5 otázek – 30 odpovědí

28.2.2017

5 otázek
30 odpovědí

Posledním závodem, podnikem GT Zaskar nedaleko Brna, skončily boje v iVelo.cz bike marathon sérii. Její stručné shrnutí a částečné výsledky jste mohli najít na předchozí dvoustraně, nyní bychom vás rádi blíže seznámili s nejlepšími v celkovém pořadí – s prvními třemi muži a ženami. Každému z této šestice jsme položili pětici stejných otázek, přičemž jsme se namísto na oblíbenou hudbu či jídlo zaměřili na to, jak oni sledují dění v rámci iVelo.cz série i maratonském hnutí obecně. Touto cestou nejlepším ještě jednou gratulujeme a jen připomínáme, že kompletní nejen výsledkový, ale i reportážní a fotografický servis k sérii najdete na www.iVelo.cz.

Eda Pinkava
Foto: archiv jezdců

otázky pro závodníky

 • 1) Vybíral(a) jste si letos závody podle obtížnosti, konkurence, jejich věhlasu mezi bikery, a nebo podle toho, zda jsou či nejsou zařazeny v iVelo.cz bike marathon sérii, tedy s ohledem na celkové pořadí?
 • 2) Vnímáte nějaké změny nebo vývoj maratonské disciplíny? Mění se podle vás atmosféra těchto akcí, složení účastníků, jejich cíle? Pokud ano, proč se tomu tak podle vás děje?
 • 3) Který ze závodů série byste pasoval(a) na post nejlepšího a naopak nejhoršího, a proč?
 • 4) Co pro vás celkový úspěch v seriálu znamená? Chystáte se příští rok na jeho obhajobu? Nebo jsou vaše plány jiné a chcete dosáhnout více?
 • 5) Přemýšleli jste o tom, že by pro maratonské závodění mohl být lepší volbou celoodpružený bike, případně 29"?

1. místo, ŠÍBL Radoslav
(Bikezone – MRX)

 • 1. „Závodní program sestavujeme v týmu po vzájemné dohodě, atraktivita závodu z mého hlediska se ladí se zájmy sponzorů. Prioritou v ČR byl maratonský pohár, dobré umístění ve iVelo.cz sérii z toho tak nějak vyplynulo. Každopádně klasika jako Drásal či Sudety nemůžou nikdy v mém programu chybět. Navíc generální sponzor týmu je i partnerem Sudet."
 • 2. „Nejvýraznějším znakem posledních let je určitě to, že závodů pořád přibývá, malých i velkých. Dřív neexistovalo, že by se závody jako Šela či Sudety kryly s podobně velkými akcemi. Je-li to celkovým kladem, těžko posoudit, ale trochu nechápu, že hobby bikeři, co jezdí na závody jen podle sebe, bez týmových povinností, jedou radši přes republiku na padesátku, než by si zajeli skutečně těžký maraton."
 • 3. „Nově jsem jel letos Malevil a Apache v Úpici, ty závody mě opravdu nadchly. Drásal je domácí klasika, mám jen strach, co tam vymyslí za rok s avizovanou změnou trasy. Ale vítězem budou i přes letošní zlehčení určitě Sudety, ať už závodíte nebo si to užíváte, každý si musí přijít na své."
 • 4. „Těžko teď odhadnu, jakou to má cenu, vůbec jsem s tím nepočítal. Ale je to zápis, která se počítá, tuším, že nejlépe jsem dopadl v ročníku roku 2000, to jsem byl druhý."
 • 5. „29" mě neoslovuje, možná kdyby člověk mohl mít dvě kola, ale to určitě není můj případ. Ještě před rokem bych totéž, možná ještě razantněji, řekl i o fullu, dnes se technika neuvěřitelně posunula. Pokud bych nemusel rozbíjet vlastní prasátko, asi bych jej zvolil."

