VELO: 3/2004

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 18.02.2004 Ukázka z časopisu: Síla zvyku

Popis

OCHUTNÁVKA Z VELA 3/2004:

VZTAH MUŽ, ŽENA A BICYKL aneb nekonečné variace na toto téma. I tak by se dalo stručně uvést téma, které se prolíná novým vydáním Vela na více stránkách. Najdete na nich jak konkrétní příklady založené na osobních zkušenostech vyprávějící o tom, jak tento vztah může fungovat, příběhy žen v profesionálním sportu (Kateřina Hanušová, Ludmila Damková) včetně životního příběhu australské vítězky extrémního závodu Crocodile Trophy (rozhovor s Rosie Kingovou jsme pro vás exkluzivně přinesli přímo z Austrálie), dále informace o produktech určených přímo pro ženy doplněné stejným tématem v rubrice Dva na jedno téma. I když v tomto případě by bylo přesnější Dvě na jedno téma. To vše ale neznamená, že by tato část březnového Vela byla určena jen ženám – týká se všech, kdo kolu propadli a u koho tedy lze čekat, že se dvoukolý oř jednou stane (nebo už je) běžnou součástí vztahu.

Sezona je tu!! A s ní i početná armáda závodů čekajících na své účastníky. A Velo v březnovém čísle opět přináší nabitý KALENDÁŘ ČÍTAJÍCÍ STOVKY AKCÍ různého zaměření. Nastal čas plánovat sezonu! Pokud do ní ve vašem případě patří i silniční maratony Velo série, přinášíme vám praktického pomocníka – kompletní přihlášky na akce zařazené do našeho seriálu. V příštím vydání najdete stejného průvodce pro MTB akce.

TÝDEN NA TRÉNINKOVÉM KEMPU S PROFESIONÁLY! Přesně tuto dobu strávil jeden z redaktorů na ostrově Gran Canaria s profesionály českého týmu eD~ systém-ZVVZ, absolvoval s nimi tréninky (přesněji řečeno části náročných tréninků), nahlížel pod pokličku tréninkových zvyklostí i průběhu dlouhodobého soustředění, vyzpovídal závodníky, vnímal, jaké řeší problémy před začátkem nové sezony a k tomu přivezl i velmi zajímavou reportáž o samotném ježdění na jednom z kanárských ostrovů. Co dodat více?

Rukama (a vlastně lépe řečeno nohama) testovacích jezdců prošly v tomto čísle ČTYŘI CELOODPRUŽENÉ SPECIÁLY, pro které se nejlépe hodí označení jako maratonské sportovní náčiní, ovšem stejně dobře najdou uplatnění i při běžných delších cross country putováních. Zcela z jiného soudku pak je TEST KROSOVÝCH KOL v širším cenovém rozpětí – i když ten soudek je vlastně v něčem podobný. I u těchto kol je spojovacím prvkem pohodlí pro jezdce, tentokráte z více pohledů, od základu v podobě vidlice přes vidlici a sedlovku po celoodpružené krosové kolo.

Koho více než test kol zajímá test komponentů a doplňků, i on se na nové Velo může těšit. Na paškál jsme si tentokráte tématicky vzali ŘAZENÍ – Shimano přišlo se svým Dual Controlem i do MTB, zatím zachovává i páčky, které znovuoživil Sram při zachování řazení otočnou rukojetí, do toho se čím dál hlasitěji ozývají vícerychlostní náboje s integrovaným řazením, žhavou novinkou je Control Ice od SR Suntour, tedy pouze na pravé straně umístěné řazení pro přesmykač a přehazovačku, u kterého se páčky starají o jeden segment a otočná rukojeť o druhý. Jaké jsou přednosti i nedostatky jednotlivých řešení pohledem redaktorů Vela? Odpověď najdete na jeho stránkách.

Březnové Velo by se dalo nazvat také odpruženým. Rubrika Na kost přináší přímou konfrontaci v testu dvou dovednostmi nadupaných sportovních kousků – MANITOU SKAREB COMP a ROCKSHOX SID RACE. O pár stránek před tím pak najdete LABORATORNÍ TEST PĚTI XC VIDLIC různých značek. Jejich měření na speciálních strojích zahájí dlouhodobý praktický test v terénu. Tam vidlice dostanou do těla a poté se opět vrátí do laboratoře, která by měla ukázat následky této zkoušky.

Neustálé přívaly sněhu v právě probíhajícím období už si doslova říkají o příchod jara, které nám dovolí vyrazit do oblíbených lokalit. Jako dobrou návnadu můžete brát reportáž z putování bikerským rájem v ITALSKÝCH DOLOMITECH s tipy na tři zajímavé okruhy. Tedy optimum pro prožití prodlouženého víkendu v této lokalitě. Pokud se vám Itálie zdá být z ruky, možná vás potěší možnost splout řeku Dyji v oblíbeném seriálu Povodím českých řek na kole nebo podívat se do oblasti Skutečska na jednorázový výlet v rámci rubriky Domácí bikový revír.

XTERRA, terénní off road triatlon, si nachází stále větší oblibu u českých sportovců. Pěkná řádka z nich má své kořeny v MTB. Však právě pro bikery může být velmi zajímavým zpestřením či novým prostorem pro vyžití. Kombinuje disciplíny, které nám rozhodně nejsou cizí a které jsou častou součástí naší zimní přípravy. Vše o tomto fenoménu najdete v březnovém Velu, a to včetně kalendáře závodů pro sezonu 2004.

AMATÉRSKÉ LIGY mají ty nejlepší předpoklady nabídnout skvělé závodní vyžití pro cyklisty, kteří jsou na tom výkonnostně podobně a při zemi je z pohledu výkonnostního růstu drží nedostatek času, stejně tak se mohou stát líhní talentů. Ovšem realita je jiná – pro amatérské ligy není cizím pojmem profesionální zázemí i příprava, ovšem přesto z nich nevzešla snad ani jediná velká naděje české cyklistiky. Z vyhřátého akvária se lokálním hrdinům příliš nechce. Problematika amatérského pojetí cyklistiky je složitá, jak jistě uznáte i po naší zajímavé sondě do něj.

CYKLOKROS zakončil další sezonu mistrovstvím světa, které potvrdilo naprostou nadvládu Belgičanů, velké úspěchy našich, ale také zostřilo problémy v českém národním týmu, z něhož byl vyloučen Jiří Pospíšil (a následně i z týmu Author). K tomu ve sportovní části nechybí další sonda mezi silniční profesionály.

Menu