VELO: 10/2006

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

ROZLUČKA VELKÉHO SPURTÉRA. V českých a slovenských luzích a hájích se dosud nenarodil úspěšnější cyklista. Ačkoli svůj odchod ze závodní scény avizoval již dlouho, k tomu definitivnímu se Ján Svorada odhodlal až v osmatřiceti letech. Je konečně čas se ohlédnout za úžasnou kariérou závodníka, který bezmála patnáct let udržoval domácí fanoušky profipelotonu ve střehu s pocitem, že na jeho výsluní naše jinak nevýrazná cyklistika něco znamená. Osobnost, pojem, symbol. Opona a potlesk, vážené publikum, maestro odchází. A i vy můžete v novém Velu zhlédnout dosud NEZVEŘEJNĚNÉ FOTOGRAFIE a číst Jančího zajímavý životní příběh, to vše na osmi stranách!

BIKERŮV PRŮVODCE ODPRUŽENÍM, i tak by bylo možné nazvat říjnové Velo.
Najdete zde nejen ucelený PŘEHLED ODPRUŽENÝCH VIDLIC 2007 nabízených na českém trhu, kterému předchází článek obecně shrnující novinky a trendy pro příští sezonu právě v tomto segmentu, ale také odhalující značku po značce všechny inovace.

VÝPRAVA DO NITRA ODPRUŽENÉ VIDLICE. Při diskuzích točících se okolo odpružených vidlic, ale i v testech kol či komponentů často zazní pojmy jako útlum odskoku, předpětí, pozitivní komora, rychlostně senzitivní ventil a podobné. Bavíme se o vyspělých systémech a jejich dokonalosti a přitom možná mnoho z nás, řečníků ohnivých diskuzí, nemá zcela jasnou představu o samém základu funkce odpružení. Nastoupili jsme proto do pomyslné miniaturní průzkumné lodi a ponořili se do světa pístů, trysek a planžet, do nitra vidlic a ke kořenům jednotlivých systémů.

CHCETE PRUŽIT, NEBO OPRAVDU PRUŽIT? Článek plný tipů pro optimální vyladění vidlice a tlumiče zakončuje rozsáhlý blok věnovaný pružení.

PŘEDKRM OD BODAMSKÉHO JEZERA aneb EUROBIKE 2006 A NOVINKY 2007! Jistě jste si všimli drobných změn na našem webu, například malé designové proměny, ale hlavně třeba naší aktuální obrazové reportáže z nejvýznamnějšího evropského cyklistického veletrhu. Reportáž z něj s výběrem toho nejzajímavějšího najdete v říjnovém Velu.

PROKOP AIRLINES. Tenhle chlap je k neutahání. Michal Prokop nejenže přidal k trofeji Světového poháru taky titul mistra světa ve fourcrossu, což je úžasné double, navíc má za sebou zřejmě nejúspěšnější bikrosovou sezonu a zvládl také start na dráhovém světovém šampionátu. Do poloviny září absolvoval letos celkem 26 startů, převážně vrcholné mezinárodní úrovně včetně tří světových šampionátů, z nichž plných patnáct vyhrál. Nalétal tisíce mil, strávil v letadle i v autě desítky hodin. Přemístit se během měsíce z Brazílie do Česka, odtud do Severní Ameriky, zpátky domů, pak na Nový Zéland, opět do Evropy a znovu do USA, to zřejmě nemá ve sportovním světě obdoby. Že takový nápor zvládne a navíc většinou vítězně, svědčí o vysoké míře jeho profesionality. PROKOP´S AIRLINES vás vítají, nastupte si!

KONCERT PRO JEDEN PASTOREK. Zdá se to jako bláznovství, obrátit své kroky proti vývoji. A přesto je takových bikerů, které přestala bavit jízda na zpřevodovaném a mnohdy i odpruženém kole a vrátili se zpět na začátek, poměrně dost a stále přibývají. Fenomén singlespeedu, biku s jedním převodem, kterým to vše začalo, znovu ožívá. Co dokáže tento styl jízdy nabídnout, jsme vyzkoušeli na vlastní kůži i se po odpovědi pídili mezi zasvěcenými.