2. místo, HARTL Karel
(Kellys Racing Team)

 • 1. „Mám rád opravdové maratony se vším všudy. Čím náročnější trať, délkou a převýšením, tím lépe. A pár z nich je i v iVelo.cz sérii."
 • 2. „Moc velké změny nevnímám, akorát konkurence je rok od roku větší. Mrzí mě zrušení Světového poháru v maratonu pro příští rok. Tato disciplína si to nezaslouží."
 • 3. „Malevil, Drásal a Sudety jsou celkově, Dubnica atraktivitou tratě, z iVelo.cz série nejlepší. Nejhorší závod nemůžu hodnotit, nejel jsem všechny."
 • 4. „Jsem trochu zklamán, že jsem neobhájil loňské prvenství. O celkové vítězství mě připravily zdravotní problémy na Sudetech. Prioritou pro mě je ale Český pohár v maratonu, ve kterém jsem skončil pátý."
 • 5. „Jsem s hardtailem spokojený, na většinu tratí dostačuje. Na některé závody by se ale kvalitní celoodpružený bike hodil. S 29" nemám žádnou zkušenost."

3. místo, ŠILAR Zdeněk
(SK Tessuti sport Žamberk)

 • 1. „S týmem jsme objeli ČP v maratonu, který jsem pak prokládal závody dle dostupnosti. Samozřejmě mám pár oblíbených závodů, kam se snažím dostat. Když jsem se ale koukal někdy v srpnu na průběžné pořadí v iVelosérii, tak jsem si říkal, že když zajedu dobře na Sudetech, tak bych se mohl docela posunout dopředu. A vyšlo to!"
 • 2. „Zklamal mě samotný Český pohár, konkrétně to, jak se Český svaz cyklistiky (ne)stará o maratony, viz M-ČR v Beskydech. V podstatě by si mohl vzít příklad ze seriálu Kolo pro život, kde organizace a zajištění podle mne nemá chybu. Je to sice takový cirkus na kolečkách, ale přijedou celé rodiny a celý den se můžou zabavit. Osobně mě ale baví a vyhovují mi delší maratony s pořádnými kopci a ne sprinty na 50 km."
 • 3. „Letos jsem se jen utvrdil, že určitě nejhezčím a nejtěžším jsou Sudety v Teplicích, těžké úseky, pořádné kopce a krásná příroda. Pěkné a skvěle zorganizované závody byly i v Úpici, skvěle jsme si to užili v Holešově na Drásalovi, zázemí na ranči Malevil v Jablonném v Podještědí mohou ostatní jen závidět, a v Lipníku nad Bečvou kde zase mají výjezd Helfštýn, je to taky moc fajn. Asi nejmíň na mě zapůsobil Krakatit v Dobříši, kde to bylo šíleně rychlé a zaznamenal jsem hodně defektů."
 • 4. „K tomu, že jsem skončil třetí, mi pomohla souhra okolností – kluci z elity prostě nemohou objet všechno. Podporou i se servisem pomohli nejbližší. Já jezdím pouze pro radost, horské kolo je fantastická věc. Letos jsem měl oproti předchozím rokům více času na ježdění a taky jsem si dal cíle na umístění v konkrétních závodech, které mi vyšly, což si myslím, že je jedna z nejdůležitějších věcí. Příští rok uvidím, jak budu mít čas – chuť by byla."
 • 5. „Pro dlouhé a těžké maratony je full určitě výhodou, kluci na něm vlastně jezdí už i v XC. Nějaká kila navíc pro mě určitě nehrají roli, systémy jsou promyšlené a skvěle fungují. Kolo je pro mě koníček, tak i já už mám takový bike vyhlídnutý."

