VELO: 7-8/2007

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Jakoby snad ani rok neměl 365 dnů! Uteklo to jako nic a my pro vás opět máme připravené prázdninové dvojčíslo. Dalším bodem je celoredakční dovolená, která potrvá tři týdny. Ne že bychom si váleli šunky všichni naráz, ale provoz redakce bude každopádně omezen. Omlouváme se proto všem těm, kteří nám pošlou mail, zavolají, případně zadají dotaz do poradny, a budou na něj čekat déle, než je obvyklé. Děkujeme za pochopení. Zhruba v polovině července se vše vrátí do zaběhlých kolejí.

V pauze, kdy se výjimečně na konci měsíce července nesetkáte s Velem (sedm-osm právě vychází, devítka vyjde až 22. 8.), pro vás opět chystáme speciál Tour de France. S Kamilem Hofmanem vyrážíme na horské etapy, abych znovu nasbírali zajímavý a exkluzivní materiál. S některými z vás se tak setkáme nad stránkami Vela o něco dříve.

Mějte se hezky a prožijte své dovolené a celé léto podle vašich představ! Rudolf Hronza


 

JAK SI STOJÍ ČESKÉ ZNAČKY? Acstar, Amulet, Apache, Author… Abecední seznam českých značek sériových kol by vydal na úvodní odstavec tohoto článku. Chuť domácích firem bojovat o svou pozici na přeplněném prostoru cyklistického trhu, prosazovat se na další území, přinášet vlastní nápady, to vše nám může závidět nejeden stát nejen evropský. Jak si domácí klenoty stojí ve světovém měřítku? Podívali jsme se na toto porovnání z technické stránky a vyzvali svět k utkání. Jako bonus tohoto článku najdete přiloženou anketu, jíž se zúčastnilo 10 z 20 oslovených výrobců sériových kol a která se týkala především současnosti a budoucnosti domácích značek ve vztahu k EU.

VŠECHNA POD DESET (kilogramů) aneb MTB HT top modely českých značek v akci! Hned sedm strojů si odbylo letošní premiéru v tomto zajímavém testu: AMULET 9.6 RC, AUTHOR Introvert, 4EVER Virus, KELLYS Sabotage Disc, RAVO Ultimate, ROCK MACHINE XC Elite a SPYDER Genetic. Tohle si prostě nemůžete nechat ujít!

KDYŽ ČEPY OSIŘÍ. Shimano 2008 zahrnuje mimo jiné také hydraulické brzdy v úrovni sady Alivio. Funkční kotoučové brzdy jsou již dnes dostupné, zítra se však evidentně stanou dosažitelnějšími pro ještě širší okruh bikerů. Mnoho z nich bude na papír znovu kreslit plusy a mínusy k jednotlivým variantám, aby došlo k nevyhnutelnému faktu – s klesající cenou přicházejí kotoučové brzdy o poslední nevýhodu. Na co vše je třeba myslet při přechodu na kotoučovky, jaká je jejich pravidelná údržba a jak je vnímají závodníci a profesionální mechanici?

LADY SESSION. Že si dámy mohou koupit dresy s kytičkami, ví už každé malé cyklistě. Rad, jak má vypadat dámské sportovní kolo, kraťasy a podobně, už také zaznělo mnoho. Proto jsme oslovili čtyři cyklistky tělem i duší a požádali je, aby samy vytvořily žebříček nejproblematičtějších míst a promluvili ke každému z nich. Cyklistky tak přinášejí rady cyklistkám. A pánové, těch pěkných ilustračních fotek!

PŘÁTELSKÝ VZTAH. Jezdectví a cyklistiku spojuje především usazení jejich provozovatele do sedla. Jako denně potkáváte na trailech řadu cyklistů, stejně tak v některých lokalitách často narážíte na jezdce na koni. Obě hobby zaznamenala po revoluci rychlý nárůst zájmu, který ovšem ani po delším čase neodeznívá, ba naopak stále roste. Jízda přírodou v sedle nás prostě láká. Co obnáší každá z těchto hobby aktivit, lze se jim věnovat současně?

SMAŽTE VIBRACE Z ASFALTU! Pohodlí při jízdě na kole je věčné téma – zvláště u silničního kola. Tentokrát jsme se na něj podívali jako na úkol pro omotávky – jaké druhy jsou a jaké vlastnosti nabízí? Jak je namotat a udržovat? Velo 7-8/07 vám odpoví i na další otázky.

VE JMÉNU INTEGRACE – hlavové složení IHS v hlavní roli vzdělávacího seriálu Vyšší škola mechanika.

GT, FOX A SHIMANO 2008. Tak už je to tu zase! Sezona se rozbíhá a my už můžeme přinášet další informace o věcech pro tu příští. Tentokrát jsme měli možnost testovat ve švýcarském Engelbergu produkty značek GT, FOX a SHIMANO – samozřejmě z modelových kolekcí 2008. Naše postřehy z testu zcela předělaných kol GT najdete v ukázce z tohoto čísla s 90 ilustračními snímky a videi, to ostatní pak v tištěném Velu.

MARZOCCHI 2008 – Cortina d´Ampezzo, Itálie. Netřeba dodat víc než to, že v samostatném článku najdete mnohem více fotek nových vidlic a snímků z této akce.

V ZAJETÍ ROTACE – rubrika Na kost, ostrý test a tři zapletené sety kol, každý pro jinou příležitost: BONTRAGER Big Earl pro enduro, EASTON XC One coby lehké závodní speciály a univerzální set MAVIC CrossTrail.

