VELO: 11/2008

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Letopočet 2009 se již nyní jeví přelomovým aneb MILNÍKY K ZAPAMATOVÁNÍ. Letošní veletržní podzim, ale i léto plné informací o další sezoně přinesly mnoho nového. Nešlo však jen o vylepšení stávajícího – v novinkách jsme našli pět milníků, které jsme vybrali proto, že v nich cítíme potenciál pro budoucnost. A nejen to, on už je více či méně zřejmý. Uznejte sami, vždyť mluvíme o 1) pevných 15mm osách v XC, 2) převodovce místo převodníků, 3) řemenech místo řetězů, 4) výškově nastavitelných sedlovkách a za 5) neobvyklých přírodních materiálech.

TESTY KOL a KOMPONENTŮ

  • SOUBOJ ČTYŘ přináší kvartet českých celokarbonových hardtailů, ovšem pozor, za cenu více než zajímavou při nekompromisní výbavě. Tedy ve zkratce: souboj čtyř, české karbonové HT, cena 40 000-50 000 Kč, v hlavních rolích novinky AUTHOR Revolt, 4EVER Virus XC3 a SUPERIOR XP 950, k nim již druhé narozeniny slavící KELLYS Mobster.
  • rubrika VELO STARS se loučí posledním dílem, který patří silnici, konkrétně českému skvostu PELL´S SE7EN.
  • rubrika VERSUS porovnává dostupné odolné semislickové MTB pláště vhodné i pro jízdu po silnici (Hutchinson Rock and Road a Author Silk Road) a MTB dlouhoprsté rukavice vhodné nejen na podzim, ale vyjma zimy celoročně (DaKine Highwire a Fox Attack)
  • v rubrice MINITEST najdete GPS přijímač i-gotU GT100/USB (praktický záznamník trasy za cca 1000 Kč), novinku v podobě silničních pedálů Time Xen, návleky na nohy Author AS-9, další novinku MTB pláště Schwalbe Rocket Ron a tretry Lake MX-190.

PODZIM – KRÁLOVSKÁ ODMĚNA PRO NEBOJÁCNÉ. Podzim je tu, smiřme se s tím. Počkat, o jakém smíření je tu ale vlastně řeč? Proč působit sklesle z toho, že přichází velmi krásné roční období, jež dá jízdě na kole nový náboj? Proč se raději jednoduše neradovat? Důvodů pro dobrou náladu se jistě najde více než těch navozujících skleslost. Přinášíme vám fotografické pozvání, v němž snímky Markéty Navrátilové a Roba Trnky ukazují, proč si podzim v sedle vychutnávat.

DEN S JIŘÍM JEŽKEM, MEDAILEMI Z OH OVĚNČENÝM PARALYMPIKEM. Náš redaktor Karel Kuchler strávil s Jirkou Ježkem celý den, během něhož sledoval, jak tráví svůj čas, co vše dělá, co představuje příprava na závoduy, absolvoval s ním trénink i tiskovou konferenci. Vzniklo pět stran velmi zajímavého materiálu.

Nevšední příběh závodnického rodu Kvasničkových, světových medailistů: JINOU CESTOU, ALE STEJNÝM SMĚREM. Kdo by nechtěl, aby jeho ratolest pokračovala v otcových šlépějích. A když jste cyklista, bývá to tak bráno skoro samozřejmě, někdy ku prospěchu, jindy spíše na obtíž vztahu obou generací. Cyklistické rodinné ságy Šimůnků, Kloučků, Kreuzigerů či Raboňů a mnoha dalších jsou páteří naší současné závodní cyklistiky. Ovšem bezpochyby nejúspěšnější v letošní sezoně byli ve světě čeští hendikepovaní cyklisté. Mezi nimi jste možná zaznamenali jméno teprve osmnáctiletého Tomáše Kvasničky, který získal bronzové medaile v pevném kilometru a týmovém sprintu na dráze stejně jako v silničním závodě s hromadným startem.

NOVÝ TRÉNINKOVÝ SERIÁL! Po několika letech, kdy jsme se v tréninkovém seriálu Vela věnovali konkrétním tématům a problémům, se novým seriálem opět vracíme k původnímu obecnějšímu zadání: trénink budeme plánovat den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem. V každém Velu tak dostanete plán na další měsíc, a to ať už jste hobby jezdec a jde vám o fyzičku anebo ambicióznější jedinec.

ŠKOLA JÍZDY TENTOKRÁT SILNIČNÍ: nedaleko svého bydliště nás ve sjezdu plném serpentin vyučoval Jan Svorada, jak správně projet zatáčku. Až dosud jsme si mysleli, jak rychle jezdíme v zatáčkách. Jančí ukázal, jak daleko jsme od pravdy!

VELO VAŘÍ PRO VÁS – zajímá vás, jaký recept nám připravil Pavel Padrnos?

MS SILNIČNÍCH CYKLISTŮ v italském Varese: PŮVODNÍ REPORTÁŽ. Libor Matějka strávil celý týden v prostředí, které velmi dobře zná – v zákulisí i na tratích MS v silniční cyklistice.

VUELTA A CONTADORŮV HATTRICK Z ŘÍŠE SNŮ. Alberto svým vítězstvím na Vueltě dokonal dobytí podniků Grand Tours: během zhruba jednoho roku mu patří skalp Gira, Tour i španělských etap.

KAM KRÁČÍŠ, MARATONE? Budoucnost a charakter MTB maratonů je v poslední době pro ambiciózní závodníky celkem ožehavým tématem. UCI není schopná zajistit dostatečný počet mezinárodních klání na úrovni Světového poháru, což znamenalo v letošní sezoně pouhé tři závody včetně mistrovství světa a příští rok už Světový pohár nebude pořádán vůbec. Není se tak co divit, že ani zájem samotných špičkových jezdců není nijak vysoký. V přímém kontrastu proti tomu stojí vysoká čísla účasti hobby jezdců na maratonech a také rostoucí počet konaných akcí. Myšlenky na to, zda je tato disciplína v rámci vrcholných podniků vůbec smysluplná, se přímo nabízejí.

MERIDA BIKE VYSOČINA 2008 – FESTIVAL SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ. Koncem září proběhl na Vysočině Mezinárodní festival horské cyklistiky Merida Bike Vysočina 2008. Víkendová akce zcela jednoznačně dostála ambicím, které naznačuje její název, a všemu, co slibuje. Byla mezinárodní, zábavná, zajímavá, mohli jste tu jak sami sportovat, tak i obdivovat výkony hvězd MTB XC světového formátu či se bavit při večerním koncertu.

NA CESTÁCH

  • autoři dalšího dílu rubriky Přejezd pohoří zamířili do ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
  • Domácí bikový revír popisuje zcela pohodový a rovinatý okruh v POLABÍ – ovšem nenechte se zmást, to totiž neznamená, že by zde nebyly pěkné terény pro odpočinkový podzimní biking.

NA STOPĚ PROBLÉMU zní jméno nové servisní rubriky, která ve druhém dějství přináší pomoc při odstraňování vrzání středového složení.

Menu