1. místo, NOVÁKOVÁ Pavla
(Merida Biking team II)

 • 1. „Letos jsem dala přednost náročnějším tratím maratonských klasik a XC závodům – dá se to považovat za kompromis mezi vyšší technickou obtížností závodu, dobrou konkurencí a věhlasem závodu. Z maratonských sérií závodů pro mě byl prioritou ČP v maratonu."
 • 2. „Letos se bohužel naposledy jel SP v maratonu – důvod neznám a myslím, že je to krok zpět. Nejpopulárnějším „maratonským" seriálem u nás se stalo Kolo pro život, dokonce i dříve opomíjený ČP v půl maratonu se stal pod jeho hlavičkou docela prestižním seriálem. Český maratonský pohár jako celek jezdí každým rokem méně závodníků, protože jim i týmům chybí jakákoli motivace ze strany ČSC. Díky velkému množství maratonů a půlmaratonů je téměř nemožné, aby se na jednotlivých závodech sešla kompletní maratonská špička, což je škoda."
 • 3. „Letos jsem se zúčastnila jen pěti ze dvanácti závodů. Mým nejoblíbenějším jsou určitě Sudety – když pominu perfektní organizaci, tak minimálně pro jejich úžasnou trať plnou technicky zajímavých sjezdů a výjezdů."
 • 4. „Rozhodně mě celkové vítězství potěšilo a především překvapilo, protože jsem závody s ohledem na iVelo.cz sérii nijak nevybírala. Obhajoba vítězství v iVelo.cz sérii mou prioritou ale nejspíš nebude – určitě bych ráda mnohem víc."
 • 5. „Letos i v minulých dvou letech jsem jezdila na hardtailu a o změně neuvažuji. Full jsem jezdila na maratonech dříve, současný bike mi ale víc sedí. 29" kolo jsem ještě nezkoušela – na závody s převahou širokých šotolinových cest nebo asfaltu by se ale asi hodilo."

2. místo, HARTLOVÁ Lenka
(Kellys Racing Team)

 • 1. „Vybírám si jen skutečně dobré maratony, a to nejen prostředím, ale i organizací, a shodou okolností byly některé zařazeny i do iVelo.cz série. Ale záleží také, který závod jede zrovna manžel – většinou se však shodneme."
 • 2. „Zdá se mi, za posledních pět let co jezdím závody, že se změnilo k lepšímu vybavení závodníků – například teniskáři se stali už raritou."
 • 3. „Ze závodů, které jsem letos z iVelo.cz série jela, nebyl špatný ani jeden. Nejlepší pocit jsem měla asi ze Sudet."
 • 4. „Nic ve zlém, jsem druhá a co z toho? Zážitky mi ale nikdo nevezme."
 • 5. „Všichni, kdo jezdili na hardtailu a pořídili si full si to velmi pochvalují, já konzervativec zatím váhám. O 29" mě zatím nenapadlo ani uvažovat."

3. místo, BULÍNOVÁ Eva
(KC Hakr Brno)

 • 1. „O iVelo sérii jsem už slyšela, ale rozhodně jsem nejezdila maratony právě kvůli pořadí v ní. Jela jsem závody, které znám a mám je ráda, nebo o kterých jsem slyšela od kamarádů, že jsou hezké."
 • 2. „Mám pocit, že je určitý odklon žen jezdit dlouhé maratony. Konkurence se mi zdá větší, alespoň co se počtu startujících týče, na půlmaratónech. Na některých maratonech ČP je žen tak málo, že sotva obsadí „bednu". Je to škoda, pak chybí motivace, není s kým závodit. Problém je asi v termínové kolizi s ČP v půl maratonu."
 • 3. „Jela jsem jen čtyři z nich, Šela, Malevil, Jestřebí hory, Sudety, a všechny bych řadila na první místo. Trať, zázemí i organizace dokonalé."
 • 4. „Nemám v plánu jezdit jakýkoliv seriál závodů kvůli celkovému hodnocení, vlastně nemám zatím v plánu nic, uvidíme, co mi manžel naplánuje a prcek dovolí natrénovat."
 • 5. „Ještě jsem o tom nepřemýšlela, ale kdyby to mělo nějaký vliv na výsledek v závodě, tak by to asi jezdilo daleko víc lidí než teď. Určitě jde o pohodlí a možná i zdraví do budoucna, ale o závodění jako takové ne."
Menu