VELO: 6/2010

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

VELKÉ CHVÍLE ČESKÉHO MTB
před dvaceti lety – V červnu uplyne 20 let od prvního domácího MTB závodu, což je určitě důvod k ohlédnutí. Dvacet let, to je spousta zajímavých příběhů a událostí. Mimo jiné jsme podle dochovaného materiálu a jedné fotografie ze startu pátrali po osudech těch, kdo se jej tehdy zúčastnili.
Součástí článku je také založení domácí bikové síně slávy, do níž jsme uvedli prvních deset jmen těch, kdo se podle nás zasloužili o rozvoj MTB v ČR.
nyní – Velké chvíle však prožívá české MTB i nyní: Jaroslav Kulhavý se výrazně prosadil do nejužší špičky hned ve dvou závodech SP XC, stejně tak nezahálela Kateřina Nash, ve 4X pak zazářili zlatem Michal Maroši i Jana Horáková a další.

Velo 6/2010 = 190 stran!
úvodník | ukázka: TREK Remedy 9.9: Jak rychle ztratit hlavu | ukázka: Zapoměňte na Landise a Armstronga, JE TU SAGAN! | ukázka: Výzva hor: VELOCAMP 2010 Jeseníky

OBĚ KOLA V ZÁBĚRU. All wheel drive neboli AWD, případně také 4 x 4 a 4WD − to jsou pojmy v automobilovém průmyslu dobře známé. Také v motocyklovém odvětví není označení 2 x 2 a 2WD úplnou neznámou. A kola? Je vůbec možné zkonstruovat bicykl, který bude mít hnaná obě dvě kola? Ano, je. Dokonce má tento pohon několik opodstatnění.

TA NEJLEPŠÍ Z VIDLIC! Jak by měla vypadat ta nejlepší vidlice ze všech? Neměla by být ani drahá, ani nevhodná, prostě tak akorát podle našich nároků a potřeb. Jak se k takové dobrat, radí článek zaměřený na toto téma.

PŘÍPRAVA DOMÁCÍHO IONŤÁKU. Proč se pouštět do míchání prášků? Třeba už jen proto, že výsledek je o mnoho levnější a může být lepší než komerční produkt.

NENÍ TŘEBA BÁT SE BB30 – montáž a demontáž středového složení standardu BB30 krok za krokem na modelovém případu.

ROZHOVOR. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma je mimo jiné také vášnivým cyklistou.

TESTY KOL

 • Rubrika Souboj čtyř a enduro fully v ceně 50 000 Kč: Haibike Q FS RC, Marin Attack Trail 6.7, RB IQ 6 Race a Specialized Pitch Pro
 • Rubrika Velo stars 2010 a Trek Remedy 9.9
 • Hardtaily z tratí Světových pohárů v XC – Giant XTC Advanced SL a Ghost HTX Lector Pro Team
 • Dostupné hardtaily mimo hlavní proud: cena 20 000 Kč, 26" bike ve střihu pro trail vs. 29" – Merida TFS Trail 700-D a Author Traction 29

MINITEST

 • brzdový kotouč Alligator HK-R21
 • brýle 3F Photochromic 1225
 • nosič kol Thule ProRide 591
 • dámské sedlo Fi´zi:k Vesta
 • MTB blatníky Cycraguard Twin Pack

VERSUS

 • cyklistické ponožky Canard Prema x Moose Hike
 • MTB přilby Mango Magnitudo x Met Terra

NA POHLED CIVILNÍ, SRDCEM CYKLISTICKÉ – srovnávací test devíti volných kraťasů střední třídy (1500-2000 Kč): BBB, Biemme, Craft, Etape, Fox, Kalas, Nema, Pearl Izumi a Silvini.

NEDOSTATKEM KYSLÍKU K VÝKONU! Hypoxický trénink teoreticky i na vlastní kůži. Vysokohorský trénink, který má zásadní vliv na výkonnost, lze díky simulaci vysoké nadmořské výšky absolvovat prakticky kdekoliv. Co tato možnost přináší a co udělala jedna kůra s naším modelem?

PŘEČTĚTE SI SVOU FORMU – stačí vyznat se ve výstupu z laboratorního vyšetření. Přinášíme návod.

JUBILEUM KULTU. Kalifornský festival Sea Otter Classic letos oslavil 20. narozeniny. Jak vypadá zákulisí a okolní terén pohledem závodníka? Na to odpovídá ve své reportáži Kamil Tatarkovič.

Video: Průřezové video Kamila Tatarkoviče!

Blog Kamila Tatarkoviče najdete na adrese www.kamiltatarkovic.com
Související video: Návod jak správně pumpovat

RANDE VE TŘECH TISÍCÍCH – tip na fantastickou dovolenou na biku na francouzských vysokohorských trailech v oblasti Queyras.

ŘÁDĚNÍ NA HROMADĚ UHLÍ – v rámci rubriky Po stopách maratonů jsme se vydali na Extrém Bike Most. Byl to naprosto dokonalý bikový zážitek!

GIRO D´ITALIA – růžový tyjátr v půli představení, ale i další silniční střípky, například další úspěchy Slováka Sagana či přiznání k dopingu Floyda Landise.

Menu