VELO: 6/2011

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

VELO 6/2011

NEPŘEHLÉDNUTELNOST PODMÍNKOU CYKLISTOVA BYTÍ. O viditelnosti cyklistů v noci se hodně mluví, ve dne je to ale v lecčem podobné. Řidiči dobře ví, jak se mnozí dokážeme maskovat barvami oblečení, jež prostě nejsou vidět. Vzali jsme proto krabici dresů různých barev a pokusili se najít takovou, která je nejvíce viditelná v různých prostředích (horizont, temná alej, obec, louka apod.). jak to dopadlo, napoví naše fotoreportáž.

JAK NEJLÉPE UTRATIT 10 000 Kč ZA VÝBAVU?Článek má zdánlivě jednoduché zadání – redaktore, tady máš deset tisíc korun a ukaž, jaké vybavení si za něj pořídíš. Téma ale sleduje víc než jen tipy na produkty – jde o různost volby v závislosti na stylu ježdění, finanční limit by navíc měl ukázat, do čeho se podle nás vyplatí investovat a kde lze uspořit bez následků.

VETERÁN CYKLISTICKÉ KONSTRUKTÉŘINY PETER DENK. Víte, co zcela zásadního mají společného značky Hot Chilli, Scott, Cannondale a GT? Kdo odpoví, že muže jménem Peter Denk, odpoví správně. Tenhle německý konstruktér založil značku Hot Chilli, pak ji odprodal a začal tvořit kola pro ambiciózní Scott. Od něj po dvanácti úspěšných letech odešel do společnosti Cycling sports group, za svou velkou výzvou jménem Cannondale. Je jednou z nejvýraznějších osobností mezi cyklistickými konstruktéry.

GPS NA ČTYŘI ZPŮSOBY aneb typologický test navigací. Rozdělili jsme kategorii outdoorových navigací do čtyř základních typových podkategorií (dostupné s dotykovým displejem, dostupné tlačítkové, top provedení a smartphone s navigací), otestovali jejich zástupce a ukázali na jejich výhody i nevýhody.

ČTENÁŘI TESTUJÍ PRO ČTENÁŘE aneb Velo Test Festy 2011 a vaše postřehy k jednotlivým kolům. Krátce jsme získali deset kolegů, kteří si nebrali servítky s kritikou kol. Více v ukázce.

4900 GRAMŮ U SILNIČKY, BĚŽNÁ ZÁLEŽITOST!V Itálii byl na novinářském kempu představen zcela nový Cannondale SuperSix EVO. Byli jsme u toho.

Ochutnejte ve videoukázce! NA TRAILU ZA ČTENÁŘEM – slovenské HC XC v Martinských Holích. Druhý trail na pozvání čtenáře z nové podoby seriálu Domácí bikový revír se určitě nedá zaškatulkovat do kategorie obyčejných. To, co jsme zažili se dvěma chlapy, není pro běžnou komunitu XC jezdců nebo maratonské fanatiky vůbec to pravé ořechové. Komu je však dávno jasné, že k vysokým horám patří tlačení, sníh a pořádné sjezdy, bude maximálně nadšený. Více v ukázce – video, foto, GPS…

Ochutnejte ve videoukázce! PRO SEBEMRSKAČE A FAJNŠMEKRY aneb po stopách maratonu Specialized Rallye Sudety. Tenhle závod není pro každého, a to jak fyzicky, tak i technicky. Když si jeho trasu rozdělíte do dvou dnů, nabídne vám ale fantastický biking bez utrpení typického pro závod.

TESTY, TESTY, TESTY…

  • OCHRANNÁ VODĚODOLNÁ POUZDRA NA TELEFONY a další elektroniku, která může být při převážení na kole ohrožena. Při důkladném testování jsme utopili redakční telefon, věříme tedy, že naše poznatky vám budou k užitku.
  • Ochutnejte ve videoukázce z testu! TERÉNNÍ VŠEUMĚL CANNONDALE JEKYLL HiMod Carbon 2 exkluzivně v rubrice Velo stars 2011. Více v ukázce.

