
Dva identické modely, které od sebe dělí 18 let (GT Karakoram), a dva další se čtrnáctiletou prodlevou uvedení na trh (Cannondale Super V a Scalpel 29er). Jejich setkání a vzájemné porovnání v terénu i nad specifikacemi v katalogu přineslo víc než jen odpověď na otázku, kam se cyklistická technika za tuto nekrátkou dobu posunula. Zajímavé bylo například zjištění u dvojice hardtailů – akcelerace, pohodlí či hmotnost zas takový skok neudělaly. Zato geometrie!

 

 

 

KOPKŮV LAPONSKÝ KŘEST ŽENOU
Dobrodruh Honza Kopka vyváží nadšence snowbikingu a divočiny na expedice do Laponska již od roku 2008. Naposledy však byla poprvé jejich účastnicí i žena. Tedy přesněji rovnou dvě. Jaké pro ně bylo desetidenní putování v mrazu, mimo civilizaci i zásadnější možnosti hygieny v tlupě chlapů? Jak oni vnímali jejich přítomnost a jak to celé prožíval Honza?

 

 

 

VELO CAMP 2013
Oblíbené setkání cyklistů napíše 14. kapitolu své historie. Možnost přihlášení již nyní na nové adrese – www.plzenska50.cz.

 

RYCHLÝ ŠPUNT WHISTLERSKÝ
Finn Finestone je v devíti letech takřka bikovou celebritou. Když mu bylo sedm let, na internetu se objevilo jeho první video a bikeři nevěřícně sledovali malého chlapce, který bravurně ovládal malé kolečko v přírodě i ve skateparku. Nyní je mu devět a jeho jméno se ve světě MTB zabydluje po boku věhlasných terénních střelců. Nebude daleko od pravdy tvrzení, že jezdí tak, jako většina bikerů nikdy nebude.
Na tři videa se můžete podívat zde, článek o návštěvě u něj najdete v únorovém Velu, jehož obsah právě pročítáte.

 

 

NA ŠVIHU S CHYTRÁKEM
Chytré telefony neboli smartphony dobývají další a další kapsy. Nabízejí mnoho funkcí a aplikací pro využití při cyklistice. S nadsázkou jsme se podívali na to, jak by taková vyjížďka pod maximální taktovkou mobilu mohla vypadat. Přidali jsme tipy na aplikace, na potřebné periferie (hrudní pásy, čidla, držáky apod.), dále test odolného telefonu.
A v neposlední řadě jsme vyhlásili soutěž o ceny pro uživatele aplikace Endomondo.

 

 

NAPŘÍČ ZIMNÍMI BRODY
Trail, který v létě láká osvěžením díky 25 brodům, jež protíná, má v zimě zcela jiný charakter. Zábavný však je navzdory sněhu a ledu (či právě díky nim) minimálně stejně!

 

 

LED NEVYPIJEŠ!
Do produktového testu jsme sezvali deset termoláhví a prověřili je jak při jízdě, tak v „laboratoři" za pomoci teploměru. Snad ještě více než rozdíly ve schopnosti izolace nás překvapily zásadní konstrukční nedostatky některých modelů. Nejvyšší Velo známka čítala 10 bodů, nejnižší 3…

 

 

ROZHOVOR: KATEŘINA NASHOVÁ
Ač Češka, na letošním mistrovství světa v cyklokrosu v USA bude Katka na domácí půdě. Důvěrně zná prostředí, trať i vztah Američanů k cyklokrosu. Přidáváme popis trati i její proměnné.

 

 

TROCHA SHOW A VZHŮRU DO BOJE!
Předsezonní prezentace profesionálních týmů vrcholí, na dvou z těchto většinou velkolepých show jsme byli přítomni. Na jedné z nich excelovala hvězda první velikosti Peter Sagan (Cannondale), na druhé spolu „cvičně" spurtovali Mark Cavendish s Tomem Boonenem o titul šampiona týmu Omega Pharma-Quickstep.