DIKTÁT DOBY. Doba si to prostě žádá, vše se škatulkuje, a to o to víc, kolik nových věcí je vymýšleno. Jestliže nedávno zdvihová kategorie 120-130 mm u celoodpružených kol patřila enduru, dnes je toto o řád výše a my se setkáváme s novou kategorií – s trail biky. Jejich schopnosti prezentuje v testu následující čtveřice strojů: GARY FISHER HiFi Plus, MARIN Mount Vision Pro, MERIDA AM-5000 D a TREK Fuel EX8.

MÉNĚ, VÍCE, LUXUSNĚ, EKONOMICKY? Skupinový test XC vidlic se poprvé objeví na stránkách www.iVelo.cz. Tištěné Velo přináší článek shrnující závěry z tohoto testu, v němž proti sobě stálo osm vidlic různých kategorií, od XC po enduro.

JE TO ZABIJÁK! Rubrika exkluzivních testů Velo stars 07 a Rocky Mountain Slayer 30!

VELKÝ KROK PRO BIKERY. Ve Velkých Karlovicích na Moravě proběhla konference Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy, z níž vám přinášíme reportáž. Najdete ji také v ukázce z aktuálního čísla.

POKOŘILI JSME NĚMECKO! Patříte mezi ty, kdo sledovali každodenní reportáž z etapového závodu Craft Bike Trans Germany na iVelo.cz? V novém Velu najdete shrnutí, konečné dojmy z této velké výzvy. Pokud jste denní reportáže ještě neviděli, můžete ji najít na našich stránkách věnovaných výhradně tomuto závodu. Byť už je dávno po závodě, zůstalo mnoho pěkných fotek a řádky psané v potu a zabláceném dresu etapu za etapou vám možná také pobaví.

VLADAŘ PLNÝ SIL. Jaký byl 14. ročník MTB maratonu Král Šumavy, jehož trať doznala velkých změn?

DVOJÍ TVÁŘ SEVERU. Domácí bikový revír jsme tentokrát pojali trochu mezinárodně: vyrazili jsme za pozváním čtenáře do Krušných hor a zajeli na skok i do Německa.

RÁJ SINGLTREKŮ, tak lze po naší zkušenosti pojmenovat Vsetínské vrchy. Chcete-li si skvěle zajezdit na horském kole v terénu, uspokojí vás!

DEPO JAKO VÝVOJOVÉ PRACOVIŠTĚ chápe mechanik sjezdaře Fabiena Barela a celého Kona-Les Gets týmu Paul Walton. Vystudoval strojařinu na vysoké, aby ji pak uplatnil právě u Kony. Jeho hlavní náplní práce ale zatím je mechaničina – právě v depu sbírá podněty pro vylepšování kol.

PLÁNOVAT, PLÁNOVAT A ZASE PLÁNOVAT, radí Daffyd Davis, Angličan, jehož si najímají státy z celého světa na stavbu singletracků a s nímž jsme si povídali nejen o singletracích, ale také o České mountainbikové asociaci ČeMBA a dalších věcech.

NEUBLIŽUJ BLIŽNÍMU SVÉMU ANI SOBĚ SÁM. Stačí jedna účast na jakémkoliv maratonu, abyste odhalili nejčastější neduhy maratonců. A že jich je, věcí, které mohou ublížit (nebo minimálně znepříjemnit život) nejen nám, ale i našim kamarádům.

 

BONUS ke zprávám ve světě kol v podobě videa ke stažení – umění na jednokolce.

SJEZD ŽÁDÁ SVÉ. Odlišnosti laboratorního testovaní kondice jezdců XC a DH jako další cesta ke zlepšení výkonnosti domácích sjezdařů a 4X jezdců.

DVOJČATA, VLÁDCI PELOTONU. Andy Schleck: Fenomén, zjevení, zázrak? Jedni se rozplývají a druzí varovně zvedají prst. Může sotva dvaadvacetiletý nováček na třítýdenním etapovém závodě obsadit druhou příčku a více než rovnocenně konkurovat závodníkům, kteří mají v nohách o desetitisíce náročných závodních kilometrů víc, aniž by se to neblaze projevilo na jeho další kariéře? Kdo věděl před startem letošního Gira, že Frank Schleck má o pět let mladšího bratra, který je možná ještě lépe vybavený než on? ANDY SCHLECK se stal absolutní senzací závodu a jeho počínání ještě častějším námětem k debatám než samotný triumf Di Lucy. A rozhodně to není jediná sourozenecká dvojice mezi profesionály!

MLÁDÍ VPŘED? Pokud úspěchy přijdou již v mladém závodnickém věku, je to motivace, vzpruha, ovšem také riziko. Jak s takovým sportovcem pracovat dál? Pustit mu uzdu, nebo jej držet zkrátka a připravovat jej na výkony ještě větší? To je otázka, která nemá odpověď, jen dvě různé skupiny zastánců.

LUCKY DI LUCA. Byl to on, kdo předloni udělal z Gira závod snů, úžasnou podívanou. Jeho výkon v nezapomenutelné etapě přes makadamem pokrytý Colle delle Finestre patří k největším momentům moderní cyklistiky. Tehdy Danilo Di Luca pykal za svou odvahu v spektakulární bitvě se Simonim a Savoldellim. Umřel na cyklistickou krásu a otevřenost svého boje bez spekulací a nakonec na něj zbyla celkově čtvrtá příčka. Dnes se stejnými vlastnostmi, ale už chytřejší a mentálně silnější, v jubilejním ročníku růžového závodu exceluje. Cyklista nabízející ve vypjatých chvílích výraz zabijáka. A také symbol reminiscence zlaté éry silniční cyklistiky, kdy ještě neplatilo dnes zažité klišé, že vítěz jarních klasik jen objíždí tréninkově třítýdenní etapák. GIRO D´ITALIA A JEHO 90. ROČNÍK.

Menu