  • DOSTUPNÉ ENDURO STROJE – all mountainy se zdvihy 140-150 mm, cena okolo 50 000 Kč a GT Force 2.0, Lapierre Zesty 214, Marin Mount Vision XM7 a Mongoose Teocali Elite
  • TCHAJ-WAN, NEBO ITÁLII? Karbonové hardtaily Merida O.Nine 2000-D a Bianchi Methanol SX 9000 v přímém souboji v rubrice Double. Cenová kategorie 60 000 Kč.
  • DOSTUPNÉ, PŘESTO K ZAMYŠLENÍ – hardtaily za 30 000 Kč, hliníkový rám a CTM Caliber 3.0 a Dema Auron
  • rubrika Versus – objímkové MTB gripyBontrager RL-S Lock on a Specialized Rocca; MTB pláště Hutchinson Cobra Hardskin 2,1 a Maxxis Ikon EXO 2,2
  • rubrika Minitest – nášlapné MTB pedályExustar PM25ALTi, silniční zapletená kola Remerx Saw Carbon 38 a GPS kamera Cateye Inou

ŠUP NA SEŠUP – technika zdolání prudkého sjezdu pod dohledem instruktora Kamila Tatarkoviče ve Velo škole jízdy.

STIMULANTY A ENERGY DRINKY – jsou všemožné redbully, semtexy, erektusy a podobné energetické bomby spása, když dojde síla, nabuzení, anebo pro cyklistu zbytečná záležitost? Odpoví dietolog – a to zcela jednoznačně!

ČERVEN, PŘÍPRAVA VRCHOLÍ – tréninkový seriál Libora Matějky.

ČERNÁ BARVA RŮŽOVÉHO GIRA. Italská ikona byla poznamenaná smrtelným pádem, leč boje pokračují dál.

GILBERT NA HRAD! Osmadvacetiletý belgický cyklista Philippe Gilbert se během jediného dubnového týdne, kdy ovládl tři prestižní klasické závody, stal nadějí Belgie na vyřešení jejích vleklých politických problémů. Není to však poprvé, kdy závodní cyklistika vstoupila významně do politiky.

KREUZIGER PŘEPSAL ČESKOU HISTORII V KLASIKÁCH TAK NĚJAK NÁHODOU aneb monument na dosah. V hektice růžových dní v Itálii se trochu pozapomnělo na jeden málem historický počin Romana Kreuzigera. Je to paradox. Ardenské klasiky právě kvůli Giru letos hodlal úplně obětovat, nakonec se až pár dní před závodem Lutych-Bastogne-Lutych rozhodl, že belgickou „doyenne" stejně jako v posledních letech absolvuje, a to dva dny poté, co vítěznou etapou zakončil svou pouť v podniku Kolem Trentina. Důvodem bylo jednak vstřebat do nohou delší závodní kilometry (konkrétně 257) a hlavně pomoci obhájci prvenství Vinokurovovi. Paradoxně si však Kreuziger dojel pro nejlepší výsledek českého silničáře v historii klasických monumentů vůbec. Cílovou čáru v Lutychu proťal hned za prominentní trojicí Gilbert a bratři Schleckové, tedy za letos na jaře Panem neporazitelným a dvěma Lucemburčany v Ardenách již vítěznými (Frank na Amstelu a Andy na Lutych-Bastogne-Lutych).

ÚVOD SP MTB: ČEŠI SE NEZTRATILI ANEB JUBILEUM S PREMIÉRAMI. Dvacet let od prvního ročníku oficiálního Světového poháru MTB je byť jen v letmém srovnání patrné, jak moc se změnil závodní mountainbiking. Letošní ouvertura se konala v Jižní Africe (v roce 1991 v italském Bassanu del Grappa, druhý tehdy skončil Čechoslovák Ondrej Glajza), cross-country vyhrála Číňanka, závodnice ze země, kde dnes vzniká drtivá většina světové produkce horských kol, ale o závodech MTB tam před dvěma desítkami let sotva slyšeli. Klání sjezdařů ovládl Američan, což by v historických souvislostech nebylo až tak překvapivé, kdyby na tento okamžik nemusely Spojené státy čekat tucet let.

Menu