VELO Test fest 2011

28.2.2017

Už podruhé jsme akci rozdělili do dvou termínů a dvou lokalit, aby byla dostupná většímu počtu zájemců. První etapa se odehrála 16. dubna a stejně jako loni jsme zamířili na farmu Bolka Polívky v Olšanech u Brna. Ještě den před vypuknutím testování nebylo jisté, jakou tvář nám počasí nastaví. Nakonec se rozhodlo pro příjemnější přivítání. Na ranči mu děkovalo více než 300 účastníků, zástupci devětadvaceti značek a vlastně i všech téměř 350 testovacích kol, která se z okruhu vracela o poznání čistší než loni. 

 
Test fest 2011 Test fest 2011  Test fest 2011  Test fest 2011 
Test fest 2011  Test fest 2011  Test fest 2011  Test fest 2011 

U krále Bolka 

Ti, kteří sem přijeli testovat už podruhé, zažili den podle obvyklého scénáře – ranní prezentace, zaplacení účastnického poplatku, vyzvednutí dárku a poukazu na oběd a pak už jen testování na známém zhruba tříkilometrovém bikovém nebo sedmikilometrovém silničním okruhu. V poledne rychlé jídlo (rizoto rychle snědené a rychle poskytující energii) spláchnuté nealkoholickým birelem v množství dle žízně a pak znova do sedla. Na některé celoodpružené modely bylo nutné chvilku počkat, byl o ně velký zájem, naopak na hardtaily docházelo spíše z nouze. I to svědčí o směrování horské cyklistiky a zájmu českých bikerů. Rekordmani víkendu stihli projet až patnáct kol! Na olšanském Test Festu se také objevily kamery České televize, která zařadila reportáž do pořadu Vertikal. 

Chrustenická premiéra 

Když se kolegové vraceli ze značení okruhu ve středočeských Chrustenicích, neskrývali nadšení. Podařilo se jim prý najít trať, která prověří opravdu všechny vlastnosti biku i jezdce. Poslední květnová sobota ukázala, že se nemýlili. Z šest kilometrů dlouhého okruhu chodily chvílemi až dramatické zvěsti – o příšerném stoupání, pak zas o vražedném sjezdu. Někdo si liboval, někdo musel hledat svoji stopu nebo vzít kolo na rameno. Prostě bikování jak má být. Kdo se na okruh necítil, mohl využít druhou, lehčí variantu, jež vedla převážně po širších lesních cestách. Stejně tak silničáři měli vše potřebné – dlouhou rovinku údolím podél potoka, nebo ostré stoupání na Malé Přílepy. 

Velmi příjemným překvapením bylo zázemí campu Valek, který kvůli Test Festu zahájil sezonu o den dříve. Čerstvě posekaná tráva a vzorně vysypaná okružní cesta vytvořily ideální podmínky – stánky se rozprostřely dokola a uprostřed vznikla velká zelená plocha, kde si mohli unavení testeři odpočinout. Třeba i po řádné porci testfestovin. I zde se totiž počasí slitovalo a zahrozilo pouze několika hromy a poryvy větru, byť předpověď nebyla valná. Díky velkému prostranství, delšímu okruhu i rychlé a příjemné obsluze v restauraci se nikdo nemusel tlačit a tři stovky účastníků by tu hádal málokdo. V Chrustenicích bohužel došlo i na nepříjemnou událost, kdosi si tu totiž vypůjčil horské kolo Specialized FSR Stumpjumper Carbon a už ho nevrátil. 

Závěrem nezbývá než poděkovat návštěvníkům, výrobcům a dovozcům jednotlivých značek, že se Test Festu v Brně i Chrustenicích zúčastnili. Těšíme se opět příští jaro! 

Karel Kuchler
Foto: Rudolf Hronza 

V ČERVNOVÉM VELU NAJDETE POSTŘEHY DESETI ÚČASTNÍKŮ TEST FESTU, KTEŘÍ HODNOTÍ VYZKOUŠENÁ KOLA. JAKÝ JE JEJICH NÁZOR NA 29“, NA FULLY, VYŠŠÍ ZDVIHY, HARDTAILY? ČTĚTE ČERVNOVÉ VELO.
Menu