PRVNÍ VLAŠTOVKY PŘILÉTLY. Rok od roku jakoby se urychloval přísun kol z nových kolekcí na náš trh. Jestliže před třemi, čtyřmi roky jsme vám byli schopni v říjnovém čísle nabídnout tři čtyři modely v testu, nyní vám jich předkládáme rovnou sedm – pětici MTB HT 2007 v cenové relaci 22 000 – 30 000 Kč v redakčním testu (Author, Gary Fisher, Kelly´s, Superior a Trek) a dvojici nových sportovních fullů v rubrice Na kost (Gary Fisher Supercaliber a Trek Top Fuel). Zajímá vás, jak bude vypadat příští sezona?

ŽIVOT I VÝKON je schopna nabídnout krev. Tentokrát jsme zapomněli na její spojitost s dopingem a pod lupu si ji vzal Velo trenér Libor Matějka. Odhalí vám možnosti krve spojené s tréninkem, poradí, jak co nejefektivněji trénovat, abyste je posunuli ještě dál.

NOVÉ TISÍCILETÍ ZAČÍNÁ. Seriál věnující se historii pokračuje roky 2000 – 2002.

KLOKANI V ČECHÁCH. Při mapování historie tří desetiletí mountainbikingu je čas zastavit se u momentů, které v evoluční hektice zapadly. Ponořeni do análů vývoje horského kola jsme pohříchu nenarazili na mnoho domácích, skutečně výrobních firem, které by ve světě tlustých plášťů nějak významněji zabodovaly a přispěly, byť jen skromným dílem, k technickému pokroku MTB. Nakonec jsme se shodli, že takové značky byly v podstatě jen tři, z nichž bohužel dvě už dnes neexistují – Morati a Kangaroo. Právě jeho příběh vám přináší říjnové vydání Vela (zmíněnou třetí významnou českou značkou je RB).

DNY SE KRÁTÍ, STÍNY PRODLUŽUJÍ. Je mnoho chyb, kterých se lze dopustit v oblékání v podzimním čase, tolik náročném právě na připravenost na velké teplotní výkyvy. Mnohdy stačí chyby pouze naznačit, aby se jich člověk vyvaroval.

CO PŘI MARATONU NEUVIDÍTE se vydali zjistit naši přispěvatelé v rámci přejezdu JIZERSKÝCH HOR. Kdo by raději méně mohutné kopce, může se vydat na RAKOVNICKO – právě tam zavítal náš bikový revír.

OČISTA JMÉNEM TRANSALP CHALLENGE. Tenhle bikový etapák patří k nejtěžším. To však neznamená, že jej nemůže objet a vychutnat si i hobby jezdec trénující jako většina z nás po práci. Jeho prožitky a postřehy se nebojíme označit za dokonalé – po přečtení článku a zhlédnutí fotografií možná nejeden z vás dostane chuť postavit se příští rok také na start.

BÝT NOVICEM BOLÍ aneb v sedmnácti poprvé na dlouhé trati. Budvar Galaxy Maraton, byť letos pořádaný coby mistrovství republiky, patří k lehčím závodům. Ondra, náš externí spolupracovník, sedmnáctiletý mladík, tak dlouho snil o tom, že zkusí objet dlouhou trať, až jsme ho k tomu prostě donutili – samozřejmě s dodatkem, že musí přivézt reportáž. Sice chvíli nechodil, ale byl šťastný, že to dokázal. Problematiku mladých cyklistů na dlouhých tratích maratonů si pak vzal na paškál trenér Libor Matějka.

TURNAJ PRO ODVÁŽNÉ. Michal Maroši byl spolu s Richardem Gasperottim pozván do Kanady na nejvýznamnější festival freeridu pojmenovaný Crankworx. Nejen na toto téma jsme zapředli hovor – Michal vyprávěl o tom, jak si skvěle zajezdil 14 dnů před závodem pod dozorem Richeyho Schleye, absolvoval helibiking, shrnul současný stav freeridové scény a pustil i něco ze svého soukromí.

MS MTB. Rozmarné počasí konce novozélandské zimy uvítalo účastníky letošního mistrovství světa horských kol v Rotorua, známém středisku maorské kultury původních obyvatel obou ostrovů. Domorodí Maoři jsou na to zvyklí, stejně jako jsou fanoušci mountainbikingu zvyklí na dominování jmen jako Dahleová, Absalon, Prokop. V nádherných přírodních scenériích, které tvořily rámec filmové trilogie Pán prstenů, tak převzali role Elfů. Ale i pro obyčejné smrtelníky ještě zbylo dost místa.

Menu