VELO: 5/2009

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

KARBON PO NEHODĚ ČI PÁDU – VELKÁ NEJISTOTA! „Superlehké celokarbonové kolo mi nedělalo radost dlouho, za několik měsíců se po jednom mém pádu začal psát thriller nejistoty. Rám vydržel, ale opravdu je kompozit i nadále bezpečný? Co když se uvnitř něco stalo?” Ani specialisté v oboru a drahá laboratorní měření možná nedokáží uspokojivě odpovědět….

JEŠTĚ LEPŠÍ PÉROVÁNÍ? Tuning odpružení jako cesta k plné spokojenosti, či mucholapka na koruny? Dlouhodobé ustálení hladiny pokroku v oboru MTB pružení jakoby a priori evokovalo roky stojatou hladinu rybníka. Vzduchová pružina na většině kol, olejové tlumení, patrný odklon od tzv. inteligence… A přece, přes tyto roky stejné signály, roste popularita tunningových a speciálních servisních center odpružení. V Americe, Británii, ale i v Čechách.

ŽHAVÝ TIP! MTB NÁŠLAPNÉ PEDÁLY DLOUHODOBĚ: čtyři značky, čtyři systémy, dlouhodobý test v délce téměř dvou roků. Co udělal náročný celoroční provoz s mechanizmy, zarážkami, ale i ložisky pedálů? Time, Cranbrothers, Look a Shimano.

REGULACE, TLAKY, VENTILKY, ZAMYKÁNÍ – odpruženářův manuál vás krok za krokem provede ideálním nastavením právě vaší vidlice či tlumiče.

HITPARÁDA VÝŽIVOVÝCH OMYLŮ – zapomeňte na desítky různých rad a doporučení, jak se stravovat při jízdě na kole. Stačí, když vám v paměti zůstane pět nejhorších prohřešků, jichž je dobré se vystříhat pro ty nejlepší a ničím nerušené zážitky z jízdy.

ZA HRANICEMI VŠEDNÍHO BIKINGU – ŠVÝCARSKÝ JUNGFRAU A VELŠSKÉ TRAILY. V prvním případě snadno dosažitelný ráj bikingu, ve druhém království singltreku dýchající historií. Reportáže, které vás navnadí vyjet.

ROZHOVOR: MUŽ MNOHA TVÁŘÍ. Pražský radní Petr Štěpánek jako úředník, vášnivý cyklista a aktivista.

SPORT

  • ZABIJÁK SPURTŮ. Ještě v osmnácti letech nic nenasvědčovalo tomu, že by se Mark Cavendish měl stát profesionálním cyklistou, natož vítězem jednoho z nejslavnějších klasických závodů planety. Pracoval tehdy na plný úvazek jako bankovní úředník doma na ostrově Man, který není oficiálně součástí Spojeného království, byť spadá pod korunu královny Alžběty II., hlavy ostrovního státu. A byl zvyklý, že jej v cyklistice spíš odstrkují. Dnes by ho chtěl kdekdo.
  • KLÍČEK K PATÁLIÍM, nebo k novému motivu? Jsou to ale absurdity. Lance Armstrong se v sedmatřiceti letech a po více než tříleté pauze vrátil k vrcholové závodní cyklistice, aby prožil to, co musí poznat každý závodník, než se může považovat za skutečného cyklistu. Zlomil si klíční kost. Po sedmnácti letech profesionální kariéry. Poprvé.
  • BODOVAČKA – ČESKÁ MEDAILOVÁ JISTOTA. Jak tradiční tahle dráhová disciplína z českého pohledu je, tak přesto pokaždé dokáže být úplně jiná. Madison alias bodovací závod dvojic na 50 kilometrů má ale jednu kvalitu opakující se s pravidelnou přesností. Čeští závodníci v prestižní olympijské disciplíně sbírají už pár let medaile!
  • DRAMA OKAMŽIKU. Jarní klasiky netradičně, obraz za obrazem.

MARATONY 2009 – K AKCI PŘIPRAVEN!

  • MANUÁL ÚSPĚŠNÉHO ZVLÁDNUTÍ NEJEN PRVNÍHO MARATONU. Možná jste se i vy rozhodli, že tento rok konečně zkusíte nějaký ten maraton. Anebo se do závodění v této disciplíně obujete více, třeba i objedete nějaký seriál. Ať tak či tak, je dobré vědět, že maratonské závodění vyžaduje své – a nemluvíme jen o fyzičce, vybavení, ale také třeba o finanční stránce, taktice, prostě o celkové připravenosti.
  • TY NEJLEPŠÍ AKCE. Tipy zkušených jezdců na akce, které vás nezklamou – ať už jde o rodinnou výpravu, náročnost technickou či celkovou apod.

HOLENÍ NOHOU jako tradiční úchylka cyklistů. Holit, nebo neholit? Proč ano, proč ne? Na co si dát pozor? Ještě více zodpovězených otázek doplněných o zkušenosti cyklistů z obou táborů – to vše v květnovém Velu.

NA TRÉNINKU BOREC, PŘI ZÁVODĚ PROPADÁK. Psychické kolapsy se týkají víkendových, amatérských i profesionálních cyklistů. Obrana před nimi je ale možná.

KOLO V AUTĚ. Naložit ho je snadné – tipy pro bezproblémovou přepravu se ale jistě hodí.

JÍT SVOU CESTOU aneb vývoj a zadávání výroby vlastních produktů. Součástky a doplňky, udělejme si jasno v tom, co je co. Brendované, stickrované, z otevřené platformy, z vlastní formy, nebo cizí značky? To už je ´vyšší dívčí´… V tomto článku nás zajímají produkty vlastní značky, vzniklé vlastním vývojem. Jak probíhá?

TESTY, TESTY, TESTY

  • VELO STARS: BÝT JAKO HERMIDA. Kompozitový švihák Merida 96 ve hvězdné zkoušce.
  • TITAN ANEBO KARBON? Aristokratický souboj exkluzivních hardtailů: Marin Team Titanium vs. Torpado T40 Iridium.
  • SOUBOJ ČTYŘ biků a čtyř koncepcí: 26″, nebo 29″? Full, nebo hardtail? Skutečně palčivé otázky zodpovězené skutečnými bikery, v hlavních rolích Author Master (HT, 26″), GT Zaskar Niner (HT, 29″), Scott Spark 35 (FS, 26″) a Specialized Stumpjumper 29 FSR Comp (FS, 29″).

UPOMÍNÁNÍ SE NA MONARCHII. Domácí bikový revír tentokráte spíše za hranicemi – v rakouském příhraničí.

Menu