 

 

HRAJTE O BIKE ZA 50 000 Kč a další ceny
K oblíbené soutěži se dostanete po zadání web kódu do vyhledávače na stránkách www.iVelo.cz. Tento kód najdete v časopisu.

 

 

POKÁNÍ LANCE ARMSTRONGA: LEŽ JAKO KAPITÁL
Přiznal se. Je to ale důležité, mění to něco?

 

NEROVNÝ BOJ CYKLISTY A AUTA
Střetů s auty se nevyhýbají ani největší hvězdy světové cyklistiky. Někdy to končí lehčími zraněními (nedávné kolize Bradleyho Wigginse či Marka Cavendishe), jindy tragicky (smrt bikerů Iῆakiho Lejarrety a Burryho Standera).

 

 

TESTY, TESTY, TESTY
Souboj čtyř tentokrát míří na XC fully se zdvihem 100-120 mm v ceně 45 000-50 000 Kč: Giant Anthem X 29er 3, Lapierre X-Control 310, Marin Rift Zone 29er XC6 a Stevens Fluent
Severoamerický enduro duel: Knolly Chilcotin vs. Trek Slash 7. V čem má navrch Kanada a v čem USA?
Dlouhodobý test 2013 a poslední dva dosud netestovaní účastníci: Felt Virtue 60 (26", 130/120 mm, 43 990 Kč) a Kona Hei Hei (29", 100/100 mm a 44 174 Kč). Z testu jsme bohužel museli vyřadit původně plánovaný Haibike Q FS SL z důvodu jeho nedostupnosti, zůstala tedy jedenáctka dlouhodobě prověřovaných kol.
rubrika Minitest: tretry Specialized Comp MTB, bunda Endura Flyte a teplé spodní triko Gore Base Layer Thermo Shirt Long
rubrika Versus: čepičky pod přilbu Progress D BS CEP vs. Sýkora EC16; sportovní sedla s úpravou pro vyšší komfort BBB UltraBase DTL vs. XLC Ambition

 

 

 

NA CESTÁCH

ČACHTICKÝ HRAD ANEB DOBRÝ DEN, MADAM BÁTHORYOVÁ! Čtenářský Velo trail guide vás provede technicky náročnými traily v okolí známého „Tajemného hradu v Karpatech". Okoření jej fakt, že slovenským okruhem provádí Angličan, který nedaleko dlouhodobě žije.

♦ BOLÍVIE A JEJÍ VYSOKOHORSKÉ TRAILY. Vzhledem k možnostem ježdění není divu, že v Bolívii operuje řada agentur, které provádějí bikery po nádherných stezkách a sjezdech. A zdaleka nehovoříme jen (vlastně vůbec) o vyhlášené „atrakci" jménem Death Road. Jedna z kapitol článku pak odkazuje na jiný rys místa, jmenuje se Kokatrip.

 

 

 

NA SKOK
Tentokrát 24hodinový jsme se zastavili u jihlavského mistra této disciplíny Zdeňka Kříže. Zajímalo nás nejen to, jak se lze po takovou dobu udržet v sedle.

 

TRÉNINK V ÚNORU? POKUD MOŽNO NA HORY!
Pravidelný tréninkový seriál pro únor radí, jak z pohledu přípravy co nejefektivněji naložit s pobytem na horách. Ale pokud se na ně nedostanete, netřeba zoufat, mám pro vás náhradní řešení. A opět se věnujeme speciálně i dětem a mládeži!

 

 

 

VÝŽIVOVÝ PORADCE: SPALOVAČE TUKU
Název těchto doplňků výživy zní po Vánocích velmi slibně, jak ale odhaluje výživový poradce, zázraky nečekejte.

 

ŠTYBAROVA ZLATÁ ODBOČKA VE STŘÍBŘE
Namísto očekávaného duelu Š+Š, Šimůnka a Štybara, přineslo domácí mistrovství hladké vítězství druhého jmenovaného. Článek však není pouhou reportáží z tohoto závodu.

 

 

 

 

 

Menu