VELO: 1/2006

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Lednové Velo vychází již tradičně v čase předvánočního shonu, kdy se rok 2005 připravuje na svůj odchod v plné parádě. Co jeho stránky nabízí letos?

30 LET MOUNTAINBIKINGU (1976-2006) – díl první – jak to začalo. Historie nás učí ctít činy našich předků a pomáhá pochopit současnost. Proto stojí za to občas se ohlédnout zpět. Fenomén horského kola je relativně mladou záležitostí, ačkoli zamával celými dějinami bicyklu. Přitom to začalo zcela nenápadně a prozaicky. Vždyť si party nadšenců na různých místech chtěli jen užít jízdu na kole v terénu, nenechat se ničím omezovat, sjet nesjízdné. Podstatou volnomyšlenkářský sport se tak mohl zrodit kdekoliv na světě, a tak to asi opravdu bylo. Jen náhoda a příznivé okolnosti se postaraly o to, že za kolébku mountainbikingu považujeme Kalifornii a za jeho zrod rok 1976, kdy se poprvé konal sjezdový závod zvaný Repack. V každém případě, vzdejme hold krásným třicetinám našeho sportu v celoročním seriálu Vela!

NA NÁVŠTĚVĚ U CANNONDALŮ!
Měli jsme jedinečnou příležitost osobně navštívit výrobní prostory firmy Cannondale v americkém Bedfordu a přinést vám z ní reportáž. Není pochyb, že tuto možnost jsme nemohli odmítnout!

VYJEDU NA HODINKU.
Tahle jedna jediná věta by bez přehánění měla mít čelné místo v cyklistické síni slávy, viset tam na obřím plakátu. Kolikrát už jsme ji vyslovili! Stejně tolikrát jsme ji nedodrželi, věřte tomu. Nebo snad znáte někoho ve svém okolí, kdo se jel na hodinku projet a opravdu mu vše s tím spojené trvalo 60 minut? Jsme připraveni vám dokázat, že to ani není technicky možné!

NA KOST.
Kotoučové brzdy, to je současnost moderního bikingu. Tentokrát jsme vzali jeden z top produktů, Hayes El Camino, a porovnali jej se schopnostmi mnohem dostupnější brzdy Armor.

CYKLOHOLIZMUS, VĚC VEŘEJNÁ!
Jistě jste se každý z vás mnohokrát přistihli, jak moc se těšíte, až zase budete moci usednout na kolo a vyrazit. Není divu, každý z nás má v sobě určitou dávku závislosti. Ten menší, jiný větší, všichni na kole. Kde se bere?

DEN REDAKTORA.
Představy o práci redaktora cyklistického periodika jsou jedněmi z nejčastějších mýtů. Nechceme je přímo bořit, ani se snažit uvádět věci na pravou míru. Poté, kdy jsme vám v jednom z dřívějších čísel (Velo 6/03) ukázali, jak probíhají naše testy kol, chtěli bychom vám nyní přiblížit naši práci celkově.

PELL´S EXKLUZIVNĚ.
Svým novým MTB modelem X6 vnáší brněnský Pell´s do cyklistiky zcela nový pojem – Medium Tail, papírově kolo mezi softailem a hardtailem. Základem zadní stavby jsou kompozitové planžety schopné pružit ve vertikálním směru, přitom zůstat tuhé při záběru. Kam až sahají schopnosti a možnosti této zajímavé české novinky odhaluje exkluzivní test v rubrice První třídou!

JAKÉ BUDE GIRO 2006?
Nahlédnutí za oponu slibuje zajímavé drama.

PŘEJEZDY ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH POHOŘÍ – nový seriál startuje putováním Novohradskými horami, pokud hledáte další tipy, kam vyrazit s kolem, Domácí bikový revír přidává Blanensko, oblast okolo propasti Macocha.

ENDURO HT V TESTU.
Býval běžný postup od pevných kol k celoodpruženým. Tedy v tom smyslu, že typy kol, které se vyprofilovaly pevnou jízdou v terénu, dostávaly zadní odpružení. Když dílem slušné hmotnosti a především přičiněním vysokého zdvihu vyrostla třída nových cross-country biků, škatulkáři s oblibou nazývanými podle volné inspirace motorkami enduro, projevil se vliv opačný. Zpětně vznikla její obdoba s pevným rámem. Alespoň to marketinkoví zaříkávači tvrdí. Šest zástupců kategorie v zajímavém porovnání.

NOVINKOVÁ ČESKÁ SILNIČNÍ KOLA.
Rok 2006 bude pro české kolařské značky v silniční sekci znamenat malou revoluci. Domácí kolekce připravené na nadcházející sezonu jsou opět nejen pestré, ale snad každá z nich má nový model na postu z nejvyšších. Bez nadsázky lze říci, že takový sortiment silničních modelů českého původu náš trh nepamatuje.

INDEX 2005.
Pro lepší orientaci a snazší vyhledávání ve starších číslech Vela jsme pro vás připravili jejich rejstřík za rok 2005.

KOLO SNŮ.
Chcete se i vy podílet na volbě Kola snů? Vyhrát jednu ze 101 zajímavých cen? Neváhejte! Anketu najdete jak v tištěném Velu, tak i na našich internetových stránkách.